fbpx
porady zdrowa kuchnia

W walce z chorobami tarczycy – rola poszczególnych posiłków

Ponad 700 tys. Polaków choruje na Hashimoto – przewlekłe limfatyczne zapalenie gruczołu tarczycy. Choroba charakteryzuje się obniżeniem podstawowej przemiany materii i spadkiem spoczynkowego metabolizmu nawet o 30%. Jest to główny powód gwałtownego wzrostu masy ciała i trudności z odchudzaniem. Dieta stanowi w tym przypadku ważny element walki ze schorzeniem. Ale znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale też jak często i o jakiej porze.

Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, dieta osób cierpiących na Hashimoto, powinna zawierać 4–5 posiłków dziennie, czyli śniadanie, obiad i kolację, wraz z 1-2 przekąskami w postaci drugiego śniadania i/lub podwieczorku. Powinny się one odbywać w miarę możliwości w stałych porach i w regularnych odstępach czasowych.



Śniadanie

Jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, gdyż stanowi przerwanie kilkugodzinnej nocnej głodówki. Jego procentowy udział w dziennej podaży energii powinien wynosić 20–25%. Kiedy je pomijamy lub opóźniamy jego spożycie, narażamy się na znaczące obniżenie glukozy we krwi. Badania pokazują, że zaburzenie w spożyciu pokarmu w pierwszej części dnia powoduje nadkonsumpcję pokarmu i częste poczucie głodu w porach wieczornych. Dlatego też odpowiednia pora śniadania stanowi ważny element dla prawidłowego spożycia energii w ciągu dnia i wyrównania metabolicznego.

Propozycje śniadań:

Słodki omlet jaglany z sezonowymi owocami

Szparagi zapiekane w szynce Serrano, podane z jajkiem poche



Drugie śniadanie, podwieczorek

Przekąski pomiędzy głównymi posiłkami stanowią około 10–15 % dziennego spożycia kalorii i służą jako uzupełnienie rezerw energetycznych związanych z intensywną pracą fizyczną lub umysłową. Najlepiej zatem będzie, jeśli na podwieczorek i drugie śniadanie zjemy drobną, lekkostrawną, głównie węglowodanową przekąskę. Nasze mięśnie i umysł potrzebują do pracy glukozy, więc dostarczenie im jej w postaci cukrów złożonych jest dobrym pomyłem.

Propozycje przekąsek:

Przeciwzapalny złoty koktajl

Chrupiące paluszki z fasolki szparagowej z pesto pietruszkowym



Obiad

Obiad stanowi główny posiłek dnia i tradycyjnie składa się z dwóch części – zupy i drugiego dania. Jego udział w dostarczaniu energii jest największy i powinien stanowić około 35% dziennego jadłospisu. Trzeba jednak zauważyć, iż coraz rzadziej mamy czas na przygotowanie dwóch dań. Z tego względu powinniśmy z wielką starannością skomponować swoje danie tak, aby zawierało wystarczającą ilość białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Prawidłowo wyważone zarówno pierwsze, jak i drugie danie powinno opierać się na produktach wysokobiałkowych, tj. chudym mięsie, rybach morskiego pochodzenia, roślinach strączkowych i jajkach. Zawartość tego rodzaju produktów powinna stanowić ¼ naszego talerza. Kolejna ćwiartka należy do produktów węglowodanowych, takich jak kasza, ryż, makaron, czy ziemniaki. Pozostałe pół talerza należy do warzyw w postaci surówek, sałatek, potrawek itp. Warto zaznaczyć, że taki układ talerza odnosi się do wszystkich dań spożywanych w ciągu dnia, nie tylko obiadowych.

Propozycje obiadów;

Pieczony halibut z salsą z mango i awokado

Czerwone curry z ciecierzycą, dynią, jarmużem i komosą ryżową



Kolacja

Wieczór jest czasem na wyciszenie intensywnych procesów trawiennych. Z tego względu kolacja powinna być posiłkiem lekkostrawnym, nie zawierającym np. zawiesistych sosów czy smażonego mięsa. Należy również wyeliminować owoce i słodkie desery. Kolacja powinna stanowić 20-25% energii dziennego jadłospisu. Podczas snu w naszym organizmie mają miejsce intensywne procesy regeneracyjne. Skład kolacji powinien nasilić te działania. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić w ostatnim posiłku pełnowartościowe produkty białkowe w postaci past, sałatek, kanapek czy zapiekanek.

Propozycje kolacji:

Bataty zapiekane z hummusem i jarmużem

Tatar ze śledzia z musztardą francuską i pieczonym burakiem

 

Więcej przepisów na dania rekomendowane w chorobach tarczycy znajdziecie w książce S.O.S. dla tarczycy. Dieta w Hashimoto Anny Kowalczyk i Tomasza Antoniszyna

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz