fbpx
porady zdrowa kuchnia

Kształt jedzenia a jego właściwości cz. 3

Dziś nie potrzeba ani specjalnych umiejętności, ani specjalistycznej wiedzy, aby móc na własną rękę zadbać o swoje zdrowie. Wystarczy trochę chęci i otwartego umysłu. Wszędzie wokół nas znajdują się informacje i podpowiedzi, w które obdarzyła świat sama natura.

W trzeciej części poznamy rośliny, które powinny na stałe zagościć w naszej diecie, jeśli zmagamy się z problemami żołądkowymi oraz chcemy zadbać o swoje kobiece sprawy.

Imbir – to jedna z tych roślin, bez której wielu ludzi na świecie nie wyobraża sobie życia. Czy można zajadać się sushi bez przegryzania kolejnych kąsków plastrem soczystego, marynowanego imbiru? Można wybrać się w daleką podróż z chorobą lokomocyjną nie mając pod ręką tabletek imbirowych? Dziś, nawet jako lekarstwo na przeziębienie, jest niezwykle pożądany, a co najważniejsze, skuteczny. Imbir to przyprawa niezwykła, ponieważ można wykorzystać ją w różnych celach: do słodkich wypieków, słonych potraw dla wyostrzenia smaku, do marynaty, leczniczo. W problemach z układem trawiennym, mdłościach, przeziębieniu, bólach miesiączkowych, migrenach. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Unikać go w nadmiarze powinni chorzy na ostre i choroby związane z przewodem pokarmowym.
Kłącze imbiru przypomina swoim kształtem właśnie żołądek. Jego działanie jest nieocenione przy porannych mdłościach, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z jego ilością. Od dawna imbir wykorzystywany jest w chorobie lokomocyjnej, morskiej i wszelkiego rodzaju niestrawności. Ból brzucha podczas miesiączki również nie stanowi problemu, jeśli zastosuje się imbir zamiast ibuprofenu. Jeśli wypijemy szklankę wody ze sproszkowanym imbirem, nasycimy się i dłużej utrzymamy uczucie najedzenia. Imbir polecany jest osobom odchudzającym się. Taka imbirowa woda ułatwia trawienie tłuszczy, pobudza pracę trzustki, ma działanie antybakteryjne, a więc pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji jelit. Poleca się go na biegunkę i zaparcia, reguluje perystaltykę jelit, a także odświeża oddech.

Awokado – to kolejna wyjątkowa roślina na naszej liście. W 15-30% składa się z tłuszczu, ale tego zdrowego, kwasu oleinowego, odpowiedzialnego za obniżanie cholesterolu LDL oraz zapobieganie chorobom nowotworowym. Bogaty w witaminy B, E i K. Spożywając go regularnie zapewnimy sobie doskonałą odporność. Jedząc awokado pomagamy sobie podwójnie: nie tylko dostarczając zdrowy pokarm, ale również powodując, że za jego sprawą inne składniki odżywcze dobrze się wchłaniają. W awokado znajdziemy także dużo kwasu foliowego, stąd tak często jest polecany kobietom w ciąży i osobom cierpiącym z powodu zaburzeń na tle nerwowym.

Awokado swoim kształtem przypomina macicę. Wystarczy odwrócić go do góry nogami, aby zobaczyć dziecko w łonie matki. Ten owoc słynie także z tego, że reguluje gospodarkę hormonalną. Kobiety spożywające go w trakcie ciąży chronią płód przed różnymi wadami. Awokado zapobiega też rakowi szyjki macicy. Co ciekawe, dojrzewanie tego niezwykłego owocu trwa dokładnie tyle, ile trwa ciąża u człowieka – 9 miesięcy.

To już Hipokrates, czyli ojciec naszej medycyny, powiedział: „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Natura obdarzyła człowieka w odpowiednie narzędzia, jednak od nas zależy, do czego ich użyjemy.

Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz