fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA terapie

Homeopatia – co warto o niej wiedzieć?

Liść zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com

Naturalne metody leczenia zyskują coraz większą popularność. Niechęć do konwencjonalnych środków farmakologicznych powoduje, że wielu z nas podczas infekcji lub innej choroby decyduje się na innego rodzaju preparaty. Wśród nich są leki homeopatyczne. Środki te, choć zyskują na popularności, budzą także kontrowersje. Dlaczego? Czym są leki homeopatyczne? Jak powstają i czy zawsze są skuteczne?

Czym jest homeopatia?

Homeopatia została stworzona w XVIII w. przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który wykorzystywał zioła do leczenia wielu powszechnych chorób. Sama homeopatia opiera się przede wszystkim na zasadzie prawdopodobieństwa. Kluczowe jest to, aby podobne leczyć podobnym. Brzmi niejasno? W rzeczywistości zastosowano tu stosunkowo prostą analogię. Określona roślina lub substancja wywołuje podobne objawy jak dana choroba. Wykorzystuje się ją zatem w leczeniu, jednak w dużym rozcieńczeniu, aby nie wywoływać niepożądanych reakcji organizmu.

Leki homeopatyczne mają za zadanie wywołać reakcje immunologiczną organizmu. Kiedy w organizmie rozwinie się np. stan zapalny, podane preparaty mają za zadnie wymusić rekcje obronną. Zwolennicy leków homeopatycznych twierdzą, iż dzięki temu homeopatia działa holistycznie i służy całemu ciału.

Jak powstają leki homeopatyczne?

Leki homeopatyczne powstają poprzez rozcieńczenie pierwotnej substancji, tzw. pranalewki, a następnie wstrząsanie uzyskanym roztworem. Dzięki temu powstają kolejne rozcieńczenia nazywane potencjami. Rozcieńczanie ma za zadanie zniwelowanie skutków ubocznych leków. Jak już wcześniej wspominano, substancje, z których powstają preparaty homeopatyczne mogą działać na organizm w sposób niepożądany. Stąd też rozcieńczanie stanowi kluczowy element produkcji tego rodzaju preparatów.

Czytając informacje na temat konkretnych leków, można zauważyć, iż te różnią się od siebie potencjami. Najczęściej pojawiają się potencja dziesiętne (oznaczane literą D, rzadziej X) lub setne (oznaczane literą C). Potencja dzieisetna oznacza, iż jedną część wagową substancji rozpuszczono w 9 częściach rozpuszczalnika. W ten sposób powstaje rozpuszczenie D1. Aby otrzymać rozpuszczenie D2 należy jedną część otrzymanego preparatu rozpuścić w 9 częścią rozpuszczalnika. Rozpuszczając kolejne porcję substancji można uzyskać kolejne rozpuszczenia (D3, D4 itd.). Potencje setne tworzone są analogicznie, przy czym jedna część wagowa substancji zostaje rozpuszczona w 100 częściach rozpuszczalnika.

Jeśli zainteresował Cię temat potencji i składu leków homeopatycznych, możesz przyjrzeć się konkretnym przykładom preparatów na stronie https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412

Kontrowersje wokół homeopatii

Homeopatia okazuje się kontrowersyjnym sposobem leczenia. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka.

Po pierwsze, leki homeopatyczne, zgodnie z polskim prawem, nie muszą mieć udowodnionej skuteczności leczenia. Oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia dokonuje się jedynie na podstawie bibliografii. Założenia homeopatii nie są bowiem do końca sprawdzalne i mierzalne.

Kolejną kwestią jest sama metoda tworzenia leku. Wielokrotne rozpuszczanie pierwotnej substancji nasuwa pytanie, jaki produkt finalnie otrzyma konsument? Czy procedura nie prowadzi do tego, iż preparat okazuje się rozpuszczalnikiem ze śladowymi ilościami aktywnej substancji?

Kontrowersyjny okazuje się również fakt, iż leków homeopatycznych nie musi przepisywać lekarz. Takie preparaty polecają najgęściejszej homeopaci. Osoby te swoją wiedzę zawdzięczają najczęściej specjalnym kursom.

O czym należy pamiętać w przypadku homeopatii?

Jeśli zastanawiasz się nad sięgnięciem po leki homeopatyczne, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie próbuj się nimi leczyć „na własną rękę”. Swoje wybory związane ze stanem zdrowia zawsze konsultuj z lekarzem. Terapię tego typu preparatami powinien zalecić lekarz, ewentualnie doświadczony, rekomendowany homeopata. Co istotne, każdy organizm jest inny i w inny sposób reaguje na przyjmowane leki (nie tylko homeopatyczne, choć w tego rodzaju terapii przykłada się szczególną wagę do indywidualnych cech organizmu). Dlatego też konsultacja ze specjalistą okazuje się niezbędna w procesie skutecznego leczenia.

Pamiętaj też, że leki homeopatyczne mogą złagodzić objawy choroby, jednak nie zlikwidują jej przyczyny. Nie będą również skuteczne w przypadku każdej dolegliwości. To kolejny powód, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się ze specjalistą.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz