Istnieje przekonanie, że mleko krowie działa szkodliwie na zdrowie. Dlatego też wiele osób poszukuje dla niego alternatywy. Spośród zamienników tego napoju warto zwrócić uwagę na mleko owsiane, sojowe i migdałowe. Czy rzeczywiście są one zdrowszego od bardziej tradycyjnego krowiego mleka? Czy mleko krowie jest szkodliwe?
Mleko krowie
Obecnie wiele osób wybiera mleko roślinne zamiast mleka krowiego. Jednym z powodów tej zmiany jest rosnące zaniepokojenie zagrożeniami zdrowotnymi wynikającymi ze spożywania nabiału.
Niewielki odsetek dzieci i dorosłych ma alergię na białko mleka krowiego. Lekarze zwykle diagnozują takie uczulenie u niemowląt. Objawy mogą obejmować wymioty, biegunkę, obrzęk warg, języka lub gardła, krew w stolcu, pokrzywkę, świszczący oddech, rozdrażnienie i niewystarczający przyrost masy ciała.
Nietolerancja laktozy to kolejny powód, dla którego ludzie unikają mleka krowiego. Osoby nietolerujące laktozy mają trudności z trawieniem mleka krowiego. Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna. Większość ludzi ma zmniejszoną zdolność przetwarzania produktów mlecznych po okresie niemowlęcym. Objawy nietolerancji laktozy obejmują wzdęcia, gazy, biegunkę i ból brzucha po spożyciu nabiału.
Niektórzy badacze sugerują, że może istnieć związek między spożywaniem mleka krowiego a rozwojem trądziku u nastolatków, ale konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić to twierdzenie.
W kilku badaniach zbadano związek między ryzykiem raka a spożyciem nabiału. Naukowcy odkryli mniejsze ryzyko raka jelita grubego u osób, które stosują dietę bogatą w nabiał. Wapń może mieć działanie ochronne na raka jelita grubego. Problem ten musi być jednak dokładniej zbadany.
Mleko sojowe
Mleko sojowe jest najpowszechniejszym substytutem mleka krowiego i pierwszą alternatywą pochodzenia roślinnego, która pojawiła się na rynku w Stanach Zjednoczonych.
Mleko sojowe ma najwięcej białka spośród innych alternatyw dla mleka krowiego. Zawiera również dużo wapnie i witaminy D.
Odmiany mleka pochodzenia roślinnego mają wysoki poziom fitynianów i szczawianów, które są związkami mogącymi blokować wchłanianie wapnia.
Chociaż mleko sojowe ma więcej białka niż inne produkty mleczne pochodzenia roślinnego, mleko krowie zawiera większe ilości niezbędnych aminokwasów: metioniny, waliny, leucyny i lizyny. Organizm nie wytwarza niezbędnych aminokwasów, więc decydując się np. na mleko sojowe, upewnij się, że twojej diecie nie brakuje elementarnych składników.
Warto podkreślić, że mleko sojowe zawiera ono izoflawony, które według naukowców mają działanie przeciwnowotworowe.
Mleko sojowe ma specyficzny smak, który nie każdemu przypada do gustu. Aby nieco zniwelować lekko fasolowy posmak, producenci dodają do mleka cukier. Zwróć na to uwagę, szczególnie jeśli zależy ci na zmniejszeniu liczby kalorii w diecie lub gdy starasz się eliminować węglowodany.
Mleko owsiane
Mleko owsiane ma łagodny, kremowy smak, dzięki czemu dobrze nadaje się do płatków zbożowych, gorących napojów i do samodzielnego picia. Nie jest ono odpowiednie dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią.
Niearomatyzowane mleko owsiane ma największą zawartość kalorii i węglowodanów spośród odmian mleka roślinnego. Chociaż cukier jest naturalny, mleko owsiane jest bardzo bogate w węglowodany.
Wraz z mlekiem sojowym mleko owsiane dostarcza więcej ryboflawiny, czyli witaminy B-2, niż mleko krowie. Wielu producentów dodaje do mleka owsianego dodatkowe witaminy i minerały, aby zwiększyć wartość odżywczą napoju.
Mleko migdałowe
Mleko migdałowe jest jedną z najczęściej spożywanych odmian mleka roślinnego w Ameryce Północnej, Unii Europejskiej i Australii. Naukowcy zasugerowali, że jest ono skuteczną alternatywą dla dzieci i dorosłych cierpiących na alergie lub nietolerancję mleka.
W porównaniu do mleka krowiego, mleko migdałowe ma mniej tłuszczów nasyconych i więcej tłuszczów nienasyconych. Zdrowe tłuszcze zawarte w mleku migdałowym mogą przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów i utrzymania prawidłowej masy ciała.
Mleko migdałowe ma niską zawartość kalorii i białka, co nie jest odpowiednie dla wszystkich, w szczególności dzieci.
Osoby, które nie chcą schudnąć, będą musiały dodawać dodatkowe źródła kalorii i wybierać zdrowe źródła białka, takie jak fasola i ryby, aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby.
Niektórzy producenci dodają wapń do mleka migdałowego, aby lepiej przypominać wartości odżywcze mleka krowiego.
Mleko migdałowe jest dostępne w różnych odmianach smakowych. Niektóre z tych produktów zawierają dodatek cukru, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia oraz poprawić smak i konsystencję. Zwróć na to uwagę decydując się na zakup konkretnego wariantu napoju.
Skomentuj