fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Niedobór potasu – zwróć uwagę na te objawy!

niedobór potasu objawy
Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com



Niedobór potasu może wystąpić, jeśli dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości potasu z diety lub traci zbyt dużo potasu w wyniku przedłużającej się biegunki lub wymiotów. Objawy zależą od stopnia niedoboru, ale w niektórych przypadkach mogą wiązać się z poważnymi dolegliwościami. Sprawdź, jakie objawy daje niedobór potasu.

Zaparcia

Potas odgrywa ważną rolę w przekazywaniu wiadomości z mózgu do mięśni i regulowaniu skurczów mięśni. Niski poziom potasu może wpływać na mięśnie w jelitach, co może spowolnić przechodzenie pokarmu i odpadów, a w konsekwencji doprowadzić do zaparć i wzdęć.

Słabe mięśnie

Niedobór potasu może wpływać na inne mięśnie w ciele, w tym mięśnie rąk i nóg, co może prowadzić do ogólnego osłabienia i skurczów mięśni. Tracimy niewielkie ilości potasu wraz z potem, dlatego silne pocenie się spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym lub przebywaniem w gorącym klimacie może często prowadzić do osłabienia lub skurczów mięśni.

Zmęczenie

Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym obecnym we wszystkich komórkach i tkankach organizmu. Kiedy poziom potasu spada, może to znacząco wpłynąć na szeroki zakres funkcji organizmu, co może prowadzić do niskiego poziomu energii oraz zmęczenia fizycznego i psychicznego.



Wysokie ciśnienie krwi

Niski poziom potasu może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, szczególnie u osób z wysokim spożyciem sodu lub soli. Potas odgrywa ważną rolę w rozluźnianiu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Potas pomaga również zrównoważyć poziom sodu w organizmie. Dieta bogata w sód jest częstą przyczyną nadciśnienia. Lekarze często zalecają, aby osoby z wysokim ciśnieniem krwi obniżyły spożycie sodu i zwiększyły spożycie potasu.

Poliuria

Nerki odpowiadają za usuwanie produktów przemiany materii oraz regulację poziomu płynów i elektrolitów we krwi, takich jak sód i potas. Robią to poprzez wydalanie odpadów i nadmiaru elektrolitów z organizmu wraz z moczem.

Umiarkowana do ciężkiej hipokaliemia może zakłócać zdolność nerek do równoważenia poziomu płynów i elektrolitów we krwi, co może prowadzić do zwiększonego oddawania moczu, co nazywa się wielomoczem.

Paraliż mięśni

Osoby z ciężką hipokaliemią mogą doświadczać paraliżu mięśni. Kiedy poziom potasu w organizmie jest bardzo niski, mięśnie nie są w stanie prawidłowo się kurczyć. Mogą wówczas całkowicie przestać działać.



Problemy z oddychaniem

Ciężka hipokaliemia może również prowadzić do problemów z oddychaniem. Oddychanie wymaga użycia kilku mięśni, zwłaszcza przepony. Jeśli poziom potasu u danej osoby stanie się bardzo niski, te mięśnie mogą nie działać prawidłowo. Osoba może mieć trudności z wzięciem głębokiego oddechu lub może odczuwać bardzo krótki oddech.

Nieregularny rytm serca

Niedobór potasu niesie ze sobą również takie objawy jak nieregularny rytm serca.. Potas odgrywa ważną rolę w regulacji skurczów wszystkich mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Bardzo niski poziom potasu w organizmie może prowadzić do nieregularnych rytmów serca, w tym bradykardii zatokowej, częstoskurczu komorowego i migotania komór. Jeśli dana osoba nie otrzymuje leczenia, stany te mogą zagrażać życiu. Lekarze mogą wykryć nieregularne rytmy serca za pomocą elektrokardiogramu (EKG).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potasu, przeczytaj artykuł Mikro- i makroelementy – POTAS



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz