fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA pielęgnacja POLECAMY

Jak przywrócić równowagę suchej skórze?

Nieodpowiednia pielęgnacja i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych mogę osłabiać, a wręcz uszkadzać płaszcz hydrolipidowy skóry. Gdy naruszona bariera nie spełnia swoich funkcji ochronnych – izolując organizm przed środowiskiem zewnętrznym, skóra staje się sucha, szorstka, łatwo ulega podrażnieniom. Co zrobić, aby odbudować naruszoną warstwę i zapewnić skórze prawidłowe funkcjonowanie?

Czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry?

To naturalna bariera ochronna na powierzchni warstwy rogowej naskórka, stworzona z elementów wodnych i tłuszczowych – mieszanka potu, łoju i lipidów. Tworząc barierę okluzyjną płaszcz hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie skóry. Co więcej, odpowiada on za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania – dotyczy to zarówno substancji dobroczynnych dla skóry (zawartych w kosmetykach), jak i szkodliwych – w tym przypadku bariera hydrolipidowa chroni przed ich wnikaniem do organizmu.

Co zrobić, aby odbudować lub wzmocnić naruszoną barierę ochronną?

  1. Stosuj delikatne kosmetyki oczyszczające i tonizujące

Kosmetyki, które odtłuszczają skórę, np. tradycyjne mydła, czy toniki na bazie alkoholu, mogą osłabiać warstwę hydrolipidową, dodatkowo przesuszając twoją skórę. Szukaj delikatnych preparatów, które zawierają w swoim składzie emolienty. Ich zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry. Warto również sięgnąć po odpowiednio dobrane hydrolaty – ich pH jest zbliżone do naturalnego odczynu skóry, mogą więc pełnić funkcję nawilżającego toniku, a jednocześnie wyrównać zaburzone myciem pH skóry.

  1. Zrezygnuj z gorących kąpieli

Nawet jeśli uwielbiasz długie, gorące kąpiele – powinnaś ich unikać. Bardzo gorąca kąpiel lub prysznic wymyje lipidy i ceramidy z warstwy rogowej skóry, pogłębiając jej przesuszenie. I pamiętaj, po umyciu nie trzyj skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją osuszaj przykładając materiał do ciała.

  1. Nawilżaj skórę

Sucha cera, w przeciwieństwie do odwodnionej, nie jest stanem przejściowym i wymaga mocnego nawilżenie przez cały rok. Wybierając dla siebie kosmetyki szukaj w ich składzie substancji, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze i wpływają na poziom jej nawilżenia, takich jak: mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy lub gliceryna. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra jest doskonale nawilżona i bardziej elastyczna.

  1. Zadbaj o poziom lipidów w skórze

Samo nawilżenie to za mało, aby naprawić uszkodzoną barierę ochronną skóry. W kuracji odbudowującej płaszcz lipidowy musisz sięgnąć po naturalne formuły z masłami i olejami roślinnymi, bogate w lipidy, w tym ceramidy, kwasy tłuszczowe i witaminy. Zwiększenie poziomu lipidów jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania bariery lipidowej skóry.

Balsam nawilżający AMADERM, www.amaderm.pl cena: około 20 zł

 

W jego składzie znajdziesz m.in. mocznik (w stężeniu 1,5%), który intensywnie nawilża, wspomagając wiązanie wody w naskórku, mleczan sodu, będący jednym ze związków tworzących naturalny czynnik nawilżający, który zmiękcza, nawilża i uelastycznia skórę, a także witaminę E oraz pantenol, który łagodzi i regeneruje podrażnioną skórę. Dzięki lekkiej, natłuszczającej konsystencji balsam szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Kosmetyk zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia – skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna i wygładzona. A dodatkowo, jego formuła intensywnie zmiękcza szorstką skórę, dzięki czemu znika nieprzyjemne uczucie napięcia.

 

 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz