fbpx
dolegliwości

Wczesne objawy miastenii. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

objawy miastenii
Obraz autorstwa DCStudio na Freepik



Miastenia jest stosunkowo rzadką chorobą neurologiczną. W Polsce obecnie choruje na nią około 3000 osób. W przebiegu miastenii dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych do mięśni. jakie są tego następstwa? Jakie są objawy miastenii i co ją wywołuje? Czy można ją leczyć?

Przyczyny miastenii

Do tej pory przyczyny miastenii nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Wynika zatem z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który zamiast zwalczać szkodliwe dla organizmu czynniki – zaczyna go atakować.

Miastenia powstaje w wyniku zmniejszenia ilości lub  uszkodzenia receptorów acetylocholinowych w mięśniach. Ma to miejsce w wyniku produkcji przez grasice autoprzeciwciał. Co ciekawe, nie wykryto zależności pomiędzy ilością przeciwciał obecnych w organizmie chorego, a nasileniem objawów.



Objawy miastenii

Najbardziej charakterystycznym objawem miastenii jest tzw. męczliwość lub nużność mięśni. Nadmierne męczenie się mięśni wystękuje nie tylko podczas wzmożonego wysiłku, ale także przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chociażby chodzenie. W początkowej fazie choroby zmęczeni ustępuje po krótkim odpoczynku.

Męczliwość dotyka często mięśni powiek i gałki ocznej. U chorych można zaobserwować samoistne opadanie powieki. Mogą pojawić się również problemy ze wzrokiem – u chorego może wystąpić problem z podwójnym widzeniem.

Oprócz tego objawy miastenii mogą występować w następujących obszarach:

  • Mówienie: mowa może stać się miękka lub nosowa.
  • Połykanie: chory może łatwo się zakrztusić, a jedzenie, picie i połykanie tabletek staje się trudniejsze. Kiedy osoba pije, płyn może wydostawać się z nosa.
  • Żucie: mięśnie używane do żucia mogą osłabiać się podczas posiłku, zwłaszcza jeśli jedzenie jest twarde lub trudne do pogryzienia, na przykład stek.
  • Wyraz twarzy: jeśli zaatakowane zostaną określone mięśnie twarzy, może pojawić się inny lub nietypowy uśmiech.
  • Oddychanie: zdarza się, że choroba atakuje mięśnie układu oddechowego. Wówczas następują zaburzenia oddychania.

Leczenie

Całkowite wyleczenie miastenii nie jest możliwe, jednak u wielu chorych udaje się uzyskać remisję. Proces leczenia polega głównie na podawaniu leków blokujących acetylocholinesterazę. Dawka leków dobierana jest indywidualnie, w zależności od nasilenia objawów choroby.

W zaawansowanym stadium choroby często włącza się dodatkowo leki immunosupresyjne. Trzeba pamiętać, że farmakoterapia nie działa od razu. Zdarza się, że na początku procesu leczenia chory może zauważyć u siebie pogorszenie samopoczucia. Jest to jednak stan przejściowy.

Zdarza się, iż u chorego występuje lekoodporność. Wówczas konieczne jest chirurgiczne usunięcie grasicy. Zabieg ten ma dużą skuteczność. Szacuje się, że do 5 lat po usunięciu grasicy ustępują wszystkie objawy miastenii.

Jaj już wcześniej powiedziano, miastenii nie da się całkowicie wyleczyć. Mimo wycieszenia objawów, może dochodzić do nawrotów choroby. Niemniej znaczna część pacjentów dzięki leczeniu jest w stanie normalnie funkcjonować na co dzień.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz