W ciągu ostatnich kilku lat przerywany post stał się coraz bardziej popularny ze względu na obietnice poprawy zdrowia i kontroli wagi. Teoretycznie łatwiej jest ostro ograniczyć kalorie kilka dni w tygodniu, niż umiarkowanie ograniczać kalorie przy każdym posiłku każdego dnia. Zwolennicy tego rodzaju diety twierdzą, że wydłużone okresy postu (poza normalnym czasem między posiłkami) sprzyjają naprawie komórek, poprawiają wrażliwość na insulinę, zwiększają poziom ludzkiego hormonu wzrostu i zmieniają ekspresję genów w sposób sprzyjający długowieczności i ochronie przed chorobami. Ale czy istnieje jakieś ryzyko? Poznaj skutki uboczne przerywanego postu.
Rodzaje przerywanego postu
Warto zwrócić uwagę, że istnieje kilka form przerywanego postu. Dowody na ich długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo nie są jeszcze znane. Najczęstsze rodzaje to:
Post alternatywny (lub post adf ), w którym pości się co drugi dzień.
Zmodyfikowany post co drugi dzień, który wymaga spożywania tylko 25% zwykłego spożycia kalorii co drugi dzień.
Okresowy post, który wymaga ograniczenia żywności do około 500 do 600 kalorii dziennie tylko przez dwa dni w tygodniu.
Jedzenie ograniczone czasowo, które ogranicza twoje dzienne „okno jedzenia” (najpopularniejszą wersją jest 8:16; oznacza to, że przez 16 godzin w ciągu domy się pości; posiłki spożywa się w ciągu pozostałych 8)
Skutki uboczne przerywanego postu
Niektóre rodzaje przerywanego postu mogą powodować skutki uboczne. Jeśli zamierzasz mimo to podjąć się tej formy odżywiania, omów tę kwestię ze swoim lekarzem. Przerywany post niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Jakie?
1. Przerywany post może powodować nudności
W zależności od długości okresu postu mogą występować bóle głowy, letarg i zaparcia. Aby zmniejszyć niektóre z tych niepożądanych skutków ubocznych, możesz przejść z postu adf do postu okresowego lub ograniczonego czasowo planu żywieniowego, który pozwala jeść codziennie w określonym czasie.
2. Post może spowodować przejadanie się
Po okresach postu występuje silny biologiczny impuls do przejadania się, ponieważ hormony apetytu i ośrodek głodu w mózgu zaczynają być szczególnie aktywne gdy nie dostarczasz organizmowi pożywienia.
Poza tym, czy nigdy nie zdarzyło ci się, że chciałeś sobie wynagrodzić określone oczekiwania? Nie inaczej jest z postem. Po radykalnym ograniczeniu spożywanych kalorii, jesteśmy dumni z naszej wytrwałości i uważamy, że należy nam się nagroda. Post już się skończył, więc teoretycznie nic nas nie ogranicza w ilości i jakości posiłków.
Badania wykazały, że dwa powszechne skutki diet ograniczających kalorie – spowolniony metabolizm i zwiększony apetyt – smogą również wystąpić w przypadku przerywanego postu. Dieta, która jest niezgodna z rytmem dobowym człowieka (naturalnym wzorcem dnia w organizmie), może prowadzić do problemów metabolicznych.
3. Osoby starsze mogą zbyt dużo stracić na wadze
Chociaż post przerywany wydaje się obiecującą metodą odchudzania, nie ma dowodów na to, jest skuteczny dla osób starszych.
W niektórych przypadkach przerywany post może być również ryzykowny. Jeśli jest się na marginesie prawidłowej masy ciała istnieje ryzyko utraty zbyt wielu kilogramów. Może to być szkodliwe dla kości i układu odpornościowego.
4. Może to być niebezpieczne, jeśli bierzesz określone leki
Jeśli chcesz spróbować przerywanego postu , najpierw przedyskutuj to z lekarzem. Pomijanie posiłków i poważne ograniczenie kalorii może być niebezpieczne dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca. Niektórzy pacjenci przyjmujący leki na ciśnienie krwi lub choroby serca mogą być również bardziej podatni na zaburzenia równowagi sodu, potasu i innych minerałów podczas dłuższych niż normalnie okresów postu.
Również osoby, które muszą przyjmować leki razem z jedzeniem, mogą nie radzić sobie z przerywanym postem.
Jak zmniejszyć skutki uboczne okresowego postu? Oto kilka rad:
- Powoli skracaj okno czasowe na jedzenie, przez okres kilku miesięcy;
- Kontynuuj schemat wprowadzania diety zgodnie z zaleceniami lekarza;
- Zachowaj nawodnienie dzięki napojom bezkalorycznym, takim jak woda i czarna kawa;
- Wybierz zmodyfikowany plan postu zatwierdzony przez lekarza, jeśli musisz przyjmować leki z jedzeniem.
Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem przerywanego postu, poznaj kilka wskazówek na temat tego rodzaju diety. Pamiętaj też, że zanim przejdziesz na tego rodzaju dietę, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Skomentuj