fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA dolegliwości

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?

Zaćma wciąż pozostaje najczęstszą przyczyną utraty wzroku w naszym kraju. Dzieje się tak szczególnie w przypadku osób, które ją zaniedbały – przez lata lekceważąc pojawiające się objawy i nie podejmując leczenia choroby. Nie każdy wie, że operacja zaćmy to dziś stosunkowo prosty i przyjazny dla pacjenta zabieg. Jak wygląda? Czego możemy się po nim spodziewać? Zapraszamy do lektury.

Zaćma kradnie wzrok małymi krokami

Zaćma (inaczej katarakta) to choroba, która dotyka soczewki znajdującej się we wnętrzu naszego oka. Nie chodzi oczywiście o sztuczną soczewkę kontaktową, która poprawia wzrok osobom z wadami widzenia, ale o mały, zupełnie naturalny element każdego oka. Fizjologicznie odpowiada ona za skupianie światła, przez co bierze udział w naszym procesie widzenia. Jest jednak jeden warunek – musi prawidłowo funkcjonować.

A żeby tak się działo, soczewka powinna być gładka i przezroczysta. Niestety, na skutek (najczęściej) procesów starzenia się organizmu w soczewce zaczynają odkładać się niektóre produkty przemian metabolicznych, co powoduje jej mętnienie i zaburzenie prawidłowego działania. Wtedy właśnie mówimy o zaćmie. Katarakta najczęściej występuje u osób starszych, ale może też pojawić się u dzieci (postać wrodzona choroby), a także w następstwie jakiegoś czynnika zewnętrznego, np. urazu.

Objawy zaćmy – na co zwrócić uwagę?

Po czym poznać, że rozwija się u nas zaćma? Jej objawy niestety nie są jakoś szczególnie charakterystyczne i dlatego nie zawsze pomyślimy akurat o niej. Warto jednak regularnie odwiedzać okulistę i badać wzrok – to pomoże nam zawsze trzymać rękę na pulsie. A wracając do symptomów zaćmy, do najczęściej występujących możemy zaliczyć:

  • przymglenie obrazu;
  • spadek ostrości widzenia (głównie rosnącą krótkowzroczność);
  • wrażenie aureoli („halo”) wokół źródeł światła;
  • mnogie widzenie;
  • zwiększoną męczliwość wzroku;
  • zaburzenia widzenia barw.

Początkowo objawy te nie muszą być bardzo nasilone, jednak w miarę postępów schorzenia będą coraz bardziej uciążliwe. Więcej na temat symptomów zaćmy możesz przeczytać również tutaj: https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/objawy-zacmy/.

Operacja jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy

Na szczęście żyjemy w czasach, w których z kataraktą można sobie dość łatwo poradzić. Jest jeden w pełni skuteczny sposób na wyleczenie zaćmy – zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej nową (sztuczną) – https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to długi i skomplikowany proces, jednak jest niemal zupełnie odwrotnie! Operacja taka wykonywana techniką fakoemulsyfikacji należy do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie, a do tego ma wiele innych zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • jest krótka – trwa zaledwie 15-20 minut;
  • jest w pełni bezpieczna – ryzyko ewentualnych powikłań jest w jej przypadku ograniczone do minimum;
  • jest całkowicie bezbolesna – dzięki miejscowemu znieczuleniu;
  • jest możliwa do wykonania ambulatoryjnie – czyli bez konieczności pozostawania w szpitalu lub klinice; jeszcze tego samego dnia wracamy do domu;
  • jest skuteczna – pozwala trwale pozbyć się choroby i związanych z nią uciążliwych objawów. Poza tym, w sztucznej soczewce zaćma już się nie rozwinie! Warto przy tym pamiętać, że u niektórych pacjentów po zabiegu może dojść do wystąpienia tzw. zaćmy podtorebkowej tylnej. To schorzenie dotyka torebki, w której znajdowała się stara, usunięta soczewka. Leczenie jest bardzo proste – polega na wykonaniu krótkiego, prostego zabiegu kapsulotomii tylnej.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Przyjrzyjmy się krótko temu, jak wygląda sama procedura operacji katarakty: najpierw lekarz wykonuje maleńkie nacięcie (rzędu 2 mm). Następnie kruszy starą soczewkę przy pomocy ultradźwięków i usuwa ją z oka. Teraz pozostaje wprowadzić do torebki nową soczewkę (jest ona zwinięta w rulon, ale po wstawieniu przyjmuje właściwy kształt) i zabezpieczyć miejsce nacięcia, aby szybko się zagoiło. I tyle! Katarakta znika jak ręką odjął!

Jednym z miejsc, w których poddasz się zabiegowi usunięcia zaćmy jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które ma swoje placówki w Warszawie i Krakowie. Na stronie https://vidiummedica.pl/ możesz zapoznać się z atrakcyjną ofertą kliniki.

Czynniki ryzyka wystąpienia zaćmy

Na koniec postawmy jeszcze jedno pytanie – skąd bierze się zaćma? Wiemy, że w większości przypadków jest to proces związany ze starzeniem się organizmu, ale czy są jakieś czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia u danego pacjenta? Odpowiedź brzmi: tak! Zaliczyć do nich możemy m.in.:

  • urazy;
  • stany zapalne oka;
  • palenie papierosów;
  • wysoką krótkowzroczność;
  • kontakt oczu z chemikaliami;
  • choroby przewlekłe, np. cukrzyca, schorzenia tarczycy;
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków, np. sterydów;
  • choroby wzroku takie jak np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

Warto – oczywiście na miarę możliwości – unikać lub zmniejszyć swoje narażenie na wymienione czynniki. Bardzo dobrym pomysłem będzie też regularne odwiedzanie okulisty połączone z badaniem wzroku. A jeśli nawet katarakta pojawi się w naszych oczach, nie lekceważmy jej, ale też nie popadajmy w panikę – zaćmę można dziś skutecznie leczyć!

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz