Zdrowe podstawy to energooszczędność, ekologia, zdrowe materiały. Dom powinien być ocieplony (ściany i podłogi). Jeśli przyszło nam mieszkać w pobliżu azbestu, to właśnie moment, w którym trzeba się wyprowadzić lub zrobić radykalny remont. W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem
i wyrobami zawierającymi azbest. Na azbest składają się minerały, które mogą powodować choroby nowotworowe, choroby płuc, pylicę azbestową. Sama świadomość życia w pobliżu azbestu jest już czynnikiem stresującym i obniża komfort życia. Podobnie ma się sprawa wilgotności, a raczej znacznego zawilgocenia – jeśli na ścianie tworzy się grzyb, jest to sygnał, który powinien zmusić lokatora do zmiany miejsca zamieszkania. Regiodom wymienia ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok, drętwienie rąk i nóg, problemy z utrzymaniem równowagi, podrażnienie oczu, wysypka na skórze czy grzybica paznokci jako jedne z licznych skutków obecności grzyba i pleśni w naszych czterech ścianach. Tak podstawowe rzeczy, jak zdrowe materiały, na których zbudowany jest nasz dom to klucz do sukcesu. Nic nam po dobrym oświetleniu, przyjaznym i ekologicznym wnętrzu, jeśli jakość materiałów prowadzi do rozwijania się groźnych chorób.
Temperatura to czynnik, który ostatecznie zawsze wynika z predyspozycji domowników, ale ogólnie rzecz ujmując chodzi o równowagę latem i zimą – latem nie może być za gorąco,
a zimą za zimno. Optymalna temperatura w domu, w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli takich, w których spędza się wiele godzin, to 22 stopnie Celsjusza (mówimy o dorosłych, dla niemowląt powinna wynosić minimum 23 stopnie Celsjusza). Dzięki takiej temperaturze łatwo utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Wyższa temperatura zalecana jest w łazience (nawet o kilka stopni wyżej, dla niemowląt, podczas kąpieli, powinno to być nawet 28 stopni), a niższa w sypialni (około 20 stopni Celsjusza).
Czyste powietrze – jeśli mieszkamy w mocno zanieczyszczonej okolicy (Polski Indeks Jakości Powietrza można sprawdzać tutaj: http://powietrze.gios.gov.pl), musimy zadbać o jego oczyszczanie, w zależności od tego, jak bardzo złą jakość powietrza mamy w domu (czujniki można kupić w internecie lub po prostu opierać się na PIJP), oczyszczacz powietrza może być niezbędny, ale jeśli nie jest tak źle, są naturalne metody, które poznasz już wkrótce).
Wentylacja i wilgotność – to jedne z kluczowych elementów umożliwiających nam zdrowy sen i zdrowie życie. Powietrze musi być stale wymieniane. Dobrze wentylowanie pomieszczenie pomoże uniknąć zaduchu, dostarczy tlenu, nie dopuści do rozwoju grzybów
i pleśni. Jeśli używamy klimatyzacji, to jej regularne serwisowanie, odgrzybianie, czyszczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem. W domu nie powinno się palić papierosów. Materiały wykończeniowe (farby, tynki, oleje, kleje), wykładziny, dywany oraz meble powinny być jak najlepszej jakości, a urządzenia elektryczne eksploatowane zgodnie z zasadami. Wilgotność w pomieszczeniu zawsze będzie uzależniona od temperatury, ale zawsze powinna wahać się w przedziale 40% – 60%. Jeśli jest za mała, nawilżacz powietrza stanie się niezbędny. Jeśli za wysoka, może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza to dobra inwestycja.
Światło – domy jasne, dobrze oświetlone naturalnym światłem są z reguły uważane za zdrowsze. Niestety, konsekwencją dużych okien na południe jest trudność z utrzymaniem odpowiedniej temperatury latem. Specjaliści zalecają mieszkanie w pobliżu terenów zielonych, drzew lub aranżowanie ogrodu w taki sposób, by wysokie drzewa przepuszczały światło jednocześnie dając cień i zapewniając odpowiedni poziom wilgoci.
Moja córka jest alergiczką na kurz i roztocza. Gdy poznaliśmy diagnozę musiałam pozmieniać pewne rzeczy w domu i dostosować go do jej wymagań. Zniknęły dywany, firanki, zabawki pluszowe i inne łapacze kurzu. Wtedy też dowiedziałam się, że istnieją farby hipoalergiczne. Kupiłam Magnat Ceramic Care do malowania pokoju.