fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Stwardnienie rozsiane – fakty i mity

stwardnienie rozsiane
Podróż zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

30 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardzienia Rozsianego (SM). Jest to przewlekła choroba atakująca mózg i rdzeń kręgowy. Jest to stan trwający całe życie, który powoduje upośledzenie neurologiczne i szeroki zakres objawów.  Stwardnienie Rozsiane podłoże immunologiczne i większość ekspertów uważa, że ​​jest to choroba autoimmunologiczna. U osoby ze stwardnieniem rozsianym układ odpornościowy atakuje mielinę, substancję ochronną pokrywającą włókna nerwowe. Powoduje to problemy w komunikacji między mózgiem a resztą ciała.

Jaka jest nasza świadomość na temat SM? Okazuje się, że wciąż można spotkać się z wieloma nieprawdziwymi informacjami na dotyczącymi tej choroby. Oto najpopularniejsze błędne przekonania odnoszące się do stwardnienia rozsianego.



1. Każdy chory na SM w końcu potrzebuje wózka inwalidzkiego

To jest mit. Wiele osób z SM nie korzysta z wózka inwalidzkiego Okazuje się, że piętnaście lat po rozpoznaniu stwardnienia rozsianego tylko 20% ludzi potrzebuje wózka inwalidzkiego, kul lub laski do chodzenia.

Jeśli stwardnienie rozsiane zacznie wpływać na mobilność, decyzja o rozpoczęciu korzystania z laski, skutera inwalidzkiego lub wózka inwalidzkiego może być trudna. Jednak w momencie, gdy zacznie się korzystać z tego rodzaju sprzętu zauważy się, jak bardzo jest on przydatny.

2. Osoby ze stwardnieniem rozsianym nie mogą pracować

To jest mit. Osoby ze stwardnieniem rozsianym są wartościowymi członkami rynku pracy.

Prawdą jest, że niektóre osoby z SM stoją przed wyzwaniami i mogą wymagać zmiany ścieżki kariery, ale nie jest to nieuniknione dla wszystkich. Osoby żyjące z SM często kontynuują pracę po usłyszeniu diagnozy. Zdarza się jednak też, iż chorzy rezygnują ze swojego stanowiska zaraz po rozpoznaniu choroby lub w momencie pierwszego zaostrzenia objawów. Niekiedy decyzja ta stanowi wynik sugestii lekarza lub rodziny.



3. Przy niezbyt nasilonych objawach leki są niepotrzebne

Obecnie eksperci twierdzą, że nawet jeśli objawy SM są stosunkowo niewielkie, ważne jest, aby poddać się leczeniu. We wczesnych fazach choroby jej objawy mogą nie powodować zbyt wielu problemów, ale wczesne leczenie i długoterminowa obserwacja mogą potencjalnie spowolnić postęp choroby.

4. Kobiety chore na SM nie powinny zachodzić w ciążę

Innym powszechnym mitem jest to, że SM może utrudniać starania o zajście w ciążę i powodować problemy podczas ciąży. Na szczęście nie jest to prawda. SM nie oznacza automatycznie komplikacji podczas ciąży

Osoby z rzutowo-remisyjną postacią SM są mniej narażone na nawrót w czasie ciąży niż zwykle. Ryzyko nawrotu wzrasta ponownie w ciągu 6 miesięcy po porodzie.



5. Dzieci zawsze dziedziczą SM po rodzicach

Chociaż stwardnienie rozsiane ma element genetyczny, nie przechodzi on bezpośrednio z rodzica na dziecko w przewidywalny sposób.

Badania wykazały, że jeśli u jednego identycznego bliźniaka rozwinie się SM, istnieje 20–40% prawdopodobieństwa, że ​​drugi z bliźniaków też to zrobi. W przypadku bliźniąt nieidentycznych ryzyko wynosi 3–5%. Pokazuje to, że chociaż w grę wchodzą geny, w tej historii jest coś więcej.

Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali ponad 200 regionów genów, które przyczyniają się do podatności na stwardnienie rozsiane.

Według stowarzyszenia MS Society u 1 na 67 dzieci, których rodzic cierpi na SM, zapada na tę chorobę. Porównuje się to z ryzykiem około 1 na 500 w przypadku dzieci, których rodzice nie chorują na SM.

Występowanie SM w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania, niemniej nie przesądza o tym.

6. SM jest zawsze śmiertelne

Chociaż SM jest stanem trwającym całe życie, nie jest śmiertelny. Według jednego z badań, stwardnienie rozsiane skraca życie człowieka o około 7 lat .

To samo badanie wykazało, że „przeżycie było najkrótsze w najwcześniejszej kohorcie urodzeniowej dla obu populacji”. Na tej podstawie wyciągają wniosek, że średnia długość życia osób ze stwardnieniem rozsianym może powoli rosnąć.

Ponieważ naukowcy nieustannie badają tę chorobę oraz prowadzą badania i opracowują nowe metody leczenia, prawdopodobnie stwardnienie rozsiane będzie miało coraz mniejszy wpływ na długość życia danej osoby.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz