Któż z nas nie cierpiał nigdy na ból głowy? Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne: od wrażliwości na zmiany pogodowe, po zmęczenie, głód, a na różnorakich chorobach kończąc. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po popularne środki przeciwbólowe. Nie zawsze musimy jednak uciekać się do farmakologii w celu złagodzenia bólu. Istnieją również naturalne metody, które mogą pomóc nam pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Jednym z nich jest aromatoterapia, do której wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne. Substancje te posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Działają antyseptycznie, łagodzą kaszel, przyspieszają gojenie się ran. Niektóre z nich niwelują również ból głowy. Jakie olejki wybrać chcąc złagodzić tego rodzaju ból?
-
Olejek lawendowy
Jak już wcześniej wspominano, ból głowy może mieć różne przyczyny. Należy do nich stres, niepokój lub nawet depresja. W takim przypadku dobrym wyborem okazuje się olejek lawendowy, który korzystnie wpływa na układ nerwowy. Niweluje napięcie i pozwala się odprężyć. Lawenda okazuje się również skutecznym lekarstwem na bezsenność oraz ma właściwości antydepresyjne. Stosowanie aromatoterapii z wykorzystaniem olejku lawendowego nie tylko pozwala na pozbycie się bólu głowy, ale również innych dolegliwości związanych z układem nerwowym.
-
Olejek miętowy
Mięta pieprzowa jest ziołem, które od lat stosuje się w medycynie naturalnej. Najczęściej wykorzystuje się ją jako środek łagodzący dolegliwości trawienne, jednak nie jest to jej jedyna właściwość lecznicza. Olejek miętowy stanowi jeden z najpopularniejszych środków na ból głowy. Wcierany w czoło i skronie okazuje się skuteczną metodą leczenia tej przykrej dolegliwości. Co więcej, korzystnie wpływa na koncentrację i działa uspakajająco. Dzięki obecności mentolu ma również właściwości odświeżające, co pozwala nam „przewietrzyć głowę” i zniwelować zmęczenie i jego skutki.
-
Olejek eukaliptusowy
Ból głowy niekiedy wiąże się z przeziębieniem i chorymi zatokami. W medycynie tradycyjnej do oczyszczenia zatok używano eukaliptusa. Olejek z eukaliptusa działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Pomaga w leczeniu infekcji i stanów zapalnych. Używany do inhalacji, przyczynia się do zwalczenia chorób dróg oddechowych. Co ciekawe, stanowi on również skuteczny środek do obniżenia ciśnienia. Wziąwszy pod uwagę wszystkie te właściwości, okazuje się on środkiem, który warto mieć w domowej apteczce, szczególnie jesienią w okresie grypy i przeziębienia.
-
Olejek rozmarynowy
Olejek rozmarynowy posiada właściwości przeciwzapalne i uśmierza ból. Działa antyreumatycznie, antyseptycznie i rozgrzewająco. Podobnie jak inne olejki, pomaga w kojeniu nerwów i niweluje stres. W tradycyjnej medycynie był używany jako skuteczny środek na ból głowy oraz zmęczenie. Również i dzisiaj olejek z rozmarynu stosowany jest jako środek przeciwbólowy. Stanowi skuteczny lek na ból głowy oraz dolegliwości związane z układem nerwowym. Przemęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, może ustąpić dzięki aromatoterapii z wykorzystaniem właśnie tego olejku.
-
Olejek bazyliowy
Bazylia działa podobnie jak melisa – uspakaja i koi zszargane nerwy. Przyczynia się też do zwalczenia bezsenności. Jak już wcześniej wspominano, stres jest jednym z czynników przyczyniających się do bólu głowy. Olejek z bazylii pomaga załagodzić dolegliwości związane z układem nerwowym. Pozytywnie wpływa na psychikę, ułatwia odprężenie się i wyciszenie. Zwalcza dolegliwości psychosomatyczne, do których należy także ból głowy.
-
Olejek rumiankowy
Podobnie jak olejek z eukaliptusa, również i olejek rumiankowy pomaga w zwalczaniu infekcji i dolegliwości z nimi związanych. Wykazuje działania przeciwbólowe, antyseptyczne, antydepresyjne, przeciwskurczowe i napotne. Będzie skutecznym środkiem nie tylko w leczeniu przeziębienia, ale także bólu innego pochodzenia. Rumianek ma także właściwości relaksacyjne. Picie herbaty rumiankowej sprzyja odprężeniu i załagodzeniu dyskomfortu psychicznemu. Wielość właściwości zdrowotnych olejku rumiankowego sprawia, iż warto w niego się zaopatrzyć. Z pewnością będzie świetną alternatywą dla powszechnie używanych środków przeciwbólowych.
-
Olejek goździkowy
Nieco rzadziej stosowanym środkiem na ból głowy jest olejek goździkowy. Częściej wykorzystuje się go w przypadku bólu mięśni i stawów, ze szczególnym uwzględnieniem bólu pochodzenia reumatycznego. Stosuje się go również w celu załagodzenia nerwobólów. Niemniej, jego właściwości przeciwbólowe sprawiają, iż może on być także skutecznym środkiem na ból głowy. Przy okazji warto wspomnieć, iż olejek ten wchodzi w skład preparatów służących do dezynfekcji jamy ustnej i kanałów zębowych. W stomatologii stosuje się go do znieczulenia i dezynfekcji.
Jak stosować olejki eteryczne na ból głowy?
Olejki eteryczne naturalne w przypadku leczenia bólu głowy mogą być wykorzystywane na różne sposób. Po pierwsze jako środek do miejscowego wcierania. Niewielką ilość preparatu należy wetrzeć w skronie i/lub czoło. Na tę metodę muszą jednak uważać osoby o wrażliwej skórze. W niektórych przypadkach olejek może działać drażniąco na skórę.
Inną, znacznie powszechniejszą, metodą stosowania olejków eterycznych, jest inhalacja. Jak ją przygotować w domu? Do szerokiego naczynia należy wlać wrzącą wodę i dodać około 5 kropel wybranego olejku. Opary należy wdychać przez 5 – 10 minut.
Ciekawą metodę zastosowania olejków eterycznych stanowi aromatyzowanie powietrza. W tym celu używa się kominka zapachowego, do którego należy wlać wodę i kilka kropel wybranego olejku. Ilość specyfiku zależy od wielkości pomieszczenia. Przeważnie jest to 5 – 10 kropli. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością wlewanego olejku. Przy zbyt dużym stężeniu zapach może okazać się duszący, a rezultaty stosowania aromatoterapii – odwrotne do zamierzonych.
Olejki eteryczne są powszechnie dostępnym produktem. Najkorzystniejsze ceny oferuje w tym momencie Allegro. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na tej platformie.
Skomentuj