W tym artykule omówimy kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u endodontysty. Zebrane informacje pomogą ci przygotować się do zabiegu, dowiesz się czego się spodziewać w jego trakcie, w okresie rekonwalescencji i co zrobić, by zapobiec nawrotom po wygojeniu się zęba.
ENDODONCIŚCI SĄ SPECJALISTAMI
Wszyscy endodonci to dentyści, ale nie wszyscy dentyści to endodonci. Endodonci wybierają dodatkowe szkolenia, które pozwalają im specjalizować się w leczeniu miazgi zębowej. Endodonci skupiają się na wykonywaniu zabiegów endodontycznych, takich jak leczenie kanałowe. Oznacza to, że ich pacjenci mogą mieć pewność, że zostaną poddani bardzo skutecznej i precyzyjnej procedurze, która następnie prowadzi do szybszego gojenia zęba i ogólnie bardziej pozytywnego doświadczenia z całej wizyty. Nie bój się zadawać nawet głupich pytań – specjalista chętnie na nie odpowie!
TWOJE LEKI I STAN ZDROWIA MAJĄ ZNACZENIE!
Ważne jest, aby przynieść listę aktualnych leków i preparatów, które zażywałeś w ciągu ostatniego miesiąca. Zapewni to, że podczas zabiegu nie wystąpią działania niepożądane. Nie pomijaj niczego, nawet leków dostępnych bez recepty, suplementów lub witamin. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku leków, które mogą rozrzedzić krew i powodować nadmierne krwawienie, jak np. Ibuprofen. Uważaj na leki przeciwbólowe, które bierzesz przed wizytą.
TO NORMALNE, ŻE SIĘ DENERWUJESZ
Nie wstydź się poinformować endodonta, że czujesz się zdenerwowany i niespokojny. Mogą łatwo dać ci coś, co pomoże ci się uspokoić, dzięki czemu będziesz mógł się zrelaksować podczas zabiegu. Twój endodonta da ci znieczulające leki i znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie będziesz odczuwał bólu podczas zabiegu, więc to powinno uspokoić Twój umysł. Jeśli hałas wiertła powoduje niepokój, przynieś ze sobą zatyczki do uszu, aby zagłuszyć dźwięk.
NIE POLECAMY LECZENIA KANAŁU KORZENIOWEGO, JEŚLI NAPRAWDĘ GO NIE POTRZEBUJESZ
Gdy nie odczuwasz dużego bólu, może się wydawać, że leczenie kanałowe nie jest naprawdę potrzebne. To nie prawda! Twój dentysta lub endodonta nie zasugerowałby tego zabiegu, gdybyś go nie potrzebował. Niezależnie od tego, czy odczuwasz teraz ból, czy nie, w Twoim ząbku wystąpiła infekcja, która powoduje problemy w jamie ustnej i w całym ciele. Wymaga ona od twojego organizmu dużo siły do walki z infekcją, co powoduje, że jesteś zmęczony i bardziej podatny na inne choroby.
Jeśli nie poddasz się leczeniu, które sugeruje to dentysta, infekcja nie zniknie sama. W końcu zaczniesz odczuwać ogromny ból. Bakterie będą rosły, dopóki nie zniszczą zęba i nie wejdą w kość. Twoje dziąsła i tkanka zostaną zainfekowane i staną się spuchnięte. Nie wolno dopuścić by bakterie dostały się do krwiobiegu.
BĘDZIESZ MUSIAŁ ZMIENIĆ NIEKTÓRE NAWYKI
Endodonta może wyleczył Twój ząb, ale to nie znaczy, że jesteś całkowicie wolny i możesz zachowywać się nieodpowiedzialnie. Inne zęby mogą zostać ponownie zainfekowane, jeśli nie zadbasz o nie. Złe nawyki, takie jak: palenie tytoniu, żucie tytoniu, niecodzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz spożywanie pokarmów bogatych w cukier, mogą powodować próchnicę zębów, co prowadzi do gromadzenia się bakterii, co z kolei przyczynia się do zakażenia, na które jedynym lekarstwem jest leczenie kanałowe. Widzisz, dokąd to zmierza? Dentyści, chcą abyś był zdrowy. Opieka prewencyjna to najlepszy sposób na utrzymanie zębów w dobrym stanie.
Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą z zakresu endodoncji – kliknij tutaj!
Skomentuj