fbpx
Wiadomości

Do 2050 roku liczba przypadków demencji będzie trzykrotnie większa?

Ludzie zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com.



Demencja, nazywana także starczym otępieniem to, w dużym uproszczeniu grupa chorób mózgu, które powodują szereg objawów. Należą do nich: problemy z pamięcią, zmiany osobowości, dezorientację czy urojenia. Wziąwszy pod uwagę, iż proces starzenia się społeczeństwa nieustannie postępuje w Polsce i na świecie, można przypuszczać, iż w najbliższym czasie demencja, jako choroba charakterystyczna dla wieku starszego, będzie zajmowała istotne miejsce w priorytetach opieki zdrowotnej. Czy jednak rzeczywiście istnieje ryzyko, iż na przestrzeni lat zwiększy się liczba osób cierpiących na demencje?  Co na ten temat mówią najnowsze badania?

Prognozy demencji

Naukowcy z University of Washington w Seattle przeprowadzili badanie GBD. GBD to skrót od Global Burden of Disease (Globalne Obciążenie Chorobami). Tego rodzaju badanie stanowi próbę oszacowania utraty zdrowia z powodu chorób, urazów itp. Ma ono charakter globalny i bierze pod uwagę wiele czynników zagrażających zdrowiu. Przywołane tu badanie sfinansowane zostało przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Naukowcy postawili sobie za cel poprawę obecnych prognoz demencji poprzez uwzględnienie uznanych czynników ryzyka demencji, takich jak palenie, otyłość, wysoki poziom cukru we krwi i niski poziom wykształcenia.

Badanie przewiduje ogromny wzrost liczby przypadków demencji z 57,4 miliona przypadków w 2019 roku do 152,8 miliona przypadków w 2050 roku.

Naukowcy odkryli, że częstość występowania demencji wraz z wiekiem była dość stabilna. Wzrosty były w dużej mierze spowodowane wzrostem populacji i starzeniem się populacji. Przewidywali jednak, że do 2050 r. prawie 7 milionów przypadków mogło wynikać z czynników związanych ze stylem życia.

Badacze podkreślają jednak, iż szacowana liczba przypadków osób dotknięta demencją mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby wzięto pod uwagę więcej czynników zagrażających zdrowiu.



O czym to świadczy?

Wzrost ryzyka demencji zależy od różnych czynników. Nad wieloma z nich nie mamy kontroli. Omawiane tu badanie pokazuje jednak, iż styl życia odgrywa w tym przypadku istotną rolę. Zła dieta i palenie tytoniu mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji mózgu. Otyłość i cukrzyca, które dziś uznawane są już za choroby cywilizacyjne, także stanowią czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia demencji. Dlatego też zmiana codziennych nawyków może sprawić, iż powyższe pesymistyczne prognozy nie spełnią się. Oczywiście, aktywność fizyczna i zdrowa dieta nie stanowią uniwersalnej metody na zapobiegnięcie demencji.

Liczba przypadków demencji w Polsce

Trudno dokładnie oszacować ile obecnie osób w Polsce cierpi na demencję. Mówi się, iż liczba chorych waha się od 360 tys. do nawet 470 tys. Specjaliści uważają jednak, że tylko około 20% chorych żyje ze zdiagnozowaną demencją. Często najbliżsi chorego nie zdją sobie sprawy z faktu, iż cierpi on na poważną chorobę neurodegeneracyjną.  Dodać należy, iż demencja stanowi główną przyczynę niepełnosprawności i niesamodzielności wśród osób starszych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o demencji? Przeczytaj artykuł 7 mitów na temat demencji



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz