Nadciśnienie jest obecnie niemalże powszechnym problemem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że około 1,13 miliarda ludzi na całym świecie mierzy się z tym problemem. Pomimo rosnącej liczby chorych, wciąż istnieje wiele mitów na temat tego schorzenia.
Nadciśnienie nie jest poważną dolegliwością
Nadciśnienie często bywa bagatelizowane. Tymczasem nierzadko okazuje się poważnym w skutkach schorzeniem. Bez leczenia wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć ryzyko szeregu problemów zdrowotnych, w tym zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek, niewydolności serca, dusznicy bolesnej, utraty wzroku, dysfunkcji seksualnych i chorób tętnic obwodowych.
Nadciśnienie tętnicze jest zależne wyłącznie od genów
Uważasz, że jeśli w twojej rodzinie występuje problem nadciśnienia, to ty też musisz na nie cierpieć? Niekoniecznie. Owszem, nadciśnienie tętnicze ma podłoże genetyczne. Jednak nie jest ono nieuniknione, nawet u osób, które mogą być na nie podatne genetycznie. Często choroba rozwija się z powodu czynników związanych ze stylem życia, takich jak dieta. Zdrowy styl życia może ci pomóc uniknąć nadciśnienia, nawet jeśli jesteś obciążony genetycznie.
Nadciśnienie to problem wszystkich seniorów
Rzeczywiście, wysokie ciśnienie mają często osoby starsze. Trzeba jednak podkreślić, że nadciśnienie nie jest nieuniknione i nie jest normalną częścią procesu starzenia. Chociaż nadciśnienie występuje częściej u osób starszych, wysokie ciśnienie krwi mogą mieć również osoby w średnim wieku i młode. Jak już było wspominane, ryzyko nadciśnienia można zmniejszyć poprzez zdrową dietę, a także aktywność fizyczną, czy unikanie używek.
Objawy nadciśnienia są łatwo zauważalne
Jesteś pewien, że nie masz problemów z ciśnieniem? Myślisz, że zauważyłbyś, gdyby coś było nie w porządku? Nic bardziej mylnego. Jedynym sposobem wykrycia nadciśnienia jest pomiar ciśnienia krwi. Zwykle nie ma żadnych oznak ani objawów wskazujących na nadciśnienie. Dlatego niektórzy eksperci nazywają nadciśnienie „cichym zabójcą”.
Nieużywanie soli kuchennej gwarantuje niskie spożycie sodu
Sód przyczynia się do powstania ryzyka nadciśnienia. Z tego też względu wiele mówi się o szkodliwości soli. WHO zaleca spożywanie poniżej 5 gramów soli każdego dnia, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Jednak samo unikanie soli kuchennej nie wystarczy. Ważne jest, aby czytać etykiety żywności; sód pojawia się w wielu produktach spożywczych, czasami w bardzo dużych ilościach.
Kliknij, aby przeczytać więcej na temat diety przy nadciśnieniu
Leki można odstawić
Osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie, mogą zauważyć, że ich ciśnienie krwi wraca do normy. Jednak dla wielu osób nadciśnienie jest stanem trwającym całe życie. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i ograniczyć lub zaprzestać przyjmowania leków tylko na wyraźne polecenie specjalisty. To, że twój stan zdrowia się poprawił, nie oznacza, że możesz zaprzestać przyjmowania leków.
Kobiety nie mają problemu z wysokim ciśnieniem
Do 45. roku życia bardziej narażeni na ryzyko nadciśnienia są mężczyźni. W wieku 45-64 lat podatność na tę chorobę pozostaje niezależna od płci. Po 64 roku życia z kolei kobiety mogą być bardziej narażone na rozwój nadciśnienia niż mężczyźni. Ogólnie rzecz biorąc problem nadciśnienia dotyczy każdego, bez względu na płeć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nadciśnienia i chorób układu krążenia, sięgnij po książkę Co Ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia Ewy Trusewicz.
Skomentuj