Diagnoza choroby nowotworowej dla wielu brzmi jak wyrok. Trudno się temu dziwić. Rak najczęściej wiąże się z długim i trudnym leczeniem, które nie gwarantuje wyzdrowienia pacjenta. Trzeba jednak zauważyć, iż pod pojęciami “rak” i “nowotwór” kryje się cała grupa chorób. Specyfika terapii, szanse na wyleczenie będą zależne od wielu czynników. Diagnoza nowotworu jest przerażająca, jednak wiele obaw ma swoje źródło w niewiedzy. Poniżej przedstawiamy kilka powszechnych przekonań dotyczących raka, które niekoniecznie znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.
1. Rak to wyrok śmierci
Rak nie jest wyrokiem śmierci. W miarę jak naukowcy lepiej rozumieją raka i opracowują ulepszone metody leczenia, wskaźniki wyzdrowienia stale rosną. Warto zauważyć, że wskaźniki przeżycia różnią się znacznie w zależności od rodzaju nowotworu.
2. Telefony komórkowe powodują raka
Jak dotąd nie ma dowodów na to, że telefony komórkowe powodują raka. Jednym z powodów powstania tego mitu jest to, że urządzenia te emitują promieniowanie o częstotliwości radiowej (fale radiowe), formę promieniowania niejonizującego. Ciało pochłania to promieniowanie.
Naukowcy wiedzą, że narażenie na promieniowanie jonizujące, na przykład promieniowanie rentgenowskie, zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Jednak promieniowanie o częstotliwości radiowej jest niejonizujące i nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka.
3. Linie energetyczne powodują raka
To także mit. Pola magnetyczne o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF) wytwarzane przez linie energetyczne są niejonizujące, a zatem nie powodują raka.
Jak podaje American Cancer Society :
„W kilku badaniach przyjrzano się możliwemu wpływowi pól magnetycznych ELF na raka u szczurów i myszy. Badania te wystawiają zwierzęta na działanie pól magnetycznych znacznie silniejszych niż to, na które ludzie są normalnie narażeni w domu […]. Większość z tych badań nie wykazała wzrostu ryzyka jakiegokolwiek rodzaju raka. W rzeczywistości ryzyko niektórych rodzajów raka było niższe u zwierząt narażonych na promieniowanie ELF ”.
Jednak American Cancer Society wyjaśnia również, że niektóre badania wykazały niewielki wzrost ryzyka białaczki u dzieci mieszkających w pobliżu linii energetycznych. Jednak przyczyny takiego stanu rzeczy pozostają niejasne.
4. Sztuczne słodziki powodują raka
Do tej pory jest brak dobrych dowodów, że sztuczne słodziki zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Skąd wziął się ten mit? Wczesne badania wykazały, iż cyklaminian w połączeniu z sacharyną powoduje raka pęcherza u zwierząt laboratoryjnych. Dalszy proces badawczy nie wykazał jednak powiązań między słodzikami a nowotworem u ludzi.
5. Chirurgia onkologiczna przyczynia się do rozprzestrzeniania się raka
To tylko częściowy mit. Prawdą jest, że operacja raka może spowodować rozprzestrzenianie się raka, ale jest to rzadkie. Postęp w sprzęcie używanym podczas operacji i bardziej szczegółowe testy obrazowania pomogły obniżyć to ryzyko.
6. Zioła leczą raka
Nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek leki ziołowe mogą wyleczyć lub leczyć raka.
Jednak niektórzy znajdują pewne alternatywne terapie, takie jak akupunktura, medytacja i joga oraz suplementy mające złagodzić stres i niepokój. Trzeba jednak podkreślić, iż to, że coś jest “naturalne” nie czyni tego automatycznie zdrowym. Nie które zioła stosowane równolegle z terapią onkologiczną mogą wręcz okazać się szkodliwe. Przyjmowanie jakiegokolwiek suplementu powinno być skonsultowane z lekarzem. Również rezygnacja z konwencjonalnej terapii na rzecz terapii alternatywnej, której skuteczność nie znajduje potwierdzenia w badaniach, może nieść ze sobą negatywne, a nawet tragiczne skutki dla zdrowia.
7. Nowotwory są dziedziczne
Niektóre nowotwory mają podłoże genetyczne, jednak stanowią one zdecydowaną mniejszość przypadków: szacuje się, że 3–10% przypadków raka jest wynikiem mutacji odziedziczonych po rodzicach.
Rozwój nowotworów związany jest natomiast z wiekiem. Średnia długość życia ulega wydłużeniu, zatem i chorych na nowotwory przybywa. Coraz więcej osób ma w swoich rodzinach pacjentów onkologicznych. Stąd też może utrzymywać się iluzja, iż choroba stanowi wynik dziedziczenia.
8. Nie ma lekarstwa na raka
To nie do końca prawda. W miarę postępu medycyny, terapie onkologiczne okazują się coraz bardziej skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju i stadium nowotworu. Niemniej, nawet w przypadku zaawansowanej choroby, w wielu przypadkach wciąż pozostaje nadzieja na wyleczenie. Leczenie nowotworów jest wciąż długotrwałym i skomplikowanym procesem, jedna nauka robi postępy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat nowotworów, mitów na ich temat i leczenia? Przeczytaj książkę Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej.
Skomentuj