Lekarze i inni eksperci rozumieją teraz istotną rolę, jaką odżywianie odgrywa w zdrowiu.
Możliwe jest nawet radzenie sobie z niektórymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie, za pomocą samej diety.
Jednak rola żywienia w zapobieganiu lub leczeniu raka nie jest tak jednoznaczna.
Jason Locasale, starszy autor ostatniego badania, wyjaśnia: „Rak jest pod wieloma względami trudniejszy, ponieważ jest różnymi chorobami o wielu postaciach i często definiowanymi na poziomie molekularnym, więc dopiero zaczynamy rozumieć, w jaki sposób dieta i odżywianie na niego wpływa”.
Ich praca, opublikowana w czasopiśmie Nature, analizuje rolę aminokwasu zwanego metioniną w leczeniu raka.
Co to jest metionina?
Metionina jest niezbędna do funkcjonowania naszych komórek. Eksperci nazywają go niezbędnym aminokwasem, ponieważ nasze ciała nie są w stanie go wytworzyć. Ludzie muszą przyjmować ją z jedzenia.
Wiele produktów spożywczych zawiera metioninę, ale mięso i jajka zawierają jej szczególnie wysoki poziom.
Ten aminokwas intryguje badaczy od wielu lat. Na przykład badanie opublikowane w 1993 r. wykazało, że ograniczenie spożycia metioniny wydłużyło życie szczurów.
Późniejsze badania wykazały rolę aminokwasu w warunkach metabolicznych. Jedno z tych badań wykazało, że może zapobiegać otyłości wywołanej dietą u modeli zwierzęcych.
Niektórzy badacze zaczęli badać jego potencjalną rolę w leczeniu raka. Metionina wzbudziła zainteresowanie badaczy, ponieważ odgrywa ważną rolę w mechanizmie komórkowym, na który celują niektóre leki stosowane w chemioterapii i radioterapia. Znają tę ścieżkę jako metabolizm jednowęglowy.
Ponadto niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że ograniczenie metioniny w diecie może mieć działanie przeciwnowotworowe. Autorzy wyjaśniają:
„W związku z tym uzasadniliśmy, że ograniczenie metioniny może mieć szerokie właściwości przeciwnowotworowe poprzez celowanie na konkretny obszar metabolizmu i że te efekty przeciwnowotworowe będą oddziaływać z reakcją na inne terapie, które również wpływają na metabolizm jednowęglowy”.
Testowanie ograniczenia metioniny
Aby to zbadać, naukowcy wykorzystali różne modele raka. Po pierwsze, przetestowali dwa rodzaje odpornej na leczenie tkanki rakowej pobranej od ludzi i przeszczepionej do myszy.
Kiedy naukowcy karmili myszy dietą o obniżonym poziomie metioniny, wzrost guza spowolnił się w porównaniu z myszami karmionymi standardową dietą.
Gdy przyjrzeli się szczegółom metabolicznym, zgodnie z oczekiwaniami, odkryli, że ograniczenie metioniny zmniejszyło wzrost guza, utrudniając metabolizm jednowęglowy.
Następnie naukowcy zastosowali wspólny lek do chemioterapii w połączeniu z dietą o ograniczonej zawartości metioniny. Zastosowali niską dawkę leku, która była niewystarczająca do zmniejszenia guza. Jednak według autorów dieta o niskiej zawartości metioniny w połączeniu z lekiem doprowadziła do „wyraźnego zahamowania wzrostu guza”.
Kiedy badacze zbadali rodzaj mięsaka myszy, który nie reaguje na radioterapię, odkryli, że sama dieta z ograniczoną zawartością metioniny nie była wystarczająca do spowolnienia wzrostu guza. Jednak gdy myszy te otrzymały również dawkę promieniowania, wzrost guza był znacznie spowolniony.
W kolejnej fazie badań naukowcy karmili sześciu zdrowych ludzi dietą o niskim poziomie metioniny przez 3 tygodnie. Otrzymali efekty metaboliczne podobne do tych obserwowanych na modelach zwierzęcych.
„Badanie to sugeruje, że ograniczenie dietetyczne metioniny indukuje szybkie i specyficzne profile metaboliczne u myszy i ludzi, które można wywoływać w warunkach klinicznych” wyjaśnia dr Jason Locasale
Locasale uważa, że „zaburzając szlak metaboliczny poprzez ograniczenie metioniny w diecie, może może powodować wzmocnienie efektów chemioterapii ukierunkowanych na te aspekty metabolizmu raka”.
Jak wyjaśniają autorzy, wyniki te są wstępne, a to podejście może nie być skuteczne u wszystkich ludzi oraz dla wszystkich rodzajów raka. Uważają nawet, że ograniczenie metioniny może przyspieszyć rozwój niektórych nowotworów.
Krótko mówiąc, naukowcy wyjaśniają, że nie jest to wezwanie do weganizmu.
Chociaż tego rodzaju ograniczenia dietetyczne nie dotrą do szpitali jeszcze przez jakiś czas, to jest to ważny krok w zrozumieniu, w jaki sposób dieta może wpływać na rozwój raka. Jak podsumowują autorzy:
„To badanie może pomóc w dalszym ustaleniu zasad stosowania interwencji dietetycznych, aby wpłynąć na wyniki leczenia raka w szerszym kontekście”.
Skomentuj