Chyba każdy z nas miewa na skórze siniaki. Pojawiają się one, gdy krew zostaje uwięziona pod skórą, zwykle z powodu uderzenia, które uszkadza małe naczynie krwionośne. Długość gojenia się zależy m.in. od siły uderzenia. Zdarza się jednak, że odkrywamy u siebie siniaki, choć nie przypominamy sobie żadnego urazu mechanicznego, który mógłby doprowadzić do ich powstania. Dlaczego siniaki czasem tak łatwo się tworzą? Czy zawsze jest to kwestia „urody” danego organizmu? Kiedy mogą być objawem choroby?
Przyczyny łatwego powstawania siniaków
Wraz z wiekiem naczynia krwionośne stają się słabsze, a skóra cieńsza. Z tej przyczyny dochodzi do znacznie łatwiejszego powstawania siniaków.
Zapewne trudno ci obiektywnie ocenić, czy siniaki powstają u ciebie łatwiej niż u innych osób.
Przyglądając się swojemu ciału pod tym kątem powinieneś zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- w odpowiedzi na drobne urazy, występują u ciebie bardzo duże i bolesne siniaki,
- miewasz wiele siniaków i nie pamiętasz przyczyny ich powstania,
- siniaki goją się u ciebie po wielu tygodniach
- po urazie krwawisz przez ponad 10 minut.
Liczne schorzenia i problemy ze stylem życia mogą spowodować, że u danej osoby siniaki będą powstawały łatwiej. Co należy do tych czynników?
Leki
Leki rozrzedzające krew mogą powodować większe krwawienia i siniaki. Wśród nich wymienić można:
- warfarynę,
- heparynę,
- rywaroksaban,
- dabigatran,
- apiksaban,
- aspirynę.
Niektóre inne leki mogą osłabiać lub zmieniać zachowanie naczyń krwionośnych, nasilać stan zapalny lub w inny sposób zwiększać ryzyko krwawienia. Należeć do nich mogą:
- niektóre preparaty ziołowe, takie jak miłorząb dwuklapowy, żeń-szeń, feverfew, duże ilości czosnku;
- kortykosteroidy i glukokortykoidy, na przykład prednizon (Rayos);
- niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak citalopram (Celexa) i fluoksetyna (Prozac).
Jeśli w trakcie przyjmowania leków zaobserwujesz u siebie powjawianie się siniaków, powinienieneś skonsultować to z lekarzem.
Nadużywanie alkoholu i choroby wątroby
Nadużywanie alkoholu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób wątroby, takich jak marskość wątroby. To z kolei prowadzi do osłabienia czynności tego narządu.
W miarę postępu choroby, wątroba może przestać wytwarzać białka wspomagające krzepnięcie krwi. W rezultacie chory może doświadczyć nadmiernego krwawienia i łatwego powstawania siniaków. Może również odczuwać silne zmęczenie lub wymioty, mieć opuchnięte nogi, ciemny mocz i zażółcenie oczu lub skóry.
Choroba wątroby jest uleczalna, zwłaszcza gdy lekarz ją wcześnie zdiagnozuje. Osoby pijące powinny natychmiast przestać, gdy pojawią się objawy problemów ze zdrowiem wątroby. Lekarz może udzielić porady dotyczącej właściwej kombinacji zabiegów medycznych i środków na styl życia.
Zaburzenia krzepliwości krwi
Innym powodem łatwego powstawania siniaków są zaburzenia krzepliwości krwi. Jedną z chorób związanych z tą dolegliwością jest hemofilia. Jest to dziedziczne schorzenie, które wynika z niedoboru jednego z czynników krzepliwości krwi.
Kiedy genetyczne zaburzenie krwawienia powoduje łatwe powstawanie siniaków, możliwe jest również, że chory może nadmiernie krwawić lub nawet doświadczyć krwotoków zagrażających życiu. Objawy nie pojawiają się nagle. Są obecne od urodzenia, więc genetyczne zaburzenia krzepnięcia najczęściej widoczne są już u niemowląt i małych dzieci.
Niedobory witamin
Niektóre witaminy umożliwiają gojenie się organizmu i krzepnięcie krwi. Niedobory witaminy C mogą powodować stan zwany szkorbutem. Szkorbut powoduje krwawienie dziąseł, nie gojące się rany i łatwe powstawanie siniaków.
Witamina K pomaga organizmowi tworzyć skrzepy, aby zatrzymać krwawienie. Niski poziom tej witaminy powoduje nie tylko problemy z krzepliwością krwi, ale także łatwe powstawanie siniaków.
Niedobory witamin są zwykle dość łatwe do skorygowania. Jednak ważne jest, aby lekarz zdiagnozował te niedobory na podstawie badania krwi, aby mógł zalecić odpowiedni suplement witaminowy.
Jeśli suplementy witaminowe nie rozwiązują problemu, może to oznaczać, że masz inny problem, na przykład zaburzenie metaboliczne lub żołądkowo-jelitowe, które utrudniają organizmowi wchłanianie składników odżywczych.
Zapalenie naczyń
Zapalenie naczyń powoduje krwawienia i powstawanie siniaków. Oprócz tego chory może odczuwać duszność, drętwienie kończyn oraz wrzody, grudki skóry lub fioletowe plamy na skórze.
Rodzaj leczenia zależy od ciężkości zapalenia naczyń i obszaru ciała, na który ono wpływa. Pomocnych może być kilka leków, w tym steroidy.
Kiedy do lekarza?
Łatwe pojawianie się siniaków nie musi oznaczać poważnej choroby i nie zawsze wymaga interwencji medycznej. Są jednak sytuacje, gdzie powinno się skonsultować z lekarzem. Zgłoś się do specjalisty jeśli:
- nagle, łatwiej niż wcześniej zaczynają powstawać u ciebie siniaki,
- masz inne objawy, takie jak zażółcenie skóry, gorączka , spadek energii lub zmiany skórne,
- zacząłeś przyjmować leki, po których łatwiej powstają siniaki
- powstaje u ciebie wiele bolesnych siniaków, które bardzo wolno się goją.
Skomentuj