fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Pierwsze symptomy tej choroby łatwo przeoczyć! 9 wczesnych objawów cukrzycy typu 2



Cukrzyca typu 2 powoduje, że poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki. Rozpoznanie wczesnych oznak i objawów tej przewlekłej choroby może skutkować szybszym leczeniem, co zmniejsza ryzyko poważnych powikłań.

Cukrzyca typu 2 występuje stosunkowo często.  Na świecie według ostatnich badań WHO choruje już 422 mln ludzi, w Polsce  – prawie 3 mln.

Ludzie ze stanem przedcukrzycowym mają wyższy niż normalnie poziom cukru we krwi, ale lekarze nie uważają ich za chorych na cukrzycę. Osoby ze stanem przedcukrzycowym często zapadają na cukrzycę typu 2 w ciągu 5 lat, jeśli nie otrzymają wcześniej właściwego leczenia.

Początek cukrzycy typu 2 może być stopniowy, a objawy we wczesnych stadiach – łagodne. W rezultacie wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że ten problem ich dotyczy.

W tym artykule przyjrzymy się wczesnym objawom cukrzycy typu 2 i znaczeniu wczesnej diagnozy. Omawiamy również czynniki ryzyka rozwoju tego stanu.

Wczesne objawy

Wczesne objawy cukrzycy typu 2 mogą obejmować:

1. Częste oddawanie moczu

Gdy poziom cukru we krwi jest wysoki, nerki próbują usunąć nadmiar cukru, odfiltrowując go z krwi. Może to prowadzić do częstszego oddawania moczu, szczególnie w nocy.

2. Zwiększone pragnienie

Częste oddawanie moczu konieczne do usunięcia nadmiaru cukru z krwi może spowodować utratę przez organizm dodatkowej wody. Z biegiem czasu może to spowodować odwodnienie i doprowadzić do tego, że osoba czuje się bardziej spragniona niż zwykle.

3. Nieustający głód

Ludzie z cukrzycą często nie otrzymują wystarczającej ilości energii z pożywienia, które jedzą. Układ trawienny rozkłada pokarm na prosty cukier zwany glukozą, którego organizm używa jako paliwa. U osób z cukrzycą niedostateczna ilość tej glukozy przenosi się z krwiobiegu do komórek organizmu. W rezultacie osoby z cukrzycą typu 2 często czują się stale głodne, niezależnie od tego, jak niedawno jadły.

4. Czujesz się bardzo zmęczony

Cukrzyca typu 2 może wpływać na poziom energii u danych osób i powodować, że czują się bardzo zmęczeni. Dzieje się tak w wyniku niewystarczającej ilości cukru przemieszczającego się z krwiobiegu do komórek organizmu.




 

5. Niewyraźne widzenie

Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić maleńkie naczynia krwionośne w oczach, co może powodować niewyraźne widzenie. Rozmyte widzenie może wystąpić w jednym lub obu oczach i może pojawić się, a następnie przeminąć.

Jeśli osoba cierpiąca na cukrzycę nie poddaje się leczeniu, uszkodzenie naczyń krwionośnych może stać się poważniejsze i ostatecznie spowodować trwałą utratę wzroku.

6. Powolne gojenie ran i zadrapań

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne organizmu, co może zaburzać krążenie krwi. W rezultacie nawet małe skaleczenia i rany mogą trwać tygodnie lub miesiące do wyleczenia. Powolne gojenie się ran zwiększa ryzyko infekcji.

7. Mrowienie, drętwienie lub ból rąk lub stóp

Wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na krążenie krwi i uszkadzać nerwy. U osób z cukrzycą typu 2 może to prowadzić do bólu lub odczuwania mrowienia czy też drętwienia rąk i stóp.

Stan ten znany jest jako neuropatia i może się z czasem pogorszyć i prowadzić do poważniejszych powikłań, jeśli dana osoba nie otrzyma prawidłowej diagnozy i leczenia cukrzycy.

8. Plastry ciemnej skóry

Plamy ciemnej skóry tworzące się na szyi, pod pachami lub w pachwinach mogą również oznaczać większe ryzyko cukrzycy. Plamy te mogą być bardzo miękkie i delikatne w dotyku.

Ten stan skóry jest znany jako rogowacenie ciemne.

9. Świąd i infekcje drożdżakowe

Nadmiar cukru we krwi i moczu dostarcza pożywienia dla drożdży, co może prowadzić do zakażenia. Zakażenia drożdżakowe występują zwykle w ciepłych, wilgotnych miejscach skóry, takich jak usta, okolice narządów płciowych i pachy.

Obszary dotknięte chorobą są zwykle swędzące, ale osoba może również odczuwać pieczenie, zaczerwienienie i bolesność.

Waga wczesnej diagnozy

Rozpoznanie wczesnych objawów cukrzycy typu 2 może pozwolić osobie na wcześniejszą diagnozę i leczenie. Uzyskanie odpowiedniej terapii, zmiana stylu życia i kontrolowanie poziomu cukru we krwi może znacznie poprawić zdrowie i jakość życia oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.

Bez leczenia utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych, a czasem zagrażających życiu powikłań, w tym:

  • choroby serca
  • udaru
  • uszkodzenia nerwów lub neuropatii
  • problemów ze stopami
  • chorób nerek, która może prowadzić do dializy
  • chorób oczu lub utraty wzroku
  • problemów seksualnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet

Nieleczona cukrzyca może również prowadzić do hiperosmolarnego hiperglikemicznego zespołu nieketotycznego, który powoduje silny i trwały wzrost poziomu cukru we krwi. Choroba lub infekcja zwykle go wywołują. To nagłe powikłanie dotyka zazwyczaj osoby starsze i wymaga hospitalizacji.

Utrzymywanie poziomu cukru we krwi pod kontrolą ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania niektórym z tych powikłań. Im dłużej poziom cukru we krwi pozostaje niekontrolowany, tym większe ryzyko innych problemów zdrowotnych.

Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2

Każdy może zachorować na cukrzycę typu 2, ale pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko danej osoby. Obejmują one:

  • 45 lat lub więcej
  • siedzący tryb życia
  • nadwaga lub otyłość
  • jedzenie niezdrowej diety
  • rodzinna historia cukrzycy
  • zespołem policystycznych jajników (PCOS)
  • wystapienie cukrzycy ciążowej, choroby serca lub udaru mózgu
  • przedcukrzyca
  • bycie Afroamerykanami, rdzennymi mieszkańcami Alaski, Hiszpanami lub Latynosami, Indianami amerykańskimi, azjatyckimi Amerykanami, rodowitymi Hawajami lub pochodzącymi z Wysp Pacyfiku

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz