Wielu z nas mierzy się z przewlekłym bólem. Stany zapalne, choroby, urazy… To wszystko może długotrwale wpływać na nasze samopoczucie. Nasilenie bólu zmienia się w ciągu dnia. Wiele osób skarży się, iż dolegliwości bólowe najbardziej nasilają się po zachodzie słońca. Skąd to się bierze? Dlaczego ból nasila się w nocy?
Dlaczego ból nasila się w nocy
Istnieje kilka czynników wpływających na nasilenie się bólu nocną porą. Pierwszym z nich są hormony. Nocą organizm wydziela mniej kortyzolu. Hormon ten może nie kojarzyć się zbyt dobrze, wszak nazywany jest hormonem stresu. Jednakże ma on też działanie przeciwzapalne. Dlatego też u osób cierpiących na dolegliwości związane ze stanem zapalnym w organizmie, ból będzie nasilał się nocną porą.
Drugim czynnikiem jest rytm dobowy. Ból może podążać za naszym wewnętrznym zegarem i regularnie nasilać się o określonych porach, w tym przypadku w nocy.
Warto również podkreślić, iż ból w nocy wiąże się z pewnego rodzaju błędnym kołem. Nasilenie dolegliwości po zachodzie słońca sprawia, iż mamy problemy ze snem. Z kolie bezsenność może być czynnikiem, który zaostrza stany zapalne i nasila dolegliwości bólowe. Nie śpimy, bo nas boli, a boli nas jeszcze bardziej, bo… nie śpimy.
Kliknij, aby przeczytać więcej na temat skutków bezsenności.
Jak sobie radzić z problemami z zasypianiem?
Ból utrudnia zasypianie, a z kolie brak snu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka wskazówek:
- Przygotuj odpowiednio miejsce do spania; zadbaj o to, aby do twojej sypialni nie docierało nocą zbyt wiele światła. Pozbądź się z niej urządzeń elektronicznych. Ich praca może zakłócić sen. Zainwestuj w dobry materac i poduszkę odpowiedniej grubości. Pamiętaj, że zbyt twarde lub zbyt miękkie podłoże utrudnia zasypianie i sprawi, że obudzisz się jeszcze bardziej obolały. Przewietrz sypialnię przed snem. Czy wiesz, że najlepiej zasypia się w chłodnym pomieszczeniu? Utrzymanie w sypialni temperatury około 19 stopni Celsjusza może okazać się korzystne dla jakości Twojego snu.
- Wypróbuj techniki relaksacyjne; Poświęć co najmniej 20 minut przed snem na relaks, który pomaga spowolnić pracę serca i oddech, obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń. Co możesz zrobić? Na przykład: wziąć ciepły lub chłodny prysznic, wykonać lekkie ćwiczenia, medytować, wykonać ćwiczenia oddechowe.
- Rozluźnij się i nie myśl o bólu; osoby zmagające się z przewlekłym bólem często są zestresowane przed snem, gdyż obawiają się nasilenia dolegliwości. Stres z kolei sprawia, iż rzeczywiście ból nasila się nocną porą. Dobrze jest zatem przed snem zająć myśli czymś innym niż choroba. Poczytaj książkę, porozmawiaj z bliskimi. Odwrócenie swoich myśli od perspektywy nasilającego się bólu jest trudne, ale często wykonalne.
- Leki; to oczywista opcja. leki przeciwbólowe, a czasem nasenne są w wielu przypadkach niezbędne do codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, aby zawsze brać je zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli przepisana dawka nie skutkuje – nie zwiększaj jej na własną rękę. Zgłoś problem lekarzowi, który dobierze odpowiednią dawkę leku lub zmieni go na inny.
Skomentuj