fbpx
porady zdrowa kuchnia

Korzyści zdrowotne kminku, o których warto wiedzieć

właściwości zdrowotne kminku



Kminek jest przyprawą często używaną w kuchni. Charakterystyczny zapach może podkreślić smak niektórych potraw. Zazwyczaj kupujemy go w postaci całych nasion lub zmielonego proszku. Jest też składnikiem wielu mieszanek przypraw. Kminek stanowi ważny element kuchni meksykańskiej, indyjskiej, afrykańskiej i azjatyckiej. Od kilku lat w niektórych regionach świata (np. w Azji Południowo-Wschodniej) stosuje się go także w celach leczniczych. Włączenie kminku do diety może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie . Poznaj korzyści zdrowotne kminku.

1. Utrata wagi

Kminek może być pomocny dla osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. W badaniu z udziałem osób dorosłych z nadwagą porównano wpływ kminku na odchudzanie z działaniem leku odchudzającego i placebo.

Po 8 tygodniach naukowcy odkryli, że zarówno grupy z kminkiem, jak i leki odchudzające straciły na wadze. Osoby z grupy z kminkiem również doświadczyły spadku insuliny poziomu.

2. Wsparcie układu pokarmowego

Kminek może pomóc na wiele dolegliwości związanych z procesem trawiennym, takich jak: wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, czy brak apetytu. Dzieje się tak, ponieważ działa on rozkurczająco na mięśnie gładkie żołądka i jelit. Reguluje on także dopływ żółci i soków trzustkowych do dwunastnicy. Przypuszczalnie kminek może także łagodzić objawy choroby wrzodowej, jednak ta właściwość musi zostać poddana dalszym badaniom.

3. Obniżenie poziomu cholesterolu

Kminek ma właściwości hipolipidemiczne, które pomagają kontrolować poziom tłuszczu. Regularne spożywanie kminku w niewielkich ilościach może przyczynić się do obniżenia tzw. złego cholesterolu.  Wpływa on również pozytywnie na poziom dobrego cholesterolu.



4. Wsparcie w leczeniu chorych zatok

Kminek jest przyprawą, która okazuje się pomocna w przypadku problemów z zatokami. Można wykorzystać go do inhalacji. Wystarczy zawinąć łyżkę stołową ziaren kminku w bawełnianą szmatkę i wdychać zapach, który pomoże w udrożnieniu zatok. Inną możliwością stosowania kminku w tym przypadku jest przyrządzenie “mikstury” składającej z ziaren kminku i klarowanego masła. Współczesna fizjoterapia coraz częściej wskazuje na ten środek jako wsparcie w leczeniu chorych zatok.

5. Właściwości moczopędne

Korzyści zdrowotne kminku dotyczą także układu moczowego. Kminek ma podobne właściwości do furosemidu – popularnego środka moczopędnego. Można go zatem stosować jako środek wspomagający leczenie zakażenia dróg moczowych. Takie tez zastosowanie ma ta przyprawa w tradycyjnej medycynie marokańskiej. Niemniej, mimo obiecujących rezultatów, ta właściwość kminku wymaga jeszcze dokładniejszego zbadania.

6. Poprawa pamięci

Kminek może stymulować układ nerwowy, a co za tym idzie – wpływa na poprawę pamięci. Działa również korzystnie na funkcje poznawcze. Warto również dodać, że ze względu na właściwości przeciwutleniające, kminek niweluje stres i poczucie lęku, co korzystnie wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale przede wszystkim na naszą psychikę.

Jeśli interesują cię właściwości zdrowotne przypraw, koniecznie przeczytaj artykuł 7 ziół i przypraw, które zwalczają stany zapalne.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz