fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Jak stres wpływa na skórę?

Czy jesteś zestresowany? Stan twojej skóry może o tym świadczyć. Badania pokazują, że zarówno ostry, jak i przewlekły stres może mieć negatywny wpływ na ogólną kondycję skóry, a także zaostrzać szereg chorób skóry, w tym łuszczycę, egzemę, trądzik i wypadanie włosów.

Ale to tylko jedna strona medalu. Badania wykazały również, że skóra i mieszki włosowe zawierają złożone mechanizmy wytwarzające własne sygnały wywołujące stres. “Podróżują” one do mózgu i wywołują reakcję na stres

Droga między mózgiem a skórą

Czy kiedykolwiek byłeś tak zdenerwowany, że zacząłeś się rumienić lub pocić? Jeśli tak, doświadczyłeś ostrej, przejściowej reakcji stresowej. Stresory psychologiczne (np. problemy i kłopoty życia codziennego) mogą jednak mieć o wiele bardziej poważniejsze skutki.

Oś mózg-skóra jest wzajemnie połączoną, dwukierunkową ścieżką, która może przekładać stres psychiczny z mózgu na skórę i odwrotnie. Stres wyzwala oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). Są to trzy gruczoły, które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi organizmu na stres. Może to powodować wytwarzanie lokalnych czynników prozapalnych, takich jak kortyzol. Hormony  zwane katecholaminami w odpowiedzi na stres mogą kierować komórki odpornościowe z krwiobiegu do skóry lub stymulować prozapalne komórki skóry. Komórki tuczne są kluczowym rodzajem prozapalnych komórek skóry w osi mózg-skóra; reagują na hormon kortyzol poprzez sygnalizację receptorów i bezpośrednio przyczyniają się do wielu chorób skóry, w tym świądu.

Nasza skóra jest stale wystawiona na działanie świata zewnętrznego. Z tego względu okazuje się bardziej podatna na stresory środowiskowe niż jakikolwiek inny organ i może w odpowiedzi na nie wytwarzać hormony stresu.



Jak inaczej stres wpływa na skórę?

Stres psychiczny może również zaburzyć barierę naskórkową – wierzchnią warstwę skóry, która blokuje wilgoć i chroni nas przed szkodliwymi drobnoustrojami. Nienaruszona bariera naskórkowa jest niezbędna dla zdrowej skóry; po przerwaniu może prowadzić do podrażnienia skóry, a także do przewlekłych chorób skóry, w tym egzemy, łuszczycy lub ran. Stres psychospołeczny wiąże się z zaostrzeniem objawów w tych chorobach.

Negatywne skutki stresu widoczne są również w kondycji włosów. Jeden rodzaj rozproszonego wypadania włosów, znany jako łysienie telogenowe, może być wywołany stresem psychospołecznym, który może zahamować fazę wzrostu włosów Stres jest również związany z siwieniem włosów. Stres może stymulować uwalnianie noradrenaliny (rodzaj katecholaminy), która zubażała komórki macierzyste wytwarzające pigment w mieszku włosowym, powodując siwienie.



Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi?

Chociaż zmniejszenie poziomu stresu powinno teoretycznie pomóc złagodzić szkodliwe skutki dla skóry, istnieją tylko ograniczone dane dotyczące skuteczności interwencji zmniejszających stres. Medytacja może obniżyć ogólny poziom katecholamin u osób, które robią to regularnie. Podobnie, techniki medytacji i relaksacji okazały się pomocne w łuszczycy. Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać korzyści z tych technik w innych chorobach skóry. Zdrowy tryb życia, w tym dobrze zbilansowana dieta i ćwiczenia, mogą również pomóc w regulacji hormonów stresu w organizmie, co z kolei powinno mieć pozytywny wpływ na skórę i włosy.

Jeśli doświadczasz choroby skóry związanej ze stresem, udaj się do dermatologa w celu ustalenia swojego stanu i wypróbuj w domu kilka technik zmniejszających stres.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz