W Internecie można przeczytać wiele porad dotyczących zdrowego odżywiania. W ostatnim czasie na popularności zyskały naturalne produkty dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Jednym z nich jest ocet jabłkowy. Czy jednak rzeczywiście warto go spożywać?
Czym jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy jest jedną z kilku odmian octu. Powstaje w procesie fermentacji i, w przeciwieństwie do częściej używanego octu spirytusowego, ma brunatny odcień. Charakteryzuje go kwaśny smak i specyficzny, wyrazisty zapach.
Octy jabłkowe są obecnie szeroko dostępne na rynku. Artykuł ten produkowany jest przez różne firmy, w tym takie, które specjalizują się w żywności organicznej. Przykładem tego jest firma Voelkel, która w swojej ofercie ma liczne produkty organicznego pochodzenia.
Ocet jabłkowy jest produktem spożywczym, który można bezpiecznie używać podczas przygotowania potraw. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, gdyż pomimo licznych zalet, w zbyt dużej ilości może być szkodliwy.
Ocet jabłkowy – właściwości zdrowotne
Mimo kontrowersji, jakie wywołuje spożywanie octu jabłkowego, nie ulega wątpliwości, iż produkt ten może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Jego właściwości dotyczą wielu obszarów naszego organizmu.
Wsparcie procesów trawiennych
Ocet jabłkowy pobudza produkcję enzymów trawiennych, a dzięki temu wspomaga proces trawienia. Niekiedy może okazać się także pomocny w leczeniu zgagi. Sprawdzi się, gdy dolegliwość ta wynika ze zbyt małej produkcji soków żołądkowych.
Wspomaga odchudzanie
Ocet jabłkowy warto również spożywać, gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Produkt ten zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Co ciekawe, dodanie go do posiłku może sprawić, iż znacznie szybciej nasz mózg odnotuje poczucie sytości, a co za tym idzie – spożyjemy mniej kalorii.
Regulacja poziomu cukru we krwi
Ocet jabłkowy jest świetnym produktem dla osób zmagających się z cukrzycą. Zawarty w nim kwas jabłkowy pomaga zmniejszyć poziom stężenie glukozy we krwi, a przy tym zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne
Czy wiedzieliście, że jeszcze nie tak dawno temu ocet jabłkowy był wykorzystywany jako środek odkażający? Czyszczono nim na szeroką skalę powierzchnie wymagające dezynfekcji. Wynikało to z właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych tego produktu. Z tego też względu ocet jabłkowy może przyczynić się do zniwelowania dolegliwości wynikających z infekcji wywołanych bakteriami i grzybami. Może on także okazać się pomocny do zwalczania… wszy!
Wpływ na skórę i włosy
Ocet jabłkowy ma również korzystny wpływ na kondycję skóry oraz włosów. Ma on działania przeciwłupieżowe oraz pobudza wzrost włosów. Można stosować go jako płukankę lub wcierkę. Ocet rozcieńczony z wodą lub też tonik z octem jabłkowym mogą również stanowić rozwiązanie problemów z cerą, takich jak np. trądzik.
Jak stosować ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy jest przydatnym elementem w kuchni. Można dodać go np. do sałatek lub wykorzystać do marynaty. Jego wyrazisty smak może znakomicie podkreślić smak niektórych potraw. Trzeba jednak pamiętać o umiarze! Kwaśny posmak jest na tyle wyczuwalny, że zbyt duża ilość produktu nie wpłynie pozytywnie na walory smakowe przygotowanego dania.
Ocet jabłkowy to jednak nie tylko produkt spożywczy. Jak już wcześnie wspominano, można używać go jako wcierki lub płukanki do włosów. Pełni on zatem także rolę kosmetyku.
Wybierając ten rodzaj octu zarówno w celach kulinarnych, jak i kosmetycznych, należy zwrócić uwagę na jego skład. Niektóre produkty tego typu mogą bowiem zawierać zbędne dodatki. Najlepiej zatem sięgnąć po żywność ekologiczną, nie zawierającą niepotrzebnych i czasem szkodliwych substancji. Warto zatem rozważyć zakup np. octu firmy Voelkel lub innej specjalizującej się w żywności organicznej.
Gdzie kupić ocet jabłkowy?
Ze względu na to, że produkt ten zyskuje na popularności, jest on dostępny w coraz większej liczby sklepów. Szukając octu, warto zapoznać się z ofertą sklepów ze zdrową żywnością. Przy okazji można znaleźć i poznać inne zdrowe produkty, które warto wykorzystać w kuchni. Przykładem tego rodzaju sklepu jest zdrowa żywność organic24.pl, który posiada bogatą ofertę octów jabłkowych oraz inne artykuły spożywcze, takie jak świeże warzywa i owoce, czy ekologiczny nabiał i jajka.
Kiedy uważać?
Czy warto spożywać ocet jabłkowy? Zdecydowanie tak! Są jednak sytuacje, w których należy uważać stosując ten produkt.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż spożywanie zbyt dużej ilości kwaśnych produktów może uszkodzić szkliwo zębów. Nie inaczej jest w przypadku octu jabłkowego. Dlatego włączając go do swojej diety, pamiętaj o tym, aby zachować umiar.
Stosowanie nierozcieńczonego octu jabłkowego na skórę może wywołać podrażnienia. Jeśli zatem wykorzystujesz ocet jako kosmetyk, pamiętaj, aby wymieszać go z wodą.
Pamiętaj też, że każdy organizm jest inny i każdy produkt może oddziaływać w różny sposób na różne osoby. Zdarza się, iż artykuł spożywczy powszechnie uznany za zdrowy, może wywoływać u kogoś niepożądane skutki. Jeśli zatem po spożyciu octu jabłkowego dostrzeżesz u siebie takie objawy jak rozstrój żołądka, mdłości czy zgaga, to znak, iż nie powinieneś go pić. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego artykułu spożywczego, który będzie działa korzystnie na wszystkich.
Warto również pamiętać, że ocet jabłkowy, mimo swoich licznych właściwości zdrowotnych, nie jest lekarstwem. Może on pomóc w łagodzeniu określonych dolegliwości, jednak w przypadku zdiagnozowanych chorób, jego spożywanie nie zastąpi konwencjonalnego leczenia. Jeśli zmagasz się z jakimś schorzeniem warto również skonsultować swoją dietę z lekarzem lub dietetykiem.
Skomentuj