Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem jelitowym charakteryzującym się skurczami, wzdęciami i napadami zaparć i biegunką, wśród innych objawów.
Zakłócona komunikacja między jelitem a mózgiem powoduje objawy podmiotowe i przedmiotowe zespołu jelita drażliwego. Ten typ stanu jest funkcjonalnym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym. Nadal trwają badania, dlaczego niektórzy ludzie cierpią na tę dolegliwość. Być może ich jelita są szczególnie wrażliwe na stres lub pewne pokarmy. Problem ten dotyczy koło 12 procent dorosłych. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na zespół jelita drażliwego niż mężczyźni. Jest to również częstsze schorzenie u osób poniżej 50 roku życia. W tym artykule omówiono 10 objawów tego schorzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je rozpoznać. Omawiamy również inne przyczyny zdrowotne, które mogą powodować podobne objawy.
1.Ból i skurcze brzucha
Doświadczenie bólu i skurczów w podbrzuszu to dwa główne objawy zespołu jelita drażliwego. Powodują je najprawdopodobniej podrażnienia jelit. Schorzenie wpływa na to, jak mózg i jelita współpracują ze sobą. W wyniku błędnej informacji wysyłanej do mózgu mięśnie jelit kurczą się bardziej niż potrzebują do normalnej pracy.
Nadmierne skurcze mięśni jelit mogą prowadzić do silnych i uciążliwych bóli brzucha.
2. Nadmierny gaz
Ludzie z zespołem jelita drażliwego mogą doświadczać nadmiernego wytwarzania gazów. Lekarze nie znają dokładnego powodu tego, chociaż istnieje kilka teorii. Jedna z nich głosi, że schorzenie powoduje problem z bakteriami w jelitach. Bakterie mogą tworzyć pewne toksyny, które z kolei mogą powodować nadmierne gazy.
Inna teoria głosi, że wnętrzności ludzi z tyn zespołem są mniej zdolne do tolerowania i transportu gazu. Prowadzi to do tego, że czują się bardziej “nagazowani” niż inni ludzie.
3. Wzdęcia
Poczucie wzdęcia jest kolejnym objawem zespołu jelita drażliwego. Wzdęcie odnosi się do gromadzenia się gazu w jelitach, co powoduje, że brzuch jest pełny i bardziej okrągły niż zwykle. Te same czynniki, które powodują nadmierne wydzielanie gazów w tym schorzeniu, mogą również powodować wzdęcia.
4. Biegunka
Biegunka jest kluczowym objawem zespołu jelita drażliwego. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie jelita kurczą się bardziej niż muszą. Biegunce może towarzyszyć uczucie skurczów mięśni brzucha. Aby wytworzyć normalny ruch jelito kurczy się i rozluźnia w rytmiczny sposób. Jednak w omawianym schorzeniu rytm ten jest zakłócony. Może ono przyspieszyć lub spowolnić skurcze mięśni jelit. Tak więc zespół jelita drażliwego może powodować zaparcia i biegunkę w różnym czasie.
Podobnie jak w przypadku innych objawów, biegunka jest związana z komunikacją mózgu i jelit. Trwają badania nad tym, dlaczego tak się dzieje.
5. Zaparcia
Zaparcie występuje, gdy osoba ma trudności z wydalaniem stolca. Osoba ma zaparcie, gdy ma:
- mniej niż trzy wypróżnienia w ciągu tygodnia
- twarde, suche lub grudkowate stolce
- trudności lub ból podczas przesuwania stolca
- uczucie niepełnego wypróżnienia
Istnieje wiele możliwych przyczyn zaparć, w tym odwodnienie, brak błonnika w diecie i stres. IBS może również powodować zaparcia, wpływając na to, jak mięśnie się kurczą .
Gdy ktoś na nie cierpi mięśnie jelit nie kurczą się tak bardzo jak powinny.
W zależności od specyficznych objawów danej osoby lekarz może odnieść się do następujących typów zespołu jelita drażliwego:
- zespół jelita drażliwego z biegunką i tylko sporadyczne zaparcia
- zespół jelita drażliwego z zaparciami, czyli zaparcie i tylko sporadyczna biegunka
- zespół jelita drażliwego z mieszanymi objawami jelitowymi, czyli gdy osoba regularnie ma zarówno zaparcia, jak i biegunkę
6. Wrażliwość na ulegające fermentacji oligo-, di-, monosacharydy i poliole
Ludzie z zespołem jelita drażliwego mogą być bardziej wrażliwi na fermentowalne oligo-, di-, monosacharydy i poliole (FODMAP). Są to rodzaje węglowodanów, które mogą powodować zapalenie lub podrażnienie jelit.
FODMAP mogą zwiększać ilość wody wpływającej do jelita, a bakterie w jelitach mogą powodować ich fermentację. Może to zwiększyć gaz jelitowy.
Chorzy mogą złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, unikając pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP, które obejmują:
- cebule
- awokado
- soczewica
- czosnek
- fasolki
- migdały
- nerkowce
Dla wielu osób z tym schorzeniem jedzenie FODMAP nasila symptomy. Metaanaliza z 2017 r. wykazała, że spożywanie diety o niskiej zawartości FODMAP może poprawić stan chorych.
7. Zmęczenie
Uczucie ciągłego zmęczenia to kolejny główny objaw zespołu jelita drażliwego.Występuje ono w wyniku między innymi ciągłych objawów jelitowych i stresu wynikającego z ich występowania i braku świadomości ich źródła.
8. Ból stawów
Ludzie z zespołem jelita drażliwego mogą być bardziej narażeni na bóle stawów. Naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego, ale może to być spowodowane toczącym się stanem zapalnym w organizmie.
Badanie z 2017 r. wykazało, że osoby z tym schorzeniem miały zwiększone ryzyko wystąpienia bólu stawów zwanego zaburzeniem skroniowo-żuchwowym. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć ten związek.
9. Uczucie stresu
Istnieje silny związek między tą chorobą a stresem. Układ nerwowy kontroluje jelita, a także reaguje na stres psychiczny.
Związek między schorzeniem a stresem działa w obie strony. Zestresowanie może pogorszyć objawy zespołu jelita drażliwego, a co więcej fizyczne objawy mogą powodować stres psychiczny.
10. Mgła umysłowa
Gaz jelitowy i wzdęcia, które są objawami zespołu jelita drażliwego, są również związane z mgłą umysłową. Mgła umysłowa lub mgliste myślenie opisuje się jako dezorientację umysłową, osłabiony osąd i problemy z koncentracją.
Co innego może powodować powyższe objawy?
Zespół jelita drażliwego nie jest jedynym wyjaśnieniem objawów opisanych w tym artykule. Najlepiej porozmawiać z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę.
Doświadczanie nadmiernego gromadzenia gazów lub wzdęcia niekoniecznie oznacza, że dana osoba ma omówione schorzenie. Jeśli zaraz po jedzeniu zaczynasz czuć się wzdęty, możesz mieć infekcję bakteryjną w jelicie cienkim.
Częste lub nagłe wystąpienie biegunki może być z kolei oznaką:
- zapalnej choroby jelit
- nietolerancji glutenu
- zaburzenia wchłaniania kwasów żółciowych
- zespołu poposiłkowego
Przydatny artykuł… Chyba trza się przebadać
fajny taki artykuł, na pewno wielu osobom się przyda. ja już od jakiegoś czasu walczę z ibs, a pomaga mi wygrywać tą walkę dobra dieta, bogata w błonnik i do tego kapsułki Debutir. dzięki nim pobudzam jelita do pracy i nie mam już gastrycznych problemów.
Dziękujemy! Życzymy powodzenia w walce ze schorzeniem. 🙂