fbpx
porady zdrowa kuchnia

Nic dziwnego, że nazywają ją “ŹRÓDŁO ŻYCIA”

Działa kompleksowo na cały organizm. Przede wszystkim ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy



Roślina lecznicza o łacińskim odpowiedniku Centella asiatica ma swoją wieloletnią tradycję i wiele zastosowań. Rośnie w tropikalnych regionach świata, m.in. na Madagaskarze, w Afryce, w Chinach i w Indiach. Spotykana pod inną nazwą – „wąkrota azjatycka”, posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Działa kompleksowo na cały organizm. Przede wszystkim ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Warto zaznaczyć, że roślina ta przyspiesza proces gojenia się ran, pobudzając rozwój tkanki łącznej. Stosuje się ją w leczeniu oparzeń, bliznowców, ran pooperacyjnych, odleżyn oraz przy owrzodzeniach skóry, a także przy leczeniu wyprysków i trądziku. Zapobiega również procesom starzenia się skóry, poprawiając jej nawodnienie, wygładzając ją i zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Stymuluje także wzrost włosów i paznokci. Jak widać, nie bez powodu w niektórych częściach Azji roślina ta bywa nazywana „źródłem życia” (fountain of life).

Co ważne, działa toksycznie na komórki nowotworowe. Ponadto przyspiesza gojenie wrzodów żołądka.

Pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działając antydepresyjnie, uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwbólowo. Poprawia jakość snu, a także wspomaga pamięć, poprawiając zdolności szybkiego przyswajania informacji. Badania wykazały, iż roślina ta jest w stanie częściowo odwrócić proces utraty pamięci u osób starszych dotkniętych chorobą Alzheimera.



Gotu kolę zaleca się osobom, które większość czasu pracują w jednej pozycji – stojącej bądź siedzącej. Zaburzenia w przepływie krwi prowadzą do niewydolności zastawek żylnych, przez co po pewnym czasie dochodzi do przepełnienia żył powierzchniowych nóg. Krew szukając ujścia, napiera na ścianki żył, poszerzając je i wydłużając, co prowadzi do powstania żylaków. Gotu kola wcierana trzy razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione, pozwala przywrócić prawidłowe krążenie krwi, a także wzmocnić naczynia krwionośne.

Roślinę tę można stosować miejscowo – w postaci okładów bądź wewnętrznie – w postaci naparów czy wygodniejszych i dostępniejszych na rynku tabletek. Warto zaznaczyć, iż gotu kola zawiera w swoim składzie liczne witaminy – A, C, E i K oraz magnez.

Zalecana dzienna dawka do spożycia uzależniona jest od określonych schorzeń, z którymi walczymy. W przypadku oparzeń zaleca się spożywanie 200 mg wyciągu z gotu koli,  z kolei przy chorobie Alzheimera przeznaczona dawka to 600 mg (3x 200 mg). Co ważne, nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych stosowania wyższej dawki wyciągu z gotu koli niż wskazana.

Ogromna paleta właściwości leczniczych gotu koli zachęca do jej stosowania. Zatem nie czekaj!

Kamila Klepacka

4 komentarze

Zostaw komentarz