Media społecznościowe stanowią obecnie popularny “zjadacz” czasu. Na korzystanie z nich poświęcamy nawet kilka godzin dziennie. Na początku były one sposobem na łączenie się z przyjaciółmi i rodziną, od tego czasu przekształciły się w pożądane hobby używane przez wszystkie grupy wiekowe.
Możesz cieszyć się mediami społecznościowymi i korzystać z nich na co dzień, ale czy jesteś od nich „uzależniony”?
Nie ma czegoś takiego jak oficjalna diagnoza „uzależnienia od mediów społecznościowych”. Jednak nadużywanie mediów społecznościowych jest obecnie coraz bardziej powszechne i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Dowiedz się, jak zidentyfikować problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych i co możesz z tym zrobić.
Co to jest uzależnienie od mediów społecznościowych?
Niezależnie od tego, czy korzystasz z mediów społecznościowych, aby łączyć się z przyjaciółmi i bliskimi, oglądać filmy, czy po prostu „zabijać czas”, popularność tej rozrywki znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady.
Dotyczy to zwłaszcza dzieci i nastolatków, a także dorosłych w młodym i średnim wieku.
Jak więc pozornie nieszkodliwe hobby zmienia się w „nałóg”?
Podobnie jak inne rodzaje uzależnień behawioralnych, korzystanie z mediów społecznościowych może mieć szkodliwy wpływ na mózg. Możesz kompulsywnie i nadmiernie korzystać z mediów społecznościowych. Możesz tak się przyzwyczaić do przewijania postów, obrazów i filmów, że przeszkadza to w innych dziedzinach twojego życia.
Dlaczego media społecznościowe są tak uzależniające?
Chociaż media społecznościowe mogą wydawać się bezmyślną i relaksującą zabawą, w rzeczywistości mają znaczący wpływ na Twój mózg.
Za każdym razem, gdy logujesz się do swoich ulubionych aplikacji, sygnały dopaminy w mózgu rosną. Te neuroprzekaźniki są związane z przyjemnością.
Kiedy po skorzystaniu z mediów społecznościowych doświadczasz więcej dopaminy, Twój mózg identyfikuje tę aktywność jako satysfakcjonującą, którą powinieneś powtórzyć. Taka reakcja może być bardziej odczuwalna, gdy piszesz własny post i zdobywasz pozytywne opinie.
Pozytywne odczucia podczas korzystania z mediów społecznościowych są tylko tymczasowe. Sposób, w jaki mózg angażuje się w to pozytywne wzmocnienie, jest również widoczny w innych nałogach.
Tak więc, gdy dobra dopamina się zużyje, wrócisz do źródła (w tym przypadku do mediów społecznościowych) po więcej.
W niektórych przypadkach media społecznościowe mogą być mile widzianym rozproszeniem, jeśli jesteś izolowany z powodu pracy lub choroby. Im bardziej się angażujesz, tym bardziej mózg powie ci, że jest to czynność, która może pomóc zmniejszyć samotność (co niekoniecznie musi mieć miejsce).
Konsekwencje uzależnienia od mediów społecznościowych
Udział w mediach społecznościowych od czasu do czasu raczej nie będzie szkodliwy. Istnieją jednak negatywne skutki, które należy wziąć pod uwagę, gdy nadużywasz mediów społecznościowych.
Do skutków uzależnienia od mediów społecznościowych należą:
- niska samoocena , która może wynikać z błędnego przekonania, że życie innych jest „lepsze” niż twoje,
- zwiększona izolacja i samotność,
- lęk lub depresja,
- wystąpienie zespołu lęku społecznego,
- strach przed przegapieniem (FOMO), co może prowadzić do jeszcze większego wykorzystania mediów społecznościowych,
- zaburzone wzorce snu, zwłaszcza jeśli korzystasz z mediów społecznościowych tuż przed snem,
- zmniejszona aktywność fizyczna, która może wpływać na ogólny stan zdrowia,
- słabe oceny lub wydajność pracy,
- ignorowanie relacji w swoim „prawdziwym” życiu,
- zmniejszona zdolność wczuwania się w innych.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Specjalista ds. Zdrowia psychicznego może pomóc ci określić, czy naprawdę jesteś uzależniony od mediów społecznościowych, czy po prostu bardzo lubisz z nich korzystać.
Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między uzależnieniem od mediów społecznościowych a nawykiem, który lubisz. Obejmują one:
- negatywne skutki dla Twojej pracy lub zadań szkolnych z powodu nadużywania mediów społecznościowych (np. przewijanie aplikacji w pracy lub zamiast nauki),
- częste korzystanie z mediów społecznościowych podczas innych czynności, takich jak spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną lub podczas jedzenia,
- zwiększona zależność od mediów społecznościowych jako sposobu radzenia sobie z problemami,
- niepokój i drażliwość, gdy nie korzystasz z mediów społecznościowych,
- złość, gdy zmniejsza się wykorzystanie mediów społecznościowych,
- myślenie o mediach społecznościowych, gdy ich nie używasz, tak bardzo, że jest to pierwsza rzecz, do której się zwracasz, gdy tylko masz taką możliwość.
Jak mniej korzystać z mediów społecznościowych?
Niezależnie od tego, czy jesteś uzależniony od mediów społecznościowych, czy po prostu korzystasz z aplikacji częściej, niż potrzebujesz, dobrą wiadomością jest to, że są sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ogólne wykorzystanie.
Rozważ następujące wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć zdrowszą równowagę w mediach społecznościowych:
- Usuń aplikacje społecznościowe ze smartfona. Chociaż nadal możesz uzyskać do nich dostęp z komputera osobistego, trzymanie ich z dala od telefonu może pomóc zmniejszyć ogólny czas spędzany w mediach społecznościowych.
- Wyłączaj telefon osobisty podczas pracy, a także podczas szkoły, posiłków i zajęć rekreacyjnych. Możesz także dostosować ustawienie w każdej aplikacji społecznościowej, aby wyłączyć niektóre powiadomienia.
- Zarezerwuj określoną ilość czasu dziennie przeznaczoną na media społecznościowe. Włącz licznik czasu, aby być odpowiedzialnym.
- Nie wychodź z sypialni ani telefonu, tabletu ani komputera.
- Podejmij nowe hobby niezwiązane z technologią. Przykłady obejmują sport, sztukę, lekcje gotowania i nie tylko.
- Postaraj się, aby w miarę możliwości spotkać się z przyjaciółmi i rodziną osobiście.
Ważne jest również robienie regularnych przerw w mediach społecznościowych, aby znaleźć podstawy do prawdziwego życia.
Skomentuj