W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 35 kobiet i 32 mężczyzn między 55 a 80 rokiem życia. Otrzymali oni trzy różne plany dnia, które mieli zastosować w losowej kolejności z przynajmniej sześciodniową przerwą pomiędzy każdym z nich. Pierwszy z nich polegał na 8 godzinach nieprzerwanego siedzenia. Drugi rozpoczynał się od godziny siedzenia po której następowało 30 minut ćwiczeń na bieżni ustawionej na średnią intensywność. Po nich następowało kolejne 6,5 godziny siedzenia. Ostatni z planów wyglądał tak samo jak pierwszy z tym, że każde 30 minut siedzenia było przerywane 3 minutami chodzenia na bieżni ustawionej na lekką intensywność. Eksperyment przeprowadzono w laboratorium, by ustandaryzować rezultaty. Kobiety i mężczyźni spożywali te same posiłki wieczorem przed udziałem w eksperymencie i w trakcie jego trwania.
Uczeni zaobserwowali zdecydowanie niższe ciśnienie krwi w 2 grupach, które wykonywały ćwiczenia w porównaniu z pierwszą, która pozostawała statyczna. Efekt ten był szczególnie widoczny w przypadku skurczowego ciśnienia krwi, które mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce bije i jest silniejszym predyktorem problemów z sercem, takich jak zawał serca niż rozkurczowe ciśnienie krwi, które mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce spoczywa między uderzeniami.
Dodatkowo kobiety widziały także dodatkowe korzyści, gdy dodały do swojego planu krótkie 3-minutowe spacery przez cały dzień, ale efekt ten był mniejszy dla mężczyzn. Zespół nie wie, dlaczego zaistniała różnica między płciami, ale uważa, że może to wynikać z różnych reakcji na adrenalinę w czasie ćwiczeń oraz z faktu, że wszystkie kobiety w badaniu były po menopauzie i dlatego były bardziej zagrożone chorobą sercowo-naczyniową.
Co jednak najważniejsze – zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, wielkość zmniejszenia średniego skurczowego ciśnienia krwi po wysiłku w wyniku wprowadzenia przerw w siedzeniu zbliżyło się do tego, czego można oczekiwać od leków przeciwnadciśnieniowych w tej grupie wiekowej, zażywanych w celu zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu choroby serca i udaru mózgu.
“Badanie potwierdza ogromną ilość dowodów, które pokazują, że regularna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu” – mówi Chris Allen z British Heart Foundation. “Może ona także, przy regularnym stosowaniu, poprawić zarówno stan twojego ciała, jak i umysł, dlatego 30 minut aktywności rano jest świetnym sposobem na przygotowanie się na cały dzień”, mówi.
Skomentuj