Nowy Rok to czas nowych wyzwań! jednym z nich jest Veganuary. Trend ten, jak wiele innych, przyszedł do nas z Zachodu i biegiem lat zyskuje na popularności. Czym jest? Czy warto brać w nim udział? Sprawdźcie!
Veganuary – czym to się je?
Akcja Veganuary została zapoczątkowana w 2014 roku w Wielkiej Brytanii. Jej celem było zachęcenie ludzi do ograniczenia spożywania mięsa i spróbowania potraw wegańskich. O ile na początku wyzwanie wegańskiego stycznia dotyczyło niemal wyłącznie diety, o tyle z czasem jego założenia zostały rozszerzone także o rezygnację lub ograniczenie kupowania kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. W wielu przypadkach ma też dalekosiężne skutki – osoby biorące w niej udział również po zakończeniu wyzwania ograniczają spożywanie mięsa lub całkowicie z niego rezygnują.
Dieta wegańska – korzyści zdrowotne
Czy warto podejmować wyzwanie Veganuary? Po co właściwie ograniczać mięso? Otóż okazuje się, że stosowanie diety wegańskiej niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Dzieje się tak ze względu na wyeliminowanie zagrożenia płynącego z nadmiernego spożywania tłuszczów zwierzęcych. Spośród korzyści zdrowotnych wynikających z przejścia na dietę wegańską, wymienić można:
- poprawę zdrowia serca
- wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała
- niższe ryzyko zachorowania na raka
- niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Oczywiście, trzeba pamiętać, aby dieta była odpowiednio zbilansowana. Weganie są bardziej narażeni na niedobory takich składników jak wapń, jod, witamina B21 czy witamina D. Są to bowiem składniki występujące głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. W diecie wegańskiej można również je uzupełnić, jednak jest to trudniejsze. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zbilansować dietę.
Przeczytaj też: Czy dieta wegańska jest rzeczywiście zdrowa?
Veganuary – czy warto podjąć wyzwanie?
Tak! Dlaczego? Dietetycy zachęcają na s do ograniczenia mięsa w diecie. Veganuary to świetny moment na to, aby spróbować zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie musisz zostawać weganinem i rezygnować ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Po prostu spróbuj jeść mniej mięsa i spróbuj potraw roślinnych. Wbrew stereotypom, one też mogą być pyszne i sycące!
Skomentuj