Nowe badania oparte na 28-letnim okresie obserwacji znajdują znaczące dowody na to, że częste kontakty społeczne w wieku 60 lat mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.
Związek między bogatym życiem towarzyskim a zdrowiem mózgu cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności naukowej.
Niektóre badania sugerują, że poziomy interakcji społecznych mogą przewidywać pogorszenie funkcji poznawczych, a nawet demencję, podczas gdy inne wykazały, że towarzyskie spotkania mogą zapobiegać szkodliwym skutkom starzenia się pamięci.
Nowe badania bardziej szczegółowo analizują związek między kontaktami społecznym a demencją. Dr Andrew Sommerlad z Wydziału Psychiatrii na University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii jest pierwszym autorem nowego badania.
Sommerlad i współpracownicy rozpoczęli od krytycznej obserwacji istniejących badań. Mówi się, że liczne odkrycia sugerują, że częsty kontakt społeczny może chronić mózg, pomagać zbudować „rezerwę poznawczą”, zmniejszać stres i wpływać bardziej zdrowe zachowania tego ośrodka.
Wiele badań wykazało zwiększone ryzyko demencji i pogorszenia funkcji poznawczych u osób z mniejszą siecią społecznościową lub rzadszymi kontaktami społecznymi. Jednak autorzy zauważają, że większość tych badań miała okres obserwacji krótszy niż 4 lata.
Co więcej, wiele z tych obserwacji może być stronniczych przez odwrotną przyczynowość, co oznacza, że izolacja społeczna może być raczej skutkiem niż przyczyną demencji.
W świetle powyższego Sommerlad i jego współpracownicy postanowili zbadać związek między demencją a kontaktami społecznymi przez znacznie dłuższy okres – 28 lat.
Wyniki pojawiły się w czasopiśmie PLOS Medicine.
Badanie aktywności społecznej i demencji
Sommerlad i jego zespół przeprowadził retrospektywną analizę prospektywnego badania kohortowego o nazwie Whitehall II.
Whitehall II obejmował 10 308 uczestników, którzy mieli 35–55 lat na początku badania, w latach 1985–1988.
Uczestnicy byli obserwowani klinicznie do 2017 r. W tym okresie 10 228 uczestników 6-krotnie raportowało o swojej sytuacji za pośrednictwem kwestionariusza, który pytał o relacje z krewnymi i przyjaciółmi mieszkającymi poza domem.
Status poznawczy uczestników oceniano pięciokrotnie, stosując standardowe „testy pamięci werbalnej, płynności werbalnej i rozumowania”.
Aby określić występowanie demencji, badacze przyjrzeli się trzem bazom danych klinicznych i dotyczących śmiertelności.
Zastosowali modele regresji Coxa z odwrotnym prawdopodobieństwem i dostosowali analizy pod kątem „wieku, płci, pochodzenia etnicznego, statusu społeczno-ekonomicznego, edukacji, zachowań zdrowotnych, statusu zatrudnienia i stanu cywilnego”.
Badanie wykazało, że w wieku 60 lat częstszy kontakt z przyjaciółmi, ale nie z krewnymi, korelował z niższym ryzykiem demencji.
W szczególności osoba, która widywała przyjaciół prawie codziennie w wieku 60 lat, miała o 12% mniejsze ryzyko rozwoju demencji później, w porównaniu z kimś, kto widywał tylko jednego lub dwóch przyjaciół raz na kilka miesięcy.
„Stwierdziliśmy, że kontakt społeczny w średnim i późnym wieku wydaje się zmniejszać ryzyko demencji. To odkrycie może przyczynić się do strategii zmniejszających ryzyko rozwoju demencji u wszystkich, dodając jeszcze jeden powód do promowania połączonych społeczności i znalezienia sposobów w celu zmniejszenia izolacji i samotności ”. tłumaczy Dr Andrew Sommerlad
Starszy autor badania Gill Livingston, profesor na wydziale psychiatrii UCL, również bierze pod uwagę wyniki odkrycia. Chociaż analiza była obserwacyjna, ryzykuje wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw tych ustaleń.
„Ludzie zaangażowani społecznie ćwiczą umiejętności poznawcze, takie jak pamięć i język, które mogą pomóc im w rozwoju rezerwy poznawczej – chociaż może to nie powstrzymać zmiany w mózgu, rezerwa poznawcza może pomóc lepiej poradzić sobie ze skutkami wieku i opóźnić wszelkie objawy demencji ”– mówi prof. Livingston.
Mówiąc ogólnie, pojęcie rezerwy poznawczej odnosi się do elastyczności mózgu i zdolności wykorzystania zasobów w nowatorski sposób rozwiązywania nowych problemów i wyzwań. Rzeczy takie jak edukacja i wyszukiwanie nowych informacji też mogą pomóc w tworzeniu rezerwy poznawczej.
Ponadto, prof. Livingston dodaje: „Spędzanie większej ilości czasu z przyjaciółmi może być również dobre dla naszego samopoczucia psychicznego i może korelować z aktywnością fizyczną, co w sumie znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji”.
Skomentuj