Nowotwory zaczynają należeć do chorób cywilizacyjnych. Co roku diagnozuje się choroby nowotworowe u coraz większej liczby pacjentów. Ze względu na postęp medycyny, leczenie raka jest coraz skuteczniejsze. Niestety, medycyna wciąż nie jest w stanie pomóc każdemu pacjentowi. Czasami jednak przeszkodą w procesie leczenia okazują się szkodliwe przekonania. W Internecie, a także w innych źródłach można spotkać wiele szkodliwych mitów na temat raka, które mogą powodować u pacjentów obawy przed leczeniem, a nawet całkowitą rezygnację z niego. W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity na temat raka.
Mit 1: Rak nie lubi skalpela
Istnieje przekonanie, że interwencja chirurgiczna w przypadku chorób nowotworowych jest nie tylko zbędna, ale też szkodliwa. Rzekomo zabiegi chirurgiczne mogą powodować rozprzestrzenianie się raka. Guzy lepiej jest zostawić w spokoju, gdyż operacja może pogorszyć stan chorego. To bzdury! W czasie operacji zostają usunięte nie tylko zmiany nowotworowe, ale również zdrowe tkanki z nimi sąsiadujące. Zazwyczaj po zabiegu pacjent zostaje poddany również innym terapiom, aby zwiększyć szansę na całkowite unicestwienie komórek nowotworowych. Operacja nie prowadzi do przerzutów. Rezygnacja z niej może natomiast skutkować dalszym rozwojem choroby.
Mit 2: Mikrofale powodują raka
Jest to pogląd popularny zwłaszcza wśród zwolenników medycyny alternatywnej i pseudomedyczny. W ich mniemaniu fale wytwarzane przez urządzenia elektroniczne, w szczególności telefonu komórkowe stanowią jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka. Tymczasem żadne badania nie potwierdzają tej tezy. Mit ten ma swoje źródło w raporcie Międzynarodowej Agencji Badań na Rakiem (IARC), według którego prawdopodobieństwo zachorowania na glejaka u osób korzystających z telefonów komórkowych jest o 40% większe niż u tych, którzy tego nie robią. Szybko jednak wykryto błędy w metodologii badań, na których opierał się raport. Żadne inne badanie nie potwierdziło tezy na temat korelacji mikrofal i ryzyka zachorowania na nowotwór. Co więcej, WHO przestrzega przed sugerowaniem się wspomnianym tu raportem IARC.
Mit 3: Chemioterapia i radioterapia zabijają pacjentów
Te rodzaje terapii niosą ze sobą poważne skutki uboczne. Osłabienie, wypadanie włosów, wymioty, biegunka to tylko niektóre z nich. Ale pomimo spustoszeń, jakie niekiedy powodują w organizmie, ich celem jest zabicie raka, a nie pacjenta. Terapie onkologiczne nie prowadzą do zgonów. Nie u każdego pacjenta okazują się one skuteczne, jednak to nie w ich wyniku pacjenci umierają. Jak widać, mity na temat raka mogą okazać się niezwykle groźne. Wiara w szkodliwość terapii onkologicznych może bowiem skutkować całkowitą rezygnacją z nich.
Mit 4: Nowotwory można wyleczyć dietą
Sposób odżywiania jest bardzo ważny, zarówno w profilaktyce onkologicznej, jak i w czasie samej choroby. Ale żadna dieta nie może zastąpić leczenia! Owszem, istnieje produkty spożywcze które mają działania antynowotworowe, ale spożywanie ich zamiast poddania się leczeniu nie sprawi, że komórki nowotworowe znikną. Problem pojawia się również w kwestii tego, jakie diety rekomendowane są przez przedstawicieli pseudomedyczny dla osób mierzących się z chorobą nowotworową. Mowa tu głównie o poście dr Ewy Dąbrowskiej i terapii Gerson. Te sposoby odżywiania nie tylko nie pomogą pacjentom, ale są dla nich wręcz szkodliwe (kliknij, aby dowiedzieć się więcej).
Mit 5: Lewoskrętna witamina C leczy raka
Nie, nie i jeszcze raz NIE. To jeden z najpopularniejszych motów dotyczących terapii onkologicznych. Był już wielokrotnie obalany, a jedna w pewnych środowiskach wciąż ma się dobrze. Po pierwsze, coś takiego jak lewoskrętna witamina C nie istnieje. Sama witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ona również istotnym elementem w profilaktyce nowotworowej oraz stanowi cenne wsparcie podczas samego leczenia onkologicznego. Ale nie jest lekiem na raka, a jej suplementacja nie zastąpi leczenia konwencjonalnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, kliknij TUTAJ.
Mit 6: Rak to wyrok
Nikt z nas nie chce usłyszeć, że choruje na raka. Ta diagnoza dla wielu jest równoznaczna z wyrokiem. Tymczasem rokowania w przypadku chorób nowotworowych zależą od wielu czynników. najważniejszym z nich jest rodzaj raka. Tu rokowania mogą być naprawdę zróżnicowane. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż medycyna w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy i choroby, na które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było lekarstwa, dziś są uleczalne. Tak też jest w przypadku wielu chorób nowotworowych. Choć taka diagnoza może brzmieć jak wyrok, w rzeczywistości nim nie jest.
Powyżej przytoczona najbardziej popularne mity na temat raka. Takich szkodliwych przekonań jest niestety więcej. Jak możemy im przeciwdziałać? Edukując się. Sięgaj po publikacje ekspertów w dziedzinie medycyny, szukaj potwierdzenia przeczytanych informacji w więcej niż jednym źródle. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je ze specjalistą.
Jeśli szukasz więcej informacji na temat chorób nowotworowych, sięgnij po książkę Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej
Skomentuj