fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA porady

Soczewki kontaktowe w ciąży

Soczewki kontaktowe coraz częściej stanowią preferowaną metodę korekcji wad wzroku. Doskonale sprawdzają się u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem, skutecznie zastępując tradycyjne okulary korekcyjne. Aby zacząć nosić soczewki należy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą, czyli osobą posiadającą wykształcenie w kierunku wykrywania wad wzroku i stosowne kwalifikacje w zakresie doboru szkieł kontaktowych. Jesteś użytkowniczką soczewek i właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Nie masz pewności, czy w ciąży nadal możesz nosić swoje soczewki? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Temat soczewek kontaktowych jest ostatnio bardzo modny. I nic w tym dziwnego, zważywszy na mnogość korzyści jakie daje nam taka metoda korekcji wad wzroku. W kontekście soczewek pojawia się jednak wiele wątpliwości. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest kwestia tego, kto może nosić szkła kontaktowe. Odpowiedź jest właściwie bardzo prosta: praktycznie każdy, pod warunkiem, że ma zdrowe oczy. Soczewki mogą być stosowane w każdym wieku, w tym u niemowląt i u osób starszych. Dobieraniem soczewek kontaktowych zajmują się okuliści, optycy oraz optometryści. Tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami jest w stanie prawidłowo ocenić stan oka i dobrać najlepszą metodę korekcji do istniejącej wady wzroku. Soczewek nie należy wybierać samodzielnie; dotyczy to również osób, które już noszą okulary. Odpowiedzialne podejście do tematu zapewni nam najlepsze możliwe efekty. Specjalista krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces dopasowywania szkieł kontaktowych w bezpieczny dla nas sposób. Dobieranie soczewek zazwyczaj polega na rozmowie w gabinecie oraz wykonaniu kilku niezbędnych badań okulistycznych. W trakcie wywiadu pacjent powinien udzielić informacji na temat obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Osoba dobierająca soczewki musi m.in. wiedzieć, czy pacjent cierpi na nadciśnienie, schorzenia tarczycy, cukrzycę czy inne choroby przewlekłe. Do noszenia szkieł kontaktowych istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne – wszystkiego dowiesz się w gabinecie. Jeśli wszystko jest w porządku, specjalista od razu przepisze ci soczewki. Parametry szkieł znajdziesz na recepcie. Zazwyczaj wpisuje się na niej moc, promień krzywizny i średnicę soczewki. W przypadku modeli cylindrycznych i/lub multifokalnych dodatkowo uwzględnia się takie wartości jak cylinder, dodatkową moc, oś oraz dominację. W gabinecie dowiesz się także jak należy prawidłowo dbać o soczewki i w jakie akcesoria do ich pielęgnacji warto się zaopatrzyć. Oryginalne soczewki, płyny i akcesoria do pielęgnacji można znaleźć na przykład w sklepie bezokularow.pl S.A.

Czy w ciąży można używać soczewek kontaktowych?

 

Nie ma żadnych medycznych przesłanek mówiących o tym, by kobiety w ciąży musiały zastąpić używane dotychczas soczewki kontaktowe tradycyjnymi okularami. Niemniej u niektórych ciężarnych, które noszą soczewki, może pojawiać się pewien dyskomfort. Ma on związek ze zmianami hormonalnymi następującymi w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie. W ciele kobiety w ciąży zachodzi wiele transformacji mających przygotować organizm dziecka do przyjścia na świat. U niektórych przyszłych mam obserwuje się zmniejszenie wydzielania łez, zmianę właściwości filmu łzowego, suchość spojówek oraz okresowe obrzęki powiek. Takie problemy mogą dotykać nawet 80%  pań noszących soczewki kontaktowe w ciąży. Dyskomfort wynika przede wszystkim z uczucia pieczenia i łzawienia oczu, pojawiania się miejscowych podrażnień oraz występowania zaczerwienienia. Tego typu dolegliwości wynikają ze spadku produkcji łez, które w naturalny sposób nawilżają oczy oraz oczyszczają je z kurzu i innych zanieczyszczeń. Zdarza się też, że niektóre kobiety w ciąży doświadczają wrażenia pogorszenia widzenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z noszeniem soczewek na czas trwania ciąży i powrót do nich kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, gdy gospodarka hormonalna zostanie ponownie ustabilizowana. Taką praktykę zaleca większość specjalistów. Na czas ciąży można też zmienić zazwyczaj używane soczewki o dłuższym trybie noszenia (dwutygodniowe czy miesięczne) na warianty jednodniowe. Takie szkła są lepiej uwodnione, przez co korzystniej wpływają na poziom nawilżenia oka. Jednodniowe szkła kontaktowe kupimy w renomowanych salonach optycznych oraz w wybranych sklepach internetowych. Miejscem oferującym sprawdzone i w 100% bezpieczne soczewki jest https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe, gdzie znajdziemy szeroki wybór wysokiej jakości szkieł kontaktowych od najlepszych producentów.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz