Wapń jest jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w naszym organizmie. Jego niedobór może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jakie? Jak rozpoznać niedobór wapnia? Sprawdźcie!
Niedobór wapnia – objawy
Niedobór wapnia niesie ze sobą poważne konsekwencje dla całego orgiazmu. Wpływa na funkcjonowanie mięśni, układu kostnego, a nawet na zdrowie psychiczne. Hipocalcemia (inna nazwa niedoboru wapnia). Zwykle nie daje wczesnych objawów. Może ona wynikać zarówno ze złej diety, jak i zmian chorobowych, takich jak np. niewydolność nerek.
Do najczęstszych objawów niedobory wapnia należą:
- Problemy z mięśniami: bóle, skurcze, drętwienie i mrowienie kończyn;
- Zmęczenie: poczucie skrajnego wyczerpania, braku energii, senność. Mogą również występować problemy z zasypaniem;
- Zmiany skórne: sucha skóra i włosy, zapalenie skóry, egzema, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów;
- Problemy stomatologiczne: próchnica, kruche zęby, nadwrażliwość dziąseł;
- Problemy ze zdrowiem psychicznym: zaburzenia nastroju, a nawet depresja.
Leczenie i profilaktyka
Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem leczenia lub zapobiegania niedoborowi wapnia jest dodanie większej ilości tego pierwiastka do diety.
Do produktów bogatych w wapń należą:
- produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt,
- fasolki,
- figi,
- brokuły,
- tofu,
- mleko sojowe,
- szpinak,
- wzbogacane płatki zbożowe,
- orzechy i nasiona, w tym migdały i sezam.
Możesz również uzupełnić niedobór wapnia w organizmie za pomocą suplementów. Nie rób tego jednak samodzielnie. Zanim zaczniesz przyjmować suplementy, skonsultuj się z lekarzem. Przyjmowanie zbyt dużej ilości wapnia w postaci suplementów jest bowiem niebezpieczne dla zdrowia.
Czy konsultować się z lekarzem?
Tak! Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór wapnia, zgłoś to swojemu lekarzowi rodzinnemu. Medyk zleci badania, a następnie wprowadzi plan leczenia. Dlaczego to takie ważne? Niedobór wapnia jest naprawdę groźny dla zdrowia. Wiąże się on z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak bóle mięśni i stawów, czy problemy skórne. Ma on jednak także dużo poważniejsze konsekwencje. Zwiększ ryzyko częstszych złamań kości, może prowadzić do osteoporozy oraz problemów ze zdrowiem psychicznym. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów.
Przeczytaj też, na jakie niedobry jesteśmy najczęściej narażeni.
Skomentuj