Zawał serca kojarzy się przede wszystkim z bólem w klatce piersiowej. W istocie, jest to najbardziej typowy objaw tego stanu. Mogą jednak wystąpić także inne, mniej charakterystyczne dolegliwości. Poznaj nietypowe objawy zawału serca.
Czym jest zawał?
Zawał serca to stan, gdy dochodzi do utraty dopływu krwi do części mięśnia sercowego, co skutkuje martwicą. Często wynika to z zablokowania pobliskiej tętnicy, nierzadko na skutek miażdżycy. Trzeba pamiętać, iż zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, przy czym występuje coraz częściej. Szacuje się, że w Polsce co roku zawał przechodzi około 80 tys. osób, z czego około 15 tys. z nich umiera.
Nietypowe objawy zawału serca
Jak już wcześniej powiedziano, zawał najczęściej kojarzy się z bólem w klatce piersiowej. Warto dodać, iż ból nie ma charakteru punktowego. Zazwyczaj “rozlewa” się po klatce piersiowej w kierunku rąk i żuchwy. Nie jest to natomiast jedyna dolegliwość świadcząca o tym stanie. Mogą występować bowiem także nietypowe objawy zawału serca.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Czy układ krążenia i układ pokarmowy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Otóż tak. Nietypowe objawy zawału serca obejmują bowiem niestrawność, nudności i wymioty, Jest to o tyle problematyczne, że dolegliwości te mogą występować także przy wielu innych schorzeniach. W przypadku zawału serca charakterystyczne jest natomiast to, iż pojawiają się one nagle, bez konkretnej przyczyny.
Zawroty głowy
Zawał powoduje zaburzenia rytmu serca, co z kolei może skutkować objawami zbliżonymi do neurologicznych. W tym przypadku będą to zawroty głowy, pojawienie się mroczków przed oczami, a także uczucie pustki w głowie. Nigdy nie lekceważ tych objawów!
Niepokój
U niektórych pacjentów w trakcie zawału może pojawić się silne poczucie niepokoju, niezwiązane z żadnym konkretnym wydarzeniem. W niektórych przypadkach może wystąpić nawet atak paniki.
Duszność
Czy duszność jest nietypowym objawem zawału serca? I tak i nie. Z jednej strony kojarzymy, że gdy dojdzie do tego stanu, możemy mieć problem ze złapaniem oddechu. Z drugiej, w łagodnej postaci i bez charakterystycznego bólu w klatce piersiowej, łatwo ją zignorować i “zdiagnozować” jako efekt wysiłku fizycznego.
“Cichy” zawał
Jednym z najbardziej niebezpiecznych stanów w przypadku chorób serca, jest tzw. “cichy” zawał. Pacjent przechodzi bowiem zawał serca niemal bez żadnych objawów. Może odczuwać zmęczenie lub łagodne dolegliwości przewodu pokarmowego przypominające refluks. Objawy te są jednak na tyle łagodne, że najczęściej pozostają ignorowane. Tymczasem zawał pozostawia trwałe ślady w organizmie i może prowadzić do groźnych komplikacji w układzie sercowo-naczyniowym.
Pamiętaj! Nigdy nie ignoruj złego samopoczucia. Jeśli czujesz, że “coś jest nie tak” – zgłoś się do lekarza. Nie czekaj aż samo minie, a już na pewno nie diagnozuj się samodzielnie!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat chorób serca, sięgnij po książkę Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia autorstwa Ewy Trusewicz.
Skomentuj