fbpx
zaburzenia zdrowy umysł

Zmaga się z nim 20% populacji. Czym jest “winter blues”?

winter blues



Okres jesienny i zimowy okazuje się trudny dla wielu z nas. Krótkie dni, zimna i deszczowa pogoda, mało światła słonecznego nie wpływa korzystnie na nasz nastrój. W ostatnim czasie wiele mówi się na temat depresji sezonowej (SAD). Obok niej pojawił się także inny termin, a mianowicie “winter blues”. Czym jest to zaburzenie?

Czym jest “winter blues”?

“Winter blues” można potocznie określić jako łagodniejszą formę SAD, jednak w gruncie rzeczy zaburzenia te mają inne przyczyny. SAD, podobnie jak depresja, ma swoje źródło w zburzeniach neuroprzekaźników (spadek serotoniny, zaburzenie melatoniny, noradrenaliny). Objawy SAD są również podobne jak w przypadku depresji: smutek, zmęczenie, apatia i utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie.

Przyczyną “winter blues” jest zaburzenie rytmu okołodobowego. Zimą dni są krótsze, szybciej robi się ciemno. Mamy znacznie mniejszy kontakt ze światłem słonecznym. Tryb pracy wielu z nas sprawia, że wychodzimy z domu przed wschodem słońca, a wracamy, gdy słońce już zajdzie.  Z powodu ciemności nasz organizm w ciągu dnia przestawia się automatycznie na tryb spania. Musimy jednak walczyć z procesami fizjologicznym, gdyż, pomimo braku światła dziennego, dzień wciąż trwa. Z tego powodu pojawiają się u nas przykre objawy.

“Winter blues” – objawy

Do typowych objawów “winter blues” zaliczyć można:

  • rozdrażnienie,
  • apatię,
  • brak energii,
  • bóle głowy,
  • poczucie smutku
  • spadek nastroju,
  • zmęczenie,
  • problemy ze sanem.



Jak sobie z tym radzić?

“Winter blues” wydaje się przykrym, acz niegroźnym zaburzeniem. Wszak wynika z naturalnych zmian w przyrodzie i wiosną wszystko powinno wrócić do normy. Tyle że nie zawsze tak jest. Jeśli objawy się nasilą i uniemożliwią codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się ze specjalistą. Zburzenie to, choć w istocie najczęściej mija samoistnie, może w niektórych przypadkach przekształcić się w depresję.

Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinieneś czekać, aż to zaburzenie samo przejdzie. Rytm okołodobowy to nie tylko światło słoneczne, ale także wysiłek fizyczny czy regularne posiłki. Zachowując stały rytm dnia możemy zniwelować objawy zimowego spadku nastroju. Niekiedy skuteczna może być również suplementacja takich składników jak witamina D lub melatonina.  Tę kwestię należy jednak skonsultować z lekarzem.

WAŻNE! Spadek nastroju zimą nie zawsze musi być związany z omawianym tu zaburzeniem. Niektóre objawy, takie jak np. zmęczenie mogą być związane z chorobą lub innymi zaburzeniami. Warto pamiętać zatem o badaniach kontrolnych, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na niedobory.

Przeczytaj też: Jedzenie w walce z depresją



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz