fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jak ograniczyć słodycze? Poznaj kilka sposobów

jak ograniczyć słodycze



Słodycze to zmora wielu osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Po słodycze sięgamy, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, gdy idziemy na kawę z przyjaciółmi, gdy nam się nudzi… I w wielu innych sytuacjach. Oczywiście, zjedzenie batonika raz na jakiś czas to żaden problem. W zdrowej diecie jest miejsce na wszystko, byle z umiarem. Wyzwanie zaczyna się w momencie, gdy nie wyobrażamy sobie dnia bez zjedzenia czegoś słodkiego. Najlepiej w większej ilości. Jak ograniczyć słodycze? Poznaj kilka przydatnych sposobów. Może któryś z nich będzie dla ciebie.

Zadbaj o odpowiednio zbilansowane i różnorodne posiłki

Zdarza się, że sięgamy po słodycze, bo czujemy niedosyt po posiłku. Coś byśmy jeszcze zjedli, ale sami nie wiemy co. Batonik będzie wtedy najprostszą opcją. Jeśli zadbasz o różnorodne i odpowiednio zbilansowane posiłki, możesz pożegnać ten problem. Pamiętaj, aby w daniach, które spożywasz była odpowiednia ilość białka i tłuszczów. Do menu możesz także włączyć słodkie posiłki, takie jak jogurt z owocami czy naleśniki na słodko.

Rozplanuj odpowiednio posiłki

Jeśli przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami są zbyt długie, możesz odczuwać głód lub po prostu chęć sięgnięcia po przekąskę. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaplanować pory posiłków. Jak to zrobić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od twojego organizmu i trybu życia. Powinniśmy spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie. Dla niektórych lepsze będą 3 większe posiłki, inni preferują 5 dań, w tym dwie przekąski. Ważne jest, aby sposób odżywania był dostosowany do ciebie i twojego życia.



Nie trzymaj słodyczy w domu

Najprostsza i najbardziej oczywista rada. Jeśli będziesz mieć pod ręką czekoladę, cukierki, batoniki itp. prędzej czy później po nie sięgniesz. Co więcej, przed zjedzeniem będziesz obsesyjnie o nich myśleć. Gdy w twoim domu nie będzie słodkości – łatwiej ci będzie z nich zrezygnować. Nie zawsze przecież masz chęć na wycieczkę do sklepu po słodycze.

Unikaj zasady “wszystko albo nic”

Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy. Jak już na początku powiedziano, w zdrowej diecie jest miejsce na wszystko. Nie możesz się natomiast nimi przejadać i sięgać po nie zbyt często. Jeśli natomiast będziesz mieć do tej kwestii podejście zero jedynkowe, istnieje duża szansa, że szybko się zniechęcisz i wrócisz do dawnych nawyków żywieniowych. Poza tym, jeśli “chodzi za tobą” czekolada i nie możesz przestać o niej myśleć, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz chciał zastąpić ją czymś innym. W ten sposób pochłoniesz masę innych kalorii, a finalnie i tak nie wytrzymasz i zjesz wymarzną czekoladę. I to w większej ilości niż zakładałeś.



Ograniczaj stopniowo

Jak ograniczyć słodycze? Stopniowo! Jeśli każdego dnia jesz duże porcje słodkości, całkowite wykluczenie ich z diety z dnia na dzień może nie przynieść pożądanych rezultatów. Szybko wzbudzi to twoją frustrację i wrócisz do dawnych nawyków. lepiej stopniowo zmniejszać zjadane porcje słodyczy. W ten sposób nie odczujesz ich braku tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku nagłej rezygnacji z ulubionych produktów.

Wypij herbatkę

Jeśli czujesz niepochamowany apetyt na słodycze, możesz też sięgnąć po herbatkę z morwy białej. Napar z tego zioła ogranicza chęć sięgnięcia po słodkie produkty.

Sięgnij po domowe fit słodycze

Możesz też samodzielnie skomponować swoje batoniki, które będą zdrowszą wersją sklepowych słodyczy. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad ilością cukru w przekąsce. Dodatkowo, takie słodycze zawierać będą więcej dobrych dla twojego zdrowia składników. Musisz jednak pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, zdrowe słodycze nie zawsze mają mniej kalorii od tych  tradycyjnych. Często w ich skład wchodzą orzechy i suszone owoce, które choć są zdrowe, zawierają również całkiem sporo kalorii.

Nie wiesz jak skomponować zdrowsze zamienniki sklepowych słodyczy? Sprawdź przepis!



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz