Drganie powieki to przypadłość, która występuje u wielu osób. Może ono budzić zaniepokojenie, wszak kojarzy się z objawem o charakterze neurologicznym. Czy tak jest w istocie? Skąd się ta dolegliwość i czy rzeczywiście powinniśmy się nim niepokoić?
Drganie powieki – przyczyny
Drganie powieki wynika ze skurczu mięśnia okrężnego oka. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć kilka przyczyn.
Niedobór magnez i innych makroelementów
Najczęstszą przyczyną drgania powieki jest niedobór makroelementów, w szczególności magnezu i/lub potasu. Tego rodzaju niedobory często stanowią rezultat trybu życia. Nieodpowiednia dieta, stres, życie w ciągłym pędzie… Te czynniki nie wpływają pozytywnie na nasz organizm i mogą zaburzać jego funkcjonowanie.
Przeczytaj więcej na temat niedoboru magnezu.
Przemęczenie
Brak dogodniej ilości snu oraz przewlekłe zmęczenie mogą stać się przyczyną drgania powieki. Pamiętaj, że dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu na dobę. Ciągłe niedospanie powoduje wiele skutków ubocznych, a skurcze mięśni oka powieki jest tylko jednym z nich. Ważne jest też, aby w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Oczywiście, w samej elektronice nie ma nic złego i bardzo ułatwia ona nam życie. Jednakże zbyt długie wpatrywanie się w ekran np. laptopa lub smartfonu powoduje zmęczenie oczu. Skurcze mięśni powieki powieka stanowi tego skutek.
Ciąża
Wiele kobiet w ciąży doświadcza drgania powieki. Najczęściej wynika to z niedoboru makroelementów (w szczególności magnezu) w organizmie. Dzieje się tak, gdyż w czasie ciąży organizm kobiety ma większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały.
Nadmiar używek
Przedawkowanie kofeiny lub alkoholu niesie ze sobą liczne skutki uboczne. Należą do nich mimowolne skurcze mięśni, które mogą powodować także drganie powieki.
Stres
Ludzki organizm w różny sposób reaguje na nadmiar stresu. Drganie powieki może stanowić nietypowy objaw tego, że jesteśmy ciągle zestresowani.
Choroby oczu
Mimowolne skurcze powieki może być też objawem chorób oczu. Do tego typu dolegliwości należą: jaskra, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, zapalenie powieki.
Kiedy powinniśmy się niepokoić?
Drganie powieki jest z reguły nieco uciążliwą, ale niegroźną dolegliwością. Najczęściej wynika z niedoboru określonych makroelementów, czemu można zaradzić poprze zmiany w diecie lub suplementację. Niekiedy jednak przypadłość ta może stanowić objaw poważniejszych schorzeń. Do alarmujących objawów należ:
- długotrwałe drganie powieki,
- opadanie powieki,
- mimowolne zamykanie oka,
- uciążliwe skurcze mięśni powieki,
- współistniejące podrażnienie oka,
- współistniejący skurcz mięśni twarzy.
Skomentuj