fbpx
zdrowy umysł

Dlaczego się raczej nie chce niż chce?

...czyli o powodach nicnierobienia

Siedzę i myślę sobie, dlaczego ja nic nie robię? No bo w sumie, to dlaczego jest tak, że się nie chce? Że spora część z nas niemal codziennie toczy wewnętrzną walkę między bezczynnością, a działaniem? Przyczyn pewnie tyle, ile walk i walczących – być może poniższe wydadzą się choć trochę znajome…

Jutro – magiczny czas, w którym robię wszystko!

Od pełnej godziny, od jutra, od poniedziałku, nowego roku… – szukanie „dobrego” momentu, by zacząć to sprytny wybieg, by rzecz odwlec na święte nigdy. No bo zasadniczo, czym różni się 8.47 od 9.00, poniedziałek od środy, marzec od stycznia? Wyznaczamy sobie magiczną linię z napisem START…, a potem przesuwamy ją jeszcze troszeczkę, jeszcze odrobinkę, najlepiej na jutro. A gdy jutro zamienia się w dzisiaj, całą procedurę zaczynamy od początku. To naprawdę dobra zabawa, a do tego jaka wciągająca.

I chciałabym i boję się…

 No bo jak nie wyjdzie? Jak się nie uda? Czasem tak boimy się, że efekt nie dorośnie do naszych oczekiwań, że nawet nie zaczynamy. W zamian uciekamy w świat fantazji, gdzie wszystko jest już gotowe i idealnie takie, jak tego sobie życzymy. Więc po co się przesadnie starać, po co ryzykować, skoro bez zbędnego trudu można wyfantazjować sobie idealny rezultat?

Osiołkowi w żłoby dano

 O! A co to? Niemożliwe! Jest chęć działania! Jest gotowość! Już, już bierzemy się do pracy, gdy nagle z terminarza wyskakuje szereg jeszcze pilniejszych, jeszcze ważniejszych spraw. No i jak zwykle okna czekają na umycie, a dywan na poodkurzanie. Co tu wybrać? W co ręce włożyć? Jeśli nie mamy ustalonych priorytetów, którym podporządkowujemy swoje działania, jest spora szansa, że zajmiemy się nie tym, co naprawdę dla nas istotne, lecz wszystkim innym.

Moje „wszystkoinne” przybrało dziś postać: ciasta (z zakalcem), ręcznie robionych kartek  i poniższego wierszyka. Ale obiecuję wszem i wobec, że jutro solennie zabiorę się do pracy!

 

Prokrastynata*

Dzisiaj od rana wszystko zrobię

Niech no tylko spocznę sobie

Raport zaległy sporządzę

Zaraz jak kawkę przyrządzę

 

Kofeinę już w krwi czuję

Lecz swym tętnem się stresuję

Muszę uspokoić nerwy

Magnez łykam, robię przerwy

 

Gdym do pracy już gotowy

Pomysł wpada mi do głowy

Że dla lepszej wydajności

Zażyć muszę aktywności

 

Nagle w połowie przysiadu

Chęć dopada mnie obiadu

By nie tracić ni minutki

Posiłek szykuję szybciutki

 

Po jedzonku fajrant mały

By się kiszki nie skręcały

Czuję jednak, że niestety

Czas skorzystać z toalety

 

By nie przerwać rytmu pracy

Robię przegląd świeżej prasy

Artykułem poruszony

Dzwonię rychło do swej żony

 

Po godzinie się rozłączam

Na tryb pracy znów przełączam

Siadam przed biurkiem skupiony

Ponownie telefon od żony

Listę zakupów dyktuje

Gdy kończy mózg mi paruje

 

Zażywam więc chwili spokoju

Słuchając muzyki oldbojów

Odpływając we wspomnienia

Ocieram łzę rozrzewnienia

 

Wchodzę na Naszą Klasę

Natrafiam na Janka Kolasę

Przez następne pół godziny

Przeglądam zdjęcia rodziny

 

Nim spostrzegam jest już piąta

Dopiero była dziewiąta?!

Jakże ten czas szybko pruje

Gdy człek dzień cały haruje…

 

Raport wciąż czeka sobie

Na pewno go jutro zrobię!

 

*Prokrastynacja – [z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka] – oznacza odkładanie czegoś na później, zwlekanie pomimo świadomości negatywnych konsekwencji

 

www.ewakruchowska.pl, FB: Do siebie, FB: WenDoPodhale

 

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Skomentuj

Zostaw komentarz