fbpx
edukacja wychowanie

Witaj, szkoło! Czyli jakich rad udzielić tym, którzy właśnie przekraczają próg szkoły

witaj szkoło
Image by Freepik



Nadszedł TEN DZIEŃ. Po dwóch miesiącach beztroski dzieci i młodzież wróciły do szkoły. Pamiętacie jeszcze to uczucie, gdy staliście na apelu w galowym stroju i smętnie wpatrywaliście się w wesołe dekoracje z napisem WITAJ SZKOŁO? Po latach na proces edukacji patrzy się zupełnie inaczej. Co najlepiej zapamiętaliście z tego okresu? Co powiedzielibyście sobie sprzed tych kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat? A co na temat szkoły warto powiedzieć swojemu (lub cudzemu) dziecku? Zobaczcie kilka rad, które warto dać uczniowi na początku jego edukacji.

Oceny nie określają Ciebie jako człowieka

To tylko cyfry. Stanowią one wskaźnik tego, na ile uczeń przygotował się do danego testu. Czasem są obiektywne, innym razem nie. Nie zawsze będą sprawiedliwe. Ale nigdy nie świadczą o tym, jakim ktoś jest człowiekiem. Czy jest dobry czy zły. Czy jest inteligentny czy niekoniecznie. I nie są też wyrocznią tego, co można osiągnąć w życiu.

Kliknij, aby przeczytać więcej na temat problemów z ocenami w szkole.

Nie da się być ze wszystkiego dobrym

Polska edukacja pod tym względem (i pod wieloma innymi) nie dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości. Na rynku pracy najcenniejszymi pracownikami są specjaliście w danej dziedzinie. Jeśli ktoś zna się na wszystkim, to znaczy, że tak naprawdę nie zna się na niczym. Tymczasem w szkole uczeń powinien angażować się na równie w naukę każdego przedmiotu i oczekuje się, iż będzie osiągał odpowiednie wyniki z każdej dziedziny. To prawie nigdy nie jest wykonalne.

Jesteśmy różni

Banalne, prawda? Problem w tym, że w szkole wszystkich obowiązują takie same zasady i wychowania. Uczniowie muszą przyswoić dany materiał tylko dlatego, że są w określonym wieku. Tylko, że dzieci są różne. Mają różny potencjał, uzdolnienia i pochodzą z różnych środowisk. To, że ktoś sobie z czymś nie radzi czy nie może odnaleźć się w klasie nie wynika z tego, że jest w jakiś sposób gorszy.



Szkoła to nie tylko nauka

To także grupa rówieśnicza, nauczyciele, inni pracownicy. Budynek szkolony to nie tylko miejsce klasówek i sprawdzianów, ale też spotkań z innymi ludźmi. To też jest ważne.

Okres szkolny to tylko chwila

Kiedy jest się w podstawówce, wydaje się, że nauka ciągnie się w nieskończoność. Ale tak naprawdę to tylko okres w życiu człowieka, który szybko przeminie. Tak, szkoła jest ważna. Ale wiele ze szkolnych trudności po latach pójdzie w zapomnienie. Dziś z żalem mówimy “Witaj, szkoło”. Niedługo będziemy mieć mgliste wspomnienia z tego okresu.

Szkoła nie nauczy Cię jak żyć ani nawet jak pracować

Choć szkołą ma też funkcję wychowawczą, z reguły zadanie nauczyciel polega głównie na realizacji podstawy programowej. Na więcej nie ma czasu ani warunków. W rezultacie w szkole tylko (aż?) uczeń przyswaja wiadomości. Nie nauczy się funkcjonować w społeczeństwie. Najczęściej nie przygotowuje też do zawodu. Najwięcej uczymy się poza jej murami.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz