Spacer to prosty sposób na odniesienie wielu korzyści zdrowotnych. Regularne energiczne spacery pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego); kontrolować poziom cukru we krwi; i zmniejszają ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru i cukrzycy. Szybkie spacery wzmacniają mięśnie, spalają kalorie i poprawiają nastrój.
Jest tylko jeden problem: niektórzy uważają chodzenie za nudne. Nuda może osłabić twoją motywację i zainteresowanie ćwiczeniami. Spróbuj zatem nieco urozmaicić swój schemat chodzenia. Dzięki temu nie tylko wyeliminujesz nudę, ale także odniesiesz dodatkowe korzyści zdrowotne.
Skoncentruj się na ćwiczeniach
Szybki marsz jest dobrą aktywnością aerobową. Możesz jednak jeszcze bardziej zwiększyć korzyści fizyczne, jeśli włączysz inne ćwiczenia do swojego schematu. Oto kilka opcji:
Spacer interwałowy. Przyspieszenie tempa chodzenia podczas energicznego marszu poprawia wydolność kardio. Przyspiesz, zwiększ intensywność, zwolnij, zregeneruj się i znów przyspiesz. Zaleca mierzenie czasu na 15, 30 lub 60 sekund przy zwiększonej intensywności, a następnie podwojenie tego czasu na regenerację w normalnym tempie. Nie przejmuj się, jeśli potrzebujesz więcej czasu na regenerację. Dostosuj tempo ćwiczeń do potrzeb twojego organizmu.
Spacer do treningu siłowego. Co najmniej dwa razy w tygodniu weź taśmę do rozciągania. Dzięki temu podczas marszu możesz ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej i ramion.
Nording walking
Nording walking sprawia, ze zwykły spacer może stać się sportem. Używanie kijów nordyckich (które mają specjalne mocowanie przypominające rękawiczkę) dodaje do tradycyjnego spaceru ćwiczenia górnej części ciała, angażując dwukrotnie mięśnie i zwiększając spalanie kalorii. Możesz chodzić po równych powierzchniach lub po zróżnicowanym terenie. Kijki dają ci możliwość spaceru nawet jeśli masz problemy z utrzymaniem równowagi, gdyż zapewniają stabilność.
Chodzenie medytacyjne
Powtarzalny charakter chodzenia sprawia, że jest to naturalna aktywność do medytacji lub autorefleksji. Wypróbuj jedno z poniższych:
Spacer skoncentrowany na oddechu. Połączenie oddychania i kroczenia tworzy rytm, który pomaga wyciszyć umysł. Dopasuj swoje kroki do wdechów i wydechów. Zrób cztery kroki podczas wdechu, cztery kroki podczas wydechu. Możesz wydłużyć te liczby podczas relaksu.
Uważny spacer. Wykorzystaj chodzenie jako okazję, aby stać się bardziej uważnym. Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie, poczuj wiatr i słońce na swoim ciele. Zwróć uwagę na to, co słyszysz – śpiew ptaków, szelest liści.
Komunikacja w czasie spaceru
Spacer jest dobrym momentem na rozmowę. W obecnych czasach nie możemy poruszać się większą grupą, jednak nie wyklucza to komunikacji z najbliższymi. Zabierz na spacer jednego ze swoich domowników. Może się okazać, że w ruchu będzie wam łatwiej poruszyć trudne tematy. Jeśli decydujesz się na samotny marsz, pomyśl o rozmowie przez telefon. Przemierzając mniej uczęszczane miejsca zapewnisz sobie spokój i komfort rozmowy.
Skomentuj