14 września przypada Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Zespół wypalenia zawodowego staje się coraz powszechniejszy wśród osób aktywnych zawodowo. Fakt ten jest tym bardziej problematyczny, że poświęcamy pracy coraz więcej czasu. Dlatego też warto w tym dniu szczególnie przyjrzeć się temu zaburzeniu. Poznajcie garść najważniejszych faktów na temat wypalenia zawodowego.
Według WHO wypalenie zawodowe to choroba
Światowa Organizacja zdrowia traktuje wypalenie zawodowe jako jednostkę chorobową. Zaburzenie to figuruje również w klasyfikacji ICD-10. Polscy lekarze wciąż jednak nie wystawiają zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego.
65% aktywnych zawodowo Polaków…
…odczuwa objawy wypalenia zawodowego. To bardzo dużo, zważywszy szczególnie, iż praca pochłania coraz więcej naszego czasu. Życie zawodowe coraz częściej stanowi dla nas źródło dyskomfortu, a nawet problemów psychicznych.
3 podstawowe elementy wypalenia zawodowego
Według najbardziej znanej koncepcji syndromu wypalenia zawodowego autorstwa Christiny Maslach, o wypaleniu zawodowym możemy mówić, gdy wystąpią równocześnie trzy objawy. Są to: emocjonalne wyczerpanie, depersonalizacja.
Osobami najbardziej narażonymi na wypalenie zawodowe są…
… pracoholicy, a także osoby bierne, nadwrażliwe i wyalienowane. Pamiętaj jednak, że nie musisz przejawiać żadnej z tych cech, aby wypalenie zawodowe dopada także ciebie. Warto dodać, iż syndrom ten najczęściej dotyka osoby między 35 a 45 rokiem życia.
Podstawowy czynnik to…
… stres. Osoby pracujące w środowisku stresogennym są o wiele bardziej narażone na wypalenie zawodowe niż ci, którzy pracują w spokojniejszej atmosferze. Do czynników stresogennych w miejscu pracy należą: presja czasu, nadmiar obowiązków, zbyt wygórowane oczekiwania przełożonych, konflikty interpersonalne.
Skutki psychiczne i fizyczne
Wypalenie zawodowe kojarzy się ze stanem psychicznym, jednak jego skutki mogą obejmować także zdrowie fizyczne. Syndrom ten wiąże się z takimi dolegliwościami jak: osłabienie, częste bóle głowy, zaburzenia odżywiania, problemy z zasypaniem lub nadmierna senność. Spośród skutków psychicznych wymienić można: problemy z koncentracją, stany lękowe, depresję.
Wypalenie zawodowe – jak z nim walczyć?
Po pierwsze: naucz się odpoczywać i nie łącz pracy z życiem prywatnym. Życie tylko pracą i brak wytchnienia od niej prędzej czy później doprowadzi do problemów natury psychicznej. Jeśli poczujesz, że problem wypalenia zawodowego cię dotyczy – nie ignoruj tego! Porozmawiaj z kimś bliskim o swoich problemach, a jeśli zajdzie taka potrzeba – udaj się do specjalisty. Korzystanie z pomocy psychiatry lub psychologa to nie powód do wstydu. Być może również najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana pracy. To rozwiązanie radykalne i niekiedy ryzykowne, jednak jeśli twoje miejsce pracy jest dla ciebie źródłem ciągłego stresu, konieczna może być zmiana środowiska. Twoje zdrowie jest bowiem ważniejsze od celów, jakie wyznaczył ci twój pracodawca.
Przeczytaj też: Wypalenie zawodowe: konieczność czy opcja?
Skomentuj