Zazwyczaj lekarze zalecają osobom z cukrzycą typu 2 spożywanie posiłków około sześć razy dziennie. Ale to podejście może prowadzić do błędnego koła dla osób wymagających bardziej intensywnego leczenia. Czy nowe podejście do diety może być bardziej odpowiednie?
Cukrzyca typu 2 jest jednym z najczęstszych schorzeń metabolicznych. Na całym świecie żyje z nią ponad 400 milionów osób.
Lekarze przepisują leki, które pomagają osobom z cukrzycą zachować kontrolę nad poziomem cukru we krwi, a także doradzają, jak zmienić nawyki żywieniowe, aby ułatwić leczenie.
Wielu specjalistów uważa, że najlepszym podejściem dla osób z cukrzycą typu 2 jest spożywanie większej liczby mniejszych posiłków w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Zazwyczaj eksperci zalecają jedzenie sześć razy dziennie.
Takie podejście może jednak prowadzić do problemów. Niektóre osoby, które przestrzegają tego rodzaju diety, wymagają bardziej intensywnych zabiegów. Dotyczy to szczególnie osób z ciężkimi postaciami cukrzycy, które muszą wstrzyknąć sobie duże dawki insuliny, aby zrównoważyć oporność na insulinę.
Jednak zastrzyki z dużą dawką insuliny mogą powodować zaburzenie poziomu glukozy (cukru we krwi), a także przyrost masy ciała i zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.
Ostatnio zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu wysunął hipotezę, że jedzenie zgodnie z naturalnym „zegarem biologicznym” danej osoby – który zwykle wymaga trzech większych posiłków dziennie – może pomóc w lepszej synchronizacji procesów fizjologicznych i zmniejszeniu ilości insuliny, których osoba wymaga.
Utrata masy ciała i poprawa cukru we krwi
„Tradycyjna [dieta dla osób z cukrzycą] określa sześć małych posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia” – mówi prof. Daniela Jakubowicz. „Ale [ta dieta] – dodaje -„ nie była skuteczna w kontroli cukru, więc [osoby z cukrzycą] wymagają dodatkowych leków i insuliny. A zastrzyki z insuliny prowadzą do przyrostu masy ciała, co dodatkowo podnosi poziom cukru we krwi ”.
Prof. Jakubowicz i jej zespół przeprowadzili teraz badanie potwierdzające, że trzy posiłki dziennie mogą być bardziej pomocne dla osób z cukrzycą typu 2.
„[Nasze] badania sugerują przeniesienie bogatych w skrobię kalorii na wczesne godziny dnia. Zapewnia to równowagę glukozy i lepszą kontrolę glikemii wśród [osób z cukrzycą typu 2]” – wyjaśnia specjalistka.
„Uważamy, że dzięki temu schematowi [osoby z cukrzycą] będą mogły znacznie zmniejszyć lub nawet odstawić zastrzyki insuliny i większości leków przeciwcukrzycowych, aby przywrócić lub osiągnąć doskonałą kontrolę poziomu glukozy”. – dodaje Prof. Daniela Jakubowicz
W pracy badawczej – która pojawia się w czasopiśmie Diabetes Care – badacze zauważają, że swoje ustalenia oparli na badaniu z udziałem 28 uczestników z cukrzycą typu 2.
Badacze podzielili uczestników na dwie grupy i losowo przydzielili ich do przestrzegania albo typowych sześciu posiłków dziennie, albo nowo opracowanych trzech posiłków dziennie.
Przyjmujący trzy posiłków dziennie uczestnicy musieli przestrzegać planu diety, który podobno jest bardziej zgodny z naturalną skłonnością ludzi do jedzenia więcej rano, zaś szybko i lekko po południu i wieczorem.
Ta dieta wymaga zjedzenia śniadania z chleba, owoców i słodkich dodatków wczesnym rankiem, spożywania sporego lunchu oraz niewielkiego posiłku w porze obiadowej, który nie może zawierać skrobiowych pokarmów, słodyczy ani owoców.
Zespół ocenił masę ciała uczestników, kontrolę poziomu cukru we krwi, apetyt i ekspresję genów zegara okołodobowego (zegar biologiczny) zarówno na początku, jak i ponownie po 2 tygodniach od rozpoczęcia badania i po 12 tygodniach.
Prof. Jakubowicz i jej zespół zaobserwowali, że uczestnicy z cukrzycą, którzy przestrzegali typowej diety sześcioposiłkowej, nie stracili na wadze i nie zaobserwowali lepszej kontroli poziomu cukru we krwi. Jednak ci, którzy jedli trzy posiłki dziennie, zauważyli efekt odwrotny: stracili na wadze i znacznie poprawili stabilność poziomu cukru we krwi.
„Zapotrzebowanie na leki na cukrzycę, szczególnie w przypadku dawek insuliny, znacznie spadło. Niektórzy nawet byli w stanie całkowicie przestać używać insuliny” – zauważa prof. Jakubowicz.
„Ponadto [dieta z trzech posiłków] poprawiła ekspresję genów zegara biologicznego. Sugeruje to, że dieta […] jest nie tylko bardziej skuteczna w kontrolowaniu cukrzycy. Może także zapobiegać wielu innym powikłaniom, takim jak choroby sercowo-naczyniowe, starzenie się i rak, które są regulowane przez geny zegara biologicznego ”- hipotezuje prof. Jakubowicz.
Skomentuj