8 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika. W Polsce tę chorobę co roku diagnozuje się u około 3500 kobiet. Śledząc statystyki, można zauważyć, iż liczba zachorowań niemal co roku się zwiększa. Ale jest też dobra wiadomość: wcześnie wykryty rak jajnika jest w pełni uleczalny.
Niestety nie znamy bezpośredniej przyczyny raka jajnika. Wiemy jednak, że osoby, u których w rodzinie pojawiła się ta choroba, powinny szczególnie mieć się na baczności i często się badać pod tym kątem.
Rak jajnika – wczesne objawy
Mimo wyjątkowej skrytości z jaką rozwija się tego typu nowotwór istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
Wzdęcia
To zarazem główny i najbardziej ignorowany objaw raka jajnika. Bardzo często mylnie utożsamiany jest z przejedzeniem, niestrawnością lub rozdęciem przedmiesiączkowym. Jeśli zdarza się ono nad wyraz często należy skonsultować się z lekarzem. Takie objawy nie muszą oczywiście oznaczać konieczności spotkania z onkologiem, lekarz rodzinny lub ginekolog wystarczą, by nam pomóc.
Zmiany cyklu miesiączkowego
Każda kobieta powinna być świadoma jakiej przeciętnej długości jest jej cykl i kiedy mniej więcej powinny wystąpić jego poszczególne fazy. Dzięki temu łatwiej będzie jej zauważyć wszelkie nieregularności. Bardzo użyteczne może być prowadzenie kalendarza miesiączkowego. Pomaga nie tylko nam trzymać rękę na pulsie, ale również może być użyteczne dla naszego ginekologa.
Ból miednicy
Warto zwrócić na niego uwagę. Kobiety cierpiące na nowotwór jajników bardzo często zgłaszały ból brzucha i miednicy właśnie. Tego typu ból utrzymuje się nawet do kilku tygodni z przerwami, co przyczynia się do bardzo częstego ignorowania tego objawu.
Problemy z trawieniem
Omawiana choroba powoduje również uczucie napięcia w obszarze jamy brzusznej. Powoduje problemy trawieniem, które często błędnie diagnozuje się jako zatrucia pokarmowe. Należy skonsultować się z lekarzem jeśli doświadczasz częstych:
- nawracających zaparć
- niestrawności i skurczów jelit
- nudności i wymiotów
- zmiany w perystaltyce jelit
Ciągłe pragnienie
Zmianom w aktywności komórek jajników bardzo często towarzyszy utrata apetytu i wyraźny spadek wagi. Rozwój nowotworu wpływa negatywnie na układ pokarmowy. Chorzy bardzo często odczuwają ogromne pragnienie nawet po spożyciu niewielkich ilości pokarmu, co sprawia, że bardzo szybko czują sytość. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ może prowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych i anemii.
Ból w trakcie stosunku
Rak jajnika powoduje powstawanie stanów zapalnych w tkankach dotkniętych chorobą i ich okolicach. Może to prowadzić do odczuwania bólu i dyskomfortu w trakcie stosunku. Oczywiście mogą one mieć różne przyczyny, jednak warto mieć świadomość, że nowotwór jest jedną z nich. Tego typu ból jest nieustający w trakcie całego aktu i bardzo często towarzyszy mu suchość pochwy.
Nagłe i niekontrolowane oddawanie moczu
Kiedy organy reprodukcyjne zostaną dotknięte przez nowotwór, nagłe zmiany w oddawaniu moczu są częstym zjawiskiem. Dzieje się to w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, co z kolei powoduje zmniejszenie możliwości utrzymania moczu przez pęcherz. Stąd potrzeba częstego oddawania moczu u osób dotkniętych tą przypadłością. Może to również prowadzić do częstych infekcji dróg moczowych.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów pamiętaj, że nie musi on od razu oznaczać nowotworu. Wszelkie niepokojące symptomy należy skonsultować ze specjalistą. Natomiast jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka miej świadomość, że niezmiernie ważne są regularne badania. Wizyta u ginekologa i kompleksowe badanie to gwarancja wczesnego wykrycia choroby.
Kliknij, aby przeczytać artykuł na temat wczesnych objawów raka piersi.
Skomentuj