Istnieje szansa, że robisz wiele, aby sabotować swoją postawę w ciągu przeciętnego dnia: czytając dobrą książkę ze spuszczoną głową, siedząc przy komputerze lub przewijając zawartość telefonu. Takie czynności mogą sprawić, że twoje ciało przyzwyczai się do garbienia się. Z biegiem czasu prowadzi to do zmian fizycznych, które utrudniają wyprostowanie się i powodują skrzywienie w górnej części pleców, które lekarze nazywają kifozą. Chociaż istnieją medyczne przyczyny kifozy – takie jak zapalenie stawów, złamania kręgosłupa związane z osteoporozą, pogarszające się dyski lub urazy – niektóre przypadki kifozy mogą być spowodowane przyjmowaniem złej postawy przez wiele lat. Prowadzi to do tego, że mięśnie stają się zbyt sztywne i zbyt słabe, aby prawidłowo podtrzymywać górną część ciała. Niezależnie od tego, czy zauważyłeś, że już zaczynasz się garbić, czy po prostu chcesz zapobiec problemom w przyszłości, ćwiczenia i nawyki lepszego stylu życia mogą pomóc. Dowiedz się, jak dbać o postawę!
Po co dbać o postawę?
Zła postawa nie tylko wpływa na to, jak wyglądasz, gdy stoisz lub siedzisz. Może osłabiać siłę, zaburzać równowagę i potencjalnie prowadzić z czasem do innych problemów fizycznych.
Problemy z postawą mogą zacząć się wcześnie. Badania pokazują, że dotyczy to nawet nastolatków. W rezultacie jeszcze przed osiągnięciem wieku średniego można zauważyć zmiany w swojej postawie lub w rezultacie odczuwać przewlekły ból.
Zła postawa wpływa na cale ciało. Jest to niejako reakcja łańcuchowa: zła postawa powoduje wyrwanie innych części ciała z linii, co prowadzi do bólu mięśni i innych problemów. Jest to podobne do tego, co może się zdarzyć, na przykład w przypadku bólu kolana. Wpływa nie tylko na kolano, ale często na biodra i plecy, które są wówczas rozregulowane.
Klucz do dobrej postawy
Utrzymanie pozycji wyprostowanej wymaga zarówno elastyczności, jak i siły, w szczególności w grupie mięśni i ścięgien biegnących wzdłuż kręgosłupa, zwanej prostownikiem kręgosłupa. Te mięśnie otaczają kręgosłup, pomagając utrzymać go w odpowiedniej pozycji. Działają w połączeniu z innymi mięśniami rdzenia i mięśniami górnej części ciała, aby utrzymać ciało w linii prostej.
Jeśli rozwinęła się u ciebie kifoza, zawsze warto odwiedzić lekarza, aby wykluczyć chorobę podstawową. Ale dobrą wiadomością jest to, że możesz wzmocnić mięśnie i poprawić swoją postawę, nawet jeśli już zaczynasz widzieć zmiany w swojej postawie.
Badanie przeprowadzone w 2017 roku w Osteoporosis International wykazało, że osoby, które uczestniczyły w sześciomiesięcznym programie obejmującym trening postawy i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie kręgosłupa, były w stanie zmniejszyć kifozę w porównaniu z osobami, które nie przeszły przez program. Sugeruje to, zdaniem autorów badania, że ukierunkowany program ćwiczeń mający na celu poprawę postawy może być skuteczny w leczeniu starszych osób dorosłych z tą krzywizną górnej części pleców. Podobnie analiza opublikowana 29 kwietnia 2019 roku w PLOS One również wykazała, że ćwiczenia były w stanie poprawić kifozę górnej części pleców. Naukowcy doszli do wniosku, że wzmocnienie wydaje się skuteczniejsze niż samo rozciąganie w poprawie kifozy.
Wybór ćwiczeń
Joga i tai chi to dwa wspaniałe sposoby na poprawę postawy .Oba łączą siłę i elastyczność. Joga koncentruje się na delikatnych rozciągnięciach i pozach. Tai chi – forma ćwiczeń ciała i umysłu, czasami określana jako „medytacja w ruchu” – wykorzystuje powolne, płynne ruchy choreograficzne.
Ćwiczenia ukierunkowane na górną część ciała, ramiona, plecy i brzuch mogą korzystnie wpłynąć na twoją postawę, wzmacniając mięśnie, które pomagają utrzymać cię w pozycji wyprostowanej.
Jeśli Twoja postawa już stanowi problem, możesz również rozważyć współpracę z fizjoterapeutą, aby poprawić swoją siłę i elastyczność.
Oprócz wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie i poprawiających elastyczność, bądź świadomy swojej postawy i podciągnij się do pozycji pionowej, gdy zauważysz, że zaczynasz się garbić. Możesz nawet kupić urządzenie do noszenia, które ostrzeże Cię, gdy górna część ciała zacznie się pochylać do przodu. Zwracaj uwagę na swoja postawę podczas codziennych czynności, takich jak np. jedzenie posiłku przy stole.
Przeczytaj również: “Wielka trójka” ćwiczeń na kręgosłup
Skomentuj