Istnieją badania sugerujące, że to, co jemy, może wpływać nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie.
Właściwe odżywianie (tj. dobrze zbilansowana dieta bogata w warzywa i inne składniki odżywcze) może mieć również istotny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. W jednym badaniu z 2014 r. stwierdzono, że osoby, które spożywały więcej owoców i warzyw, odnotowały wysoki poziom dobrego samopoczucia. Ostatnie badania wykazały, że dieta w stylu śródziemnomorskim (dieta bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, fasolę, zboża, ryby i tłuszcze nienasycone, takie jak oliwa z oliwek), uzupełniona olejem rybnym, doprowadziła do zmniejszenia depresji wśród uczestników, a efekt ten utrzymał się sześć miesięcy po badaniu. Znaczenie dobrego odżywiania w młodym wieku było badane pod wieloma kątami, w tym w systematycznym przeglądzie w 2014 r., w którym stwierdzono, że zła dieta (z wysokim poziomem tłuszczów nasyconych, rafinowane węglowodany i przetworzone produkty spożywcze) są powiązane z gorszym zdrowiem psychicznym u dzieci i młodzieży.
Istnieje jednak szereg czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju problemów zdrowia psychicznego, a sposób, w jaki czynniki te współdziałają ze sobą, wpływając na zdrowie psychiczne, może być złożony. Stwierdzono, że czynniki takie jak gorsze zdrowie fizyczne i życie w biedzie lub w ubogiej społeczności są związane z gorszym zdrowiem psychicznym i ogólnym dobrostanem. Wykazano również, że dwa ostatnie czynniki wiążą się również ze złym odżywianiem.
Doświadczanie problemów ze zdrowiem psychicznym może być również związane z gorszą dietą i zdrowiem fizycznym. Podjęto wysiłki w celu zlikwidowania śmiertelności u osób z poważnymi problemami ze zdrowiem psychicznym, które średnio umierają 10–25 lat wcześniej niż ogół populacji. Przyczyną tego przedwczesnego zgonu może być wiele czynników, w tym dieta i czynniki związane z odżywianiem wysuwają się na miejsce tych najbardziej znaczących
Niewłaściwe odżywianie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, chociaż istnieje wiele zmiennych, w tym demograficznych, które mogą wpływać na kierunek i/lub siłę ich związku ze zdrowiem psychicznym. Związek między otyłością a problemami zdrowia psychicznego jest złożony. Wyniki systematycznego przeglądu z 2010 r. wykazały dwustronne powiązania między depresją a otyłością, stwierdzając, że u osób otyłych ryzyko wystąpienia depresji wzrasta o 55%, a jednocześnie ryzyko otyłości u osób doświadczających depresji jest o 58% większe.
Chociaż zdrowa dieta może pomóc w wyzdrowieniu, powinna towarzyszyć innym zabiegom zalecanym przez lekarza. W celu konsultacji dietetycznej warto skorzystać z usług dietetyka klinicznego. Mieszkańcy Lubonia mogą skorzystać z usług gabinetu dietetycznego ALSAND.
Skomentuj