Istnieje wiele powodów, dla których niektórym ludziom tłuszcz odkłada się właśnie na brzuchu i w jego okolicach. Są to, m.in.: zła dieta, brak ruchu i stres. Poprawa odżywiania, zwiększenie aktywności, zmniejszenie stresu i dokonywanie innych zmian w stylu życia może pomóc Ci stracić niechciany tłuszcz z brzucha. Warto o tym pomyśleć, gdyż otyłość brzuszna niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Otyłość brzuszna – jakie są jej przyczyny? Jak z nią walczyć? Dowiedz się!
Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?
Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn poważnych chorób.
Nadmiar tłuszczu w brzuchu może zwiększyć ryzyko następujących schorzeń:
- choroba serca
- zawał serca
- wysokie ciśnienie krwi
- udar
- cukrzyca typu 2
- astma
- rak piersi
- rak jelita grubego
- Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji
Otyłość brzuszna – przyczyny
Najczęstsze przyczyny nadmiaru tłuszczu na brzuchu to:
1. Zła dieta
Słodki pokarm, taki jak ciasta i słodycze, oraz napoje gazowane i owocowe, mogą:
- powodować przyrost masy ciała
- spowolnić metabolizm
- zmniejszyć zdolność organizmu do spalania tłuszczu
Diety niskobiałkowe o wysokiej zawartości węglowodanów mogą również wpływać na wagę. Białko pomaga nam czuć się pełniej na dłużej, a osoby, które nie zawierają chudego białka w swojej diecie, są bardziej skłonne do podjadania.
Tłuszcze trans w szczególności mogą powodować stany zapalne i prowadzić do otyłości. Znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym w fast foodach i wypiekach, na przykład babeczkach lub ciastach.
American Heart Association zaleca, aby ludzie zastąpili tłuszcze trans zdrowymi pełnoziarnistymi pokarmami, jednonienasyconymi tłuszczami i wielonienasyconymi tłuszczami.
Czytanie etykiet żywności może pomóc ustalić, czy żywność zawiera tłuszcze trans.
2. Otyłość brzuszna a alkohol
Spożywanie nadmiaru alkoholu może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym chorobę wątroby i stan zapalny.
Raport z 2015 r. na temat spożycia alkoholu i otyłości w czasopiśmie Current Obesity Reports wskazuje, że spożywanie nadmiaru alkoholu powoduje, że mężczyźni przybierają na wadze wokół brzucha, dużo częściej niż kobiety.
3. Brak ćwiczeń
Jeśli osoba przyjmuje więcej kalorii niż spala, przybiera na wadze.
Nieaktywny tryb życia utrudnia pozbycie się nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza wokół brzucha.
4. Stres
Hormon steroidowy znany jako kortyzol pomaga kontrolować organizm i radzić sobie ze stresem. Kiedy ktoś znajduje się w niebezpiecznej lub stresującej sytuacji, jego organizm uwalnia kortyzol, co może mieć wpływ na metabolizm w organizmie.
Ludzie często sięgają po pożywienie w celu uzyskania pocieszenia, gdy czują się zestresowani, a kortyzol powoduje, że nadmiar kalorii pozostaje wokół brzucha i innych części ciała do późniejszego wykorzystania, które, w przypadku braku ruchu, może nigdy nie nastąpić.
5. Genetyka
Istnieją dowody na to, że geny danej osoby mogą odgrywać rolę w tym, czy staną się otyłe, czy nie. Naukowcy uważają, że geny mogą wpływać na zachowanie, metabolizm i ryzyko rozwoju chorób związanych z otyłością.
Podobnie czynniki środowiskowe i nawyki również odgrywają rolę w prawdopodobieństwie otyłości.
6. Słaby sen
Badanie przeprowadzone dla Journal of Clinical Sleep Medicine łączy przyrost masy ciała z krótkim czasem snu, co może prowadzić do nadmiaru tłuszczu na brzuchu.
Zarówno słaba jakość, jak i krótki czas snu mogą odgrywać rolę w rozwoju tłuszczu w jamie brzusznej.
Brak dostatecznego snu może potencjalnie prowadzić do niezdrowych zachowań żywieniowych, takich jak jedzenie emocjonalne.
7. Palenie
Naukowcy nie uważają palenia za bezpośrednią przyczynę otyłości, ale jest to czynnik też ryzyka.
Badanie z 2012 r. wykazało, że chociaż palacze i niepalący nie przejawiali znaczących wizualnych różnic, to palący mieli zdecydowanie większą skłonność do gromadzenia się tłuszczu na brzuchu.
Otyłość brzuszna – jak z nią walczyć?
Rozważając następujące zmiany, możesz pozbyć się otyłości brzucha!
1. Popraw swoją dietę
Zdrowa, zrównoważona dieta może pomóc osobie schudnąć, a także może mieć pozytywny wpływ na jej ogólny stan zdrowia.
Ludzie powinni unikać cukru, tłustych potraw i rafinowanych węglowodanów, które mają niską zawartość odżywczą. Zamiast tego należy jeść dużo owoców i warzyw, chudych białek i złożonych węglowodanów.
2. Zmniejsz spożycie alkoholu
Osoba próbująca stracić nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej powinna monitorować spożycie alkoholu. Napoje alkoholowe często zawierają dodatkowy cukier, który może przyczynić się do zwiększenia masy ciała.
3. Zwiększ swoje ćwiczenia
Każdy może stracić tłuszcz z brzucha, ćwicząc codziennie wg dostosowanej do siebie rutyny.
Siedzący tryb życia niesie ze sobą wiele poważnych problemów zdrowotnych, w tym przyrost masy ciała. Osoby starające się schudnąć powinny uwzględnić dobrą ilość różnorodnych ćwiczeń w swoim planie dnia.
Podejmowanie zarówno ćwiczeń aerobowych, jak i treningu siłowego może pomóc w walce z otyłością brzuszną.
Ćwiczenia są najskuteczniejsze, jeśli ludzie łączą treningi cardio i wysiłkowe z ciężarkami i treningiem oporowym.
4. Uzyskaj więcej światła słonecznego
Przegląd z 2016 roku w International Journal of Environmental Research & Public Health wskazuje, że ekspozycja na światło słoneczne u zwierząt może prowadzić do zmniejszenia przyrostu masy ciała i zaburzeń metabolicznych.
W przeglądzie podkreślono, że niewiele badań dotyczyło wpływu światła słonecznego na ludzi pod względem przyrostu masy ciała. Stwierdzono zatem, że potrzebne są dalsze badania w celu wsparcia dotychczasowych ustaleń.
5. Zmniejsz stres
Stres może spowodować, że dana osoba przybiera na wadze. Uwalnianie kortyzolu, hormonu stresu, wpływa na apetyt osoby i może sprawić, że będziesz jeść więcej.
Taktyki łagodzące stres obejmują mindfulness i medytację oraz delikatne ćwiczenia, takie jak joga.
6. Popraw swój wzór snu
Sen jest niezbędny dla ogólnego zdrowia ludzi, a zbyt mało odpoczynku może mieć poważny wpływ na całościowe samopoczucie.
Podstawowym celem snu jest umożliwienie ciału odpoczynku, leczenia i regeneracji, ale może również mieć wpływ na wagę.
Wystarczający czas dobrej jakości snu jest niezbędny, gdy osoba próbuje schudnąć.
7. Rzuć palenie
Rzucenie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko nadmiaru tłuszczu z brzucha, a także poprawić ogólny stan zdrowia.
Podsumowanie
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo różnych problemów zdrowotnych, jeśli borykamy się z otyłością brzuszną. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia mogą pomóc stracić nadmiar tłuszczu na brzuchu i zmniejszyć ryzyko problemów z tym związanych.
Łatwo powiedzieć: trudniej zrobić. Idealnym wyjściem byłoby skorzystanie z porad dietetyka, który dobierz indywidualnie dietę i do naszych potrzeb, naszego stanu zdrowia i upodobań smakowych. Dla tych, którzy czują opór w kontakcie z drugą osobą, powstało wiele programów dostępnych on-line. Trzeba je jednak dobrze sprawdzić, bo czasem są przez ludzi, którzy z dietetyką mają niewiele wspólnego. Co z tego, że oferują atrakcyjną cenę, jeśli stosowanie takiej diety może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ciekawą propozycją jest też Dziennik Kalorii. Nie otrzymujemy tam gotowej diety, której musimy się trzymać, wywracając do góry nogami dotychczasowy tryb życia, ale możemy zobaczyć, jakie błędy popełniamy. Możemy stopniowo wprowadzać zmiany do swojego jadłospisu, korzystając z podpowiedzi, jak nasze potrawy zamienić na mniej kaloryczne.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sięgnij po książkę Mileny Nosek!
W temacie zdrowej diety, warto wspomnieć, że teraz czytanie składów produktów w trakcie zakupów, jest wręcz koniecznie. Ja podczas zakupów zaczęłam używać aplikacji Skanerka, która analizuje skład i na początku byłam przerażona tym co producenci potrafią nam wcisnąć. Odkad dokładnie sprawdzam co jem, zrzuciłam kilka kg bez zadnego wysiłku.