fbpx
porady zdrowa kuchnia

Olej palmowy – o co tyle szumu?

czy olej palmowy jest szkodliwy



Olej palmowy wymieniany jest jako jeden z najbardziej szkodliwych tłuszczów. Dietetycy zalecają unikanie produktów, w których skład wchodzi. Dlaczego olej ten rodzaj tłuszczu ma aż tak złą opinię? Jak bardzo olej palmowy jest szkodliwy i czy trzeba go unikać?

Czym jest olej palmowy?

Olej palmowy należy do grupy olejów roślinnych. Można go pozyskać na dwa sposoby: z ziaren palmy oleistej lub z miąższu jej owoców. W przemyśle spożywczym dominuje druga metoda. Mogłoby się wydawać, iż skoro olej palmowy jest tłuszczem pochodzenia roślinnego, to nie stanowi on większego zagrożenia dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, iż produkt ten składa się 50% z tłuszczów nasyconych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Około 40% oleju palmowego to jednonienasycony kwas tłuszczowy, zaś 10% – wielonienasycone kwasy omega-6 .

Czy olej palmowy jest szkodliwy?

Jak już wcześniej wspominano, olej palmowy składa się w 50% z tłuszczów nasyconych, które należy możliwie zminimalizować w diecie. Dlaczego? Spożywanie nadmiernej ilości tłuszczy nasyconych zwiększa ryzyko otyłości i komplikacji zdrowotnych wynikających z nieprawidłowej masy ciała. Nie bez znaczenia jest wpływ oleju palmowego na funkcjonowanie układu krążenia. Włączenie tego składnika do diety może powodować zwiększenie poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Warto również podkreślić, iż według WHO, olej palmowy może być rakotwórczy. Substancje rakotwórcze wytwarzają się podczas procesu przetwarzania żywności. W tym przypadku będzie to miało najczęściej miejsce w czasie utwardzania tłuszczu.



Olej palmowy a środowisko

W dyskusji na temat szkodliwości oleju palmowego nie bez znaczenia pozostają kwestie ekologiczne. Około 85% światowej produkcji oleju palmowego opiera się na plantacjach znajdujących się w Indonezji i Malezji. Niestety, duża produkcja oleju palmowego wiąże się z wycinką lasów pod uprawę. Konsekwencją tego jest nie tylko zniszczenie roślinności, ale również likwidacja żyjących w lasach gatunków zwierząt. Dodać należy, iż lasy nie zawsze są wycinane mechanicznie. Niekiedy dochodzi także do wypalania ich, co z kolei skutkuje zanieczyszczeniem środowiska.

W jakich produktach znajduje się olej palmowy?

Olej palmowy jest niemal powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym. Najczęściej dodaje się go do słodyczy oraz słonych przekąsek, takich jak. np. chipsy. Wykorzystuje się go też do produkcji margaryny i masła roślinnego. Można także znaleźć go w niektórych rodzajach pieczywa, takich jak chleb tostowy.

Uwaga! Olej palmowy może występować pod rożnymi nazwami! Czytając etykietę danego produktu, warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się tam takie nazwy jak:

  • tłuszcz utwardzony,
  • tłuszcz uwodorniony,
  • tłuszcz częściowo utwardzony,
  • tłuszcz roślinny utwardzony,
  • olej roślinny utwardzony.

 

Czy zatem olej palmowy jest szkodliwy? Niestety, spożywanie go w dużej ilości może powodować zagrożenie dla zdrowia. Warto zatem czytać etykiety poszczególnych produktów i możliwie ograniczyć jego spożywanie.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz