fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA dolegliwości

Zobacz, jakie rodzaje niedosłuchu możemy wyróżnić

Na całym świecie problem z niedosłuchem jest coraz bardziej powszechny. Wiele osób żyje z błędnym przeświadczeniem, że dotyka on jedynie osób starszych, jednak w rzeczywistości każdy z nas jest na niego narażony. Taką tendencję możemy wyraźnie zaobserwować u nastolatków oraz dwudziestolatków. Niestety jest to problem, który przyspiesza, zamiast zwalniać. Słysząc o niedosłuchu, w głowie często od razu pojawia nam się osoba, która zupełnie nic nie słyszy. W rzeczywistości na ogół nie jest tak, że jednego dnia słyszymy, a następnego nie odbieramy już żadnych dźwięków. Jest to proces, który postępuje stopniowo, tak więc mamy trochę czasu na to, aby wychwycić pojawiające się nieprawidłowości. Oczywiście im szybciej je zauważymy i odpowiednio zareagujemy, tym większa szansa na to, że zatrzymamy rozwój niedosłuchu. Zwracaj więc uwagę na to czy czasem nie zaczynasz regularnie pogłaśniać telewizora. Oznaką pogarszającego się słuchu może być również nieustanne proszenie o powtórzenie wypowiedzi rozmówcy. Obserwacja samego siebie pozwoli nam na dostrzeżenie znaków ostrzegawczych. Z uwagi na to, warto zaznajomić się z 3 rodzajami niedosłuchu, które charakteryzują się odmiennymi symptomami.

Niedosłuch odbiorczy

Pierwszym wyróżnianym rodzajem, który występuje najczęściej, jest niedosłuch odbiorczy. Powodem, dla którego mamy z nim do czynienia jest uszkodzenie komórek słuchowych. Zlokalizowane są one w uchu wewnętrznym. Drugim źródłem jest naruszenie nerwu słuchowego. Obydwie struktury są bardzo delikatne, stąd nietrudno jest doprowadzić do takich problemów. W zdecydowanej większości przypadków borykamy się z nim z uwagi na to, że zbyt długo przebywaliśmy w hałasie. W związku z tym, muzycy, pracownicy fabryk czy nauczyciele są najbardziej na niego narażeni. Powszechnym i charakterystycznym symptomem jest niewyraźne odbieranie docierających do nas dźwięków. Dolegliwość nasila się, gdy znajdujemy się w głośnych pomieszczeniach lub przebywamy w większej grupie osób. Niestety niedosłuch odbiorczy nie jest możliwy do cofnięcia, dlatego po uprzednich badaniach u specjalisty, warto zainwestować w najlepsze aparaty słuchowe.

Niedosłuch przewodzeniowy

Kolejnym rodzajem jest niedosłuch przewodzeniowy. W głównej mierze spowodowany jest przez mechaniczny problem pojawiający się w środkowej bądź zewnętrznej części ucha. W wielu przypadkach powodu możemy dopatrywać się w infekcjach ucha czy chorobach ogólnoustrojowych. Dość często występującą przyczyną jest chociażby niedrożność w kanale spowodowana zalegająca tam woskowiną. Tworzy ona warstwę, przez którą dźwięk ma utrudnioną drogę dotarcia do naszego aparatu słuchu. W tym przypadku niedosłuch jest jedynie chwilowy i możliwy do zlikwidowania w drodze odpowiedniego leczenia. Natomiast pamiętajmy o tym, aby nie podejmować żadnych decyzji samodzielnie, a w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Dzięki temu, będziemy mieli gwarancję, ze nie pogłębimy problemu, tylko skutecznie się go pozbędziemy.

Niedosłuch mieszany

Jak z pewnością wielu z nas się domyśla w przypadku niedosłuchu mieszanego możemy zaobserwować symptomy dwóch wcześniej opisanych ubytków słuchu. Możemy borykać się zarówno ze zrozumieniem kierowanych w nasza stronę wypowiedzi, jak i uczuciem, że docierające do nas dźwięki są zdecydowanie bardziej ciche niż zazwyczaj. To objawy, które bez wątpienia są niezwykle uciążliwe i znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Po zaobserwowaniu takich nieprawidłowości powinniśmy udać się do specjalisty, który zweryfikuje czy nasze obawy są zasadne.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz