fbpx
porady trening

Najlepsze ćwiczenia na obniżenie poziomu cholesterolu

ćwiczenia na obniżenie cholesterolu
Technologia zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com



Regularne ćwiczenia mogą obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych. Dobre opcje aktywności fizycznej obejmują szybki marsz, bieganie i trening oporowy. Sprawdź, jakie są najlepsze ćwiczenia na obniżenie poziomu cholesterolu.

Spacer

Regularne, energiczne spacery oferują wiele korzyści zdrowotnych. Regularne spacery w szybkim tempie to dobry sposób na zachowanie kondycji i zdrowia, a ta czynność jest często łatwiejsza do opanowania i wykonywania niż bieganie.

Jeśli spacer wydaje ci się nudnym i monotonnym ćwiczeniem, sprawdź, jak możesz go urozmaicić.

Bieganie

Regularne bieganie zapewnia również wiele korzyści zdrowotnych. Może pomóc ludziom zadbać o formę, schudnąć i poprawić ich zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że regularne bieganie może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci aż do 27%. Bieganie może również pomóc w zmniejszeniu poziomu cholesterolu LDL we krwi, a co za tym idzie – uniknąć w przyszłości chorób układu krążenia.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to kolejny efektywny sposób obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Jest to ćwiczenie, które stosunkowo łatwo wykonywać. Możesz np. dojeżdżać na rowerze do pracy lub szkoły zamiast poruszać się komunikacją miejską. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, może okazać się, że dzięki temu zaoszczędzisz też wiele czasu nie musząc stać w korkach.

Poznaj inne korzyści jazdy na rowerze!



Trening oporowy

Ćwiczenia na obniżenie poziomu cholesterolu obejmują także trening oporowy. Ten rodzaj treningu zwiększa siłę mięśni, powodując, że mięśnie działają przeciwko formie oporu.  Trening oporowy może obejmować użycie ciężarów, takich jak hantle lub kettlebells, przyrządy do ćwiczeń, które można znaleźć na siłowni, lub własnej masy ciała.

Typowe ćwiczenia oporowe obejmują:

  • pompki,
  • brzuszki,
  • podnoszenie ciężarów, takie jak wyciskanie klatki piersiowej, martwe ciągi,
  • przysiady.

Ile powinniśmy ćwiczyć?

WHO zaleca, aby dorośli co tydzień wykonywać określoną ilość ćwiczeń, aby zachować zdrowie. Wskazują jednak, że 1 na 4 osoby dorosłe na całym świecie nie spełnia zalecanych globalnie poziomów aktywności fizycznej.

WHO zaleca, aby dorośli dążyli do jednego z poniższych:

  • co najmniej 150–300 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo,
  • co najmniej 75-150 minut intensywniejszej aktywności aerobowej każdego tygodnia,
  • równoważna kombinacja umiarkowanej i energicznej aktywności fizycznej przez cały tydzień.

 

Przeczytaj też: Jaki powinien być twój poziom cholesterolu?



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz