Któż z nas jako dziecko nie słyszał frazy “nie grab się”? Garbienie się niesie ze sobą przede wszystkim ryzyko skrzywienia kręgosłupa, co z kolei wiąże się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi – od uporczywego bólu po problemy z poruszaniem się. Jednak okazuje się, że grabienie się wpływa nie tylko na nasz kręgosłup. Poznaj inne skutki nieprawidłowej postawy ciała.
Problemy z układem trawiennym
Zgarbiona postawa po posiłku może wywołać zgagę spowodowaną refluksem żołądkowym (kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku). Garbienie wywiera nacisk na brzuch, co może skierować kwas żołądkowy w złym kierunku.
Spłycenie oddechu
Ten skutek złej postawy wiąże się z pogłębieniem kifozy. Kifoza jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym. Jej pogłębienie stanowi jednak zmianę patologiczną. Gdy do niej dojdzie, klatka piersiowa nie może się swobodnie rozszerzać podczas oddychania. Z tego powodu następuje spłycenie oddechu i problemy z wentylacją płuc.
Nietrzymanie moczu
Niewłaściwa postawa sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu — kiedy oddajesz trochę moczu, śmiejesz się lub kaszlesz. Przygarbienie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co wywiera nacisk na pęcherz. Pozycja zmniejsza również zdolność mięśni dna miednicy do utrzymywania tego nacisku.
Bóle i zawroty głowy
Skutki nieprawidłowej postawy ciała wiążą się także z objawami neurologicznymi, takimi jak bóle i zawroty głowy. Zazwyczaj wynikają one z nieprawidłowej postawy górnych partii ciała. Ściślej mówiąc, stanowią efekt pogłębionej lordozy szyjnej. Lordoza, podobnie jak kifoza jest zjawiskiem naturalnym oznacza po prostu skrzywienie kręgosłupa szyjnego. Problem pojawia się, gdy owe skrzywienie zaczyna się pogłębiać. Wówczas, w wyniku ucisku na nerwy mogą wystąpić wspomniane tu objawy.
Zaparcia
Tak, zaparcia również mogą wynikać ze złej postawy ciała. Oczywiście, nie zawsze to jest przyczyną, zdecydowanie częściej pojawiają się one na skutek problemów z układem pokarmowym. Niemniej, taka sytuacja może również mieć miejsce w wyniku przysłowiowego “grabienia się”. Dlaczego? Zła postawa w toalecie – zgarbiona z kolanami niżej niż biodra – może sprzyjać zaparciom. Ta pozycja nieco zamyka odbyt i utrudnia mięśniom brzucha usuwanie kału.
Skoro już wiesz, jakie są skutki nieprawidłowej postawy ciała, dowiedz się również jak im zapobiec. Kliknij, aby przeczytać artykuł na ten temat.
Skomentuj